Контакт

Регион

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

Објавено пред

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од коронавирус.

„По синоќешното гостување на претседателот на Србија на РТС и пораката дека студентските домови ќе бидат затворени и дека академиците кои не се од Белград ќе мора да се вратат дома, се појави вистинска мешаница“, вели министерот Младен Шарчевиќ.

„Тие остануваат во студентските домови и не станува збор за компромис. Студентската поликлиника испрати лоша порака кога од таа институција беше соопштено дека од коронавирус заболеле над 3200 студенти“, додава тој.

Но, се покажало дека се заразени само 20 студенти од студентските домови. Тоа, како што вели тој, е случај во Белград, додека во другите градови или нема заразени лица во домови или тој број е минимален, објасни министерот.

Протестите се случија по најавите дека српскиот претседател Александар Вучиќ од денеска да ги затвори сите студентски домови поради порастот на бројот на заразени од коронавирус во главниот град. Тоа предизвика незадоволство меѓу студентската популација, која синоќа почна да се собира на улиците.

Најголемиот собир бил во Студентскиот град, но и во студентскиот дом „4 Април“, каде што незадоволните студенти излегле и блокирале една од улиците.

„Полицијата дојде и си замина. Атмосферата е одлична. Ништо не е готово и ние нема да заминеме сè додека не се реши ситуацијата. Нема лидер на протестите“, истакна еден од студентите.

Меѓу младите биле забележани пароли „Правда за студентите“. Некои од студентите ги повикувале станарите од околните згради да им се придружат.

Регион

Во Србија регистрирани 163 новозаразени, што е најмал број од 27 јуни

Објавено пред

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 163 нови случаи на заразени со коронавирус, додека пет лица починале како резултат на инфекцијата.

Бројот на новозаразени е најмал од 25 јуни, кога се регистрирани 137.

Од последниот пресек, тестирани се 6.819 лица.

Во болниците низ целата земја има 107 пациенти на респиратори.

Прикажи повеќе...

Регион

Во БиХ рекордни 16 смртни случаи како последица од Ковид-19

Објавено пред

Босна и Херцеговина денеска регистрираше рекордна дневна бројка од 16 смртни случаи поврзани со инфекција од коронавирус, со 173 новозаразени лица, покажуваат податоците од тамошниот Институт за јавно здравје.

Десет лица починале во федерацијата БиХ, каде во изминатите 24 часа биле направени 596 тестови, а инфекцијата била потврдена во 73 случаи.

Останатите шест смртни случаи се од областа на Република Српска, каде биле тестирани 519 примероци, а во 98 случаи била потврдена инфекција со вирусот. Уште две заразени лица се регистрирани во округот Брчко.

Поединечно, најмногу заразени има на подрачјето на Сараево и Бања Лука.

Кризниот штаб во Сараево тврди дека ширењето на инфекцијата е под контрола.

„Има благо подобрување и очекуваме пад (во бројот на заразени)“, рече денеска Кемал Бегановиќ, член на кризниот штаб.

Прикажи повеќе...

Регион

Редици за тестирање на коронавирус пред „Торлак“ во Белград, чекаат и Македонци

Објавено пред

Огромни редици за тестирање на коронавирус и денеска пред Институтот за вакцини и серуми „Торлак“ во Белград. Луѓе рано утрово уште од 4.30 часот пристигнаа за да фатат ред за тестирање.

За тест чекаа граѓани од цела Србија, но меѓу нив имаше и некои што дошле дури од Македонија и од Република Српска. Причина за тоа е што во „Торлак“ не се закажува тестирање, а резултатите се добиваат истиот ден.

За државјаните на Србија ПЦР-тестирањето чини 6.000 динари или 52 евра, а за странци 120 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван на кој му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјава...

Македонија2 часа

Состанокот за протоколите за училиштата ќе продолжи утре

Утре ќе продолжи состанокот на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука, на кој се...

Македонија4 часа

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите, со кои полициските униформи ќе добијат...

Свет5 часа

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Македонија5 часа

Министерот Адеми се излекува од коронавирусот

Министерот за образование, Арбер Адеми, соопшти дека се излекувал од Ковид-19. „Конечно заврши предизвикот со Ковид-19! По две негативни последователни...

Свет6 часа

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти што се борат со пандемијата на коронавирусот се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги...

Регион7 часа

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија7 часа

Само во Пехчево нема ниту еден заразен од коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментот нема ниту еден активен случај со коронавирус. Во Пехчево, досега...

Свет18 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија18 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија19 часа

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион22 часа

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија23 часа

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет23 часа

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион1 ден

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија1 ден

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија1 ден

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет1 ден

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет1 ден

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Досие