Контакт

Регион

(Видео) Чедомир Јовановиќ: Реагирав бидејќи семејството ми беше загрозено

Објавено пред

По инцидентот за којшто пишуваа белградските медиуми и нападот врз сопственик на клиника со тениски рекет, српскиот лидер на ЛДП, Чедомир Јовановиќ, кусо изјавил за медиумите дека погрешил, но и дека е човек од месо и крв и дека реагирал затоа што неговото семејство е загрозено.

Српските медиуми утрово објавија дека лидерот на ЛДП го нападнал адвокатот на клиниката лоцирана во Нов Белград, на улицата Милутин Миланковиќ, а  само еден ден пред тоа го нападнал и сопственикот на таа клиника со тениски рекет, кој бил примен во Ургентниот центар поради повреди.

Снимката за утринскиот инцидент заврши во медиумите, а во неа се прикажува и сопругата на лидерот на ЛДП, Јелена Јовановиќ, која го влече Чедомир за ракавот. После тоа, беше објавено дека Јовановиќ примил „одредена терапија“ во клиниката „Физио центар“ и дека бил забележан како лежи таму со неколку лица околу него. Кога ја напуштил клиниката, новинарите го прашале што се случило, а тој рекол дека доаѓа на таа клиника поради терапијата, која му била препишана откако излегол од болницата.

 

Регион

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Објавено пред

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие.

Нов рекорд на новозаболени во Албанија

Откако Албанија вчера регистрираше рекордни 120 новозаразени, што е најмногу од почетокот на пандемијата, денеска забележан е нов рекорд. Имено, во последните 24 часа во земјата, потврдени се 123 нови случа, а починале пет пациенти, на возраст од 47 до 72 години, тројца од Скадар и двајца од Тирана.

Од последно потврдените нови случаи половина се од Тирана, каде се и половина од активните случаи или 1.285 лица.

Во Косово уште 13 починати и 245 заболени

Пораст на бројот на заболени и починати е регистриран и во Косово. Денеска во земјата има 245 новозаразени, што е за 9 повеќе од вчера, а зголемен е и бројот на смртни случаи од 10 на 13.

Вкупно, од почетокот на епидемијата, во земјата се регистрирани 8.799 заразени. Излекувани се 4.863 лица, а активно заразени се 3.687.

Србија со помалку случаи на новозаразени во споредба со вчера

Според најновите податоци во Србија уште осум пациенти ја загубиле битката со ковид-19.

Потврдени се 311 новозаразени, што е помалку од вчера кога имаше 330.

Голем пад на бројот на новозаразени во Бугарија во споредба до вчера

Во Бугарија во изминатите 24 часа се потврдени 146 нови случаи на коронавирус од извршени 3.955 тестови. Во земјата вчера беа потврдени 270 новозаболени.

Вкупниот број од почетокот на пандемијата е 11.836 лица, во моментот активни се 5.055 од случаите.

Хоспитализирани се вкупно 793 лица, од кои 43 во одделенија за интензивна нега. Излечени се 6.396 од кои 77 во последните 24 часа.

Две лица починаа, со што вкупниот број жртви достигна 385.

Во Грција 75 новозаболени

Грчките здравствени власти вечерва објавија 75 нови случаи на коронавирус и 2 смртни случаи во последните 24 часа.

Вкупниот број случаи се искачи на 4.662, со 208 смртни случаи.

Денешните податоци се помалку алармантни од вчерашните, кога беа регистрирани 110 новозаболени.

60 новозаразени во Црна Гора

Во последните 24 часа во Црна Гора биле потврдени 60 нови случаи на коронавирус врз основа на 431 тестирани примероци, а едно лице починало, соопшти Институтот за јавно здравје.

Половина од новозаразените се од Подгорица.

Вкупниот број на активни случаи во Црна Гора во моментов е 1.762 лица. Од почетокот на пандемијата, вкупниот број регистрирани случаи на инфекција со новиот коронавирус к 3.258.

Вкупниот број на смртни случаи поврзани со ковид-19 од почетокот на јуни е 42, а од почетокот на годината 51.

Прикажи повеќе...

Регион

Грчката полиција ги „чешла“ островите, има приведени и казнети

Објавено пред

Грчката полиција во текот на викендот спроведе обемни патроли за почитување на превентивните епидемиолошки мерки на туристичките дестинации на островите Парос, Миконос, Санторини, во обид да го спречи ширењето на коронавирусот.

На Парос, инспекцијата посети ноќни клубови, од кои еден затвори во следните 15 дена, оти во него имало повеќе гости од дозволениот број. За клубот издадена е и казна од 3.000 евра, а пет лица се уапсени за бучава, пренесува грчката агенција АНА.

На Миконос бил уапсен италијански државјанин, кој организирал забава во куќа каде имало премногу луѓе. Полицијата провери дали девет барови на плажа и 17 барови и клубови се придржуваат кон пропишаните мерки. Две лица биле уапсени на Миконос затоа што немале дозвола да постават лежалки на плажа, а уште шест лица за создавање бучава.

Три лица се приведени на Санторини, исто така за нарушување на јавниот ред и мир, а инспекцијата извршила увид во седум барови и клубови.

Прикажи повеќе...

Регион

Земјите од регионот бележат високи бројки на новозаболени од коронавирус

Објавено пред

Во дел од земјите од регионот и денеска беа регистрирани високи бројки на новозаболени од коронавирус.

Рекорден број заразени во Албанија

Во Албанија регистрирани се 120 новозаразени, што е највисока бројка од 9 март. Главно жариште е Тирана, каде има 57 новозаразени. Во изминатите 24 часа починале 4 лица.

Досега во земјата заразени се 5.396 лица, оздравеле 2.961, а починале 161.

Во Косово 236 новозаразени и 10 починати

Во Косово во изминатото деноноќие починале 10 лица кај кои било потврдено присуството на коронавирус, со што бројката на жртви веќе изнесува 236 лица.

Само вчера биле потврдени 224 новозаболени од Ковид-19.

Вкупната бројка на заразени од појавата на епидемијата достигна до 8.554, оздравеле 4.730, а активно заразени се 3.588 лица.

Србија со 330 новозаразени

Во Србија, во изминатите 24 часа, 9.110 граѓани на Србија биле тестирани за коронавирус, од кои 330 се новозаразени.

Според најновите податоци, на респиратори има 159 пациенти, а уште девет лица починале.

Потврдени 270 нови случаи во Бугарија, починале 10 лица

Девет лица починале и во Бугарија во изминатото деноноќие, а заразени се нови 270. Со тоа, вкупниот број на потврдени случаи од почетокот на пандемијата веќе изнесува 11.690.

Расте бројот на заразени и во Грција

Во Грција денеска се регистрирани 110 нови случаи на Ковид-19.

Според грчките медиуми, најголемиот број од денешните случаи се во Солун -37, од кои 10 лица се заразиле на свадба. Во земјата, во понеделникот беа регистрирани 35 новозаразени, потоа 78, а денеска 110. Од почетокот на епидемијата, регистрирани се 4.587 заразени со Ковид-19, а починаа 206 лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

(Видео) Американските астронаути слетаа на Земјата

Американските астронаути Даг Харли и Боб Бенкен слетаа во водите недалеку од брегот на Флорида. Спасувачкиот брод „Гоу Навигатор“ овозможи...

Регион6 часа

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие. Нов рекорд на новозаболени во Албанија Откако Албанија вчера регистрираше...

Македонија6 часа

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот...

Македонија11 час

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет, предупредува министерот за здравство, Венко Филипче. Tој апелира на почитување на...

Македонија12 часа

Регистрирани 166 новозаразени со коронавирус во Македонија, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на...

Македонија13 часа

(Видео) Пендаровски: Помирување ни е потребно повеќе од било кога

Во ерата на националните романтизми и национализми, Илинден остана симбол на неспорно изрзената волја за својата држава, заснована врз демократските...

Економија13 часа

Јавниот и државниот долг се зголемени за над 8 проценти во период од три месеци

Јавниот и државниот долг во второто тромесечје се зголемени за над 8 проценти. Jавниот долг, кој ги вклучува државниот, гарантираниот...

Македонија13 часа

(Видео) Mицкоски го честита Илинден и се извини за грешките на ВМРО-ДПМНЕ од минатото

Со зборовите од Крушевскиот манифест: „Ура! За ‘Афтономна Македонија’!“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од струшкото село Ташмаруништа на граѓаните им го...

Топ15 часа

Mладо момче загина во сообраќајна несреќа кај Кратово, повредени се четири лица

Момче на возраст од 22-години почина во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат од селото Железница кон селото...

Свет15 часа

Во Мелбурн воведен шестнеделен ноќен полициски час

Во австралиската држава Викторија, чијшто главен град е Мелбурн, е прогласена состојба на катастрофа, а властите воведоа ноќен полициски час...

Македонија17 часа

Вино од Македонија најдено во шишиња со хрватски етикети

Инспекцијата на хрватскиот Државен инспекторат во голема акција за борба против трговијата со фалсификувана храна и пијалоци, кај пет хрватски...

Македонија18 часа

Свеченостите за Илинден годинава без масовни собири

Поради пандемијата на Ковид-19, свеченостите по повод државниот празник Илинден, годинава ќе се одржат во посебни услови во согласност со...

Македонија1 ден

Филипче: Ти си на одмор, но вирусот не е

Министерот за здравство, Венко Филипче порача да се почитуваат мерките за време на одморите. „Ти си на одмор, но вирусот...

Македонија1 ден

Спасовски: Холокаустот врз Ромите не смее да остане заборавен

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски денеска се обрати на Комеморацијата по повод сеќавањето на жртвите од Геноцидот над Ромите во...

Македонија1 ден

Штип зад Скопје по бројoт на активни случаи со коронавирус, регистрирани се 16 новозаразени

Во Штип денеска беа регистрирани 16 нови случаи на коронавирус, со што бројот на заразени во градот порасна на 431 лице....

Регион1 ден

Земјите од регионот бележат високи бројки на новозаболени од коронавирус

Во дел од земјите од регионот и денеска беа регистрирани високи бројки на новозаболени од коронавирус. Рекорден број заразени во...

Европа1 ден

Коронавирусот влезе во австриската влада

Австриските власти соопштија дека еден од вработените во Владата е позитивен на Ковид-19, но тој не работел непосредно со канцеларот...

Македонија1 ден

Регистрирани 138 новозаболени, починаа 7 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.621 тестирања, а регистрирани се 138 нови случаи на...

Економија1 ден

Синдикатите и здруженијата бараат итно повлекување на одлуката за поскапување на струјата

Група синдикати и здруженија побараа од Регулаторната комисија веднаш да ја повлече Одлуката за поскапувањето на струјата. Зад барањето стојат Синдикат на...

Топ1 ден

Маж пронајден починат со повреда на главата

Скопјанец на возраст од 84 години, синоќа бил пронајден починат на улицата Ѓорѓи Сугаре. Полициските службеници констатирале дека мажот имал...

Досие