Контакт

Регион

(Видео) Судир на два воза во БиХ – две лица загинаа

Објавено пред

Две лица загинаа, а еден е потешко повреден при судир на два воза во Долна Јабланица во Босна и Херцеговина. Несреќата се случила по полноќ во близина на железничката станица, откако едната локомотива поминала на црвено и се случил фронтален судир на двете локомотови.

Еден од вработените во железницата успеал навреме да скокне од возот, а другиот го извлекле пожарникарите, кои  морале да исечат дел од локомотивата.

Еден од повредените кој е извлечен од возот давал знаци на живот и е префрлен веднаш во болница. Во текот на ноќта бил извршен увид на местото на несреќата.

Регион

(Видео) Кинез протеран од Хрватска поради пеење усташки песни

Објавено пред

Кинезот од Хрватска Ше Јат Лунг доби казна тримесечно протерување од Хрватска и поведување прекршочна постапка поради пеење усташки песни, пишува „Слободна Далмација“.

Весникот пишува дека 44-годишниот Кинез, кој сакал да се претставува како усташ, пеел усташки песни будници во кафуле кај бензинската пумпа во Грубине, општина Подбабље, за време на ракометниот натпревар на европското првенство меѓу Хрватска и Шпанија.

Тој бил уапсен откако било објавено видео на кое се гледа кинескиoт државјанин кој пее усташки песни.

Против него било покренато обвинение за нарушување на јавниот ред и мир, а тој бил изведен пред суд по скратена постапка.

„Станува збор за песни со неприфатливи пораки и содржини кои предизвикуваат омраза и нетрпеливост“, за „Слободна Далмација“ изјавила Жељка Радошевиќ од полицискиот оддел на Сплитско-далматинска жупанија.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ свика вонреден состанок поради влошени состојби во регионот

Објавено пред

Во Белград се одржува итна средба, свикана од српскиот претседател Александар Вучиќ, поради, како што било наведено, влошената состојба во регионот, пренесува хрватски „Индекс“, повикувајќи се на новинската агенција „Танјуг“.

Според информациите, Вучиќ на состанокот ги повикал министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ, министрите за внатрешни работи Небојша Стефановиќ и за одбрана Александар Вулин, како и директорот на Безбедносно-информативната агенција (БИА), Братислав Гашиќ.

Сè уште не се познати други детали за темите на ненадејниот состанок, а се очекува по средбата на државните функционери да биде објавено соопштение.

Прикажи повеќе...

Регион

Рама: Меркел го поддржува балканскиот мини шенген

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, го поддржува балканскиот мини шенген и е убеденa дека овој процес ќе добие поголема поддршка, изјави денеска албанскиот премиер, Еди Рама, по средбата со канцеларката.

Рама за албанскиот „Топ ченл“ изјави дека Меркел ја смета оваа иницијатива за многу значајна, како и фактот дека кон неа се приклучиле три држави со цел да биде сеопфатна, и оти се очекува да се придружат и други земји од регионот.

„Иницијативата не е ништо друго, освен спроведување нешто што е веќе договорено за време на берлинскиот процес, што канцеларката го охрабрува и е многу заинтересирана“, рече Рама.

„За жал, во Приштина не сакаат да разберат и ја претвораат оваа тема во полемика за тоа кој е предавник, а кој е патриот“, рече Рама додавајќи дека процесот ќе продолжи со поддршка на ЕУ, Германија и САД.

Премиерот на Албанија исто така како значајно го оцени писмото кое е потпишано за обновување на авиосообраќајот на релација Белград – Приштина за што рече дека е постигнато со силна поддршка на специјалниот пратеник Ричард Гренел.

„Тука станува збор и за обнова на железничкиот сообраќај, што најпрвин го поздравија оние што го поддржуваат и балканскиот мини шенген“, додаде Рама.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет29 минути

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет2 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет2 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет2 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија15 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ18 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија18 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија19 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија20 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија21 час

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија21 час

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија21 час

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија22 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет22 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија23 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија24 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет1 ден

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет1 ден

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет1 ден

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет1 ден

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Досие