Контакт

Регион

(Видео) Разбојници во БиХ украле два и пол тона кафе

Објавено пред

Ноќта помеѓу вторникот и средата засега непознати лица ги ограбиле производствениот погон и магацинот на компанијата „Маркафе“ од Кисељак во БиХ носејќи големи количини кафе.

Како што потврдиле од „Маркафе“ за порталот „Кликс“, разбојниците влегле во зградата преку прозорецот од задниот дел, каде што го паркирале комбето на оваа компанија, црвен „ситроен џампер“. Иако носивоста на комбето е 1,5 тон, разбојниците успеале да го натоварат со дури 2,5 тона кафе.

Според сопственикот, разбојниците биле добро информирани, знаеле најдобро место за влез во објектот, а потоа во канцеларијата ги барале клучевите.

Регион

Грција и Либија ќе ги продолжат разговорите за заедничко обележување на поморската граница

Објавено пред

Грција се согласи да ги продолжи разговорите за обележување на поморските погранични области во Медитеранот со либиските власти, најави грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, пренесува „Грик рипортер“.

Во официјалното соопштение Мицотакис вели дека се согласил со либиската влада за итно продолжување на разговорите меѓу Грција и Либија за разграничување на поморските зони. Неговата изјава дојде по состанокот со претседателот на либискиот Претседателски совет, Мохамед ал-Менфи.

Односите меѓу Либија и Грција се влошија во 2019 година откако меѓународно признатата либиска Влада на национален договор (ГНА) потпиша договор за поморските граници со Турција по што Грција тогаш рече дека таквиот договор би бил географски апсурден бидејќи се игнорира постоењето на грчкиот остров Крит помеѓу бреговите на Турција и Либија.

Мицотакис рече дека Атина се надева дека ќе ги обнови односите со Либија.

Прикажи повеќе...

Регион

Песков: Путин во посета на Србија штом ќе дозволи епидемиолошката состојба

Објавено пред

Времето на посетата на претседателот на Русија на Србија ќе биде договорено многу брзо, веднаш штом епидемиолошката состојба го дозволи тоа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Навистина постои актуелна покана до претседателот (на Русија) да ја посети Србија. Вие знаете дека претседателот високо ги цени нашите братски и партнерски односи и ваквите суштински, сериозни и заемно корисни односи за народите од двете земји. Секако, штом епидемиолошката состојба дозволи, датумите за таква посета ќе бидат договорени по дипломатски канали многу брзо“, одговори Песков на новинарско прашање за можноста за посета на Путин на Србија.

Српскиот амбасадор во Москва, Мирослав Лазански, во средата рече дека Србија се надева дека рускиот претседател Владимир Путин ќе дојде во Белград во мај, затоа што тогаш ќе се случи отворањето на Храмот на Свети Сава.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Од јуни во употреба руската вакцина од „Торлак“

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави дека првите дози на руската вакцина „спутник В“ од институтот „Торлак“ ќе бидат пуштени во употреба помеѓу 5 и 10 јуни и додаде дека верува оти Србија самостојно ќе ја произведува вакцината пред крајот на годината, пренесува „Фонет“.

„Ќе видиме дали ќе го произведуваме „синофарм“ или „спутник“ до крајот на годината и се надевам дека ќе ги произведуваме двете вакцини до март, рече Вучиќ за време на неговата посета на „Торлак“ и изјави дека вкупното производство првично би било 20 милиони, а подоцна и 30 милиони дози годишно, за да се покријат и потребите на регионот.

Претходно беше објавено дека Србија може да започне со пакување на руската вакцина „спутник В“ од средината на годината, а да ја произведе до крајот на годината.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија4 часа

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион5 часа

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион6 часа

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа6 часа

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет6 часа

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија7 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија19 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион20 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија22 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија23 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија1 ден

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија1 ден

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија1 ден

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија1 ден

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион1 ден

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа1 ден

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ1 ден

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија1 ден

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Досие