Контакт

Регион

(Видео) Водено торнадо на плажа на Халкидик

Објавено пред

Водена „пијавица“ или водено торнадо е снимено во Грција за време на невреме.

dobivaj vesti na viber

„На плажата Ксенија, на Касандра, сместена во заливот, на околу четири километри од едно од омилените летувалишта на Србите и Македонците – Пефкохори. Блиску е и до местото Паљури“ пишува на објавата на социјалните мрежи.

Застрашувачка глетка ги вознемирила туристите, огромно торнадо кое се формирало одеднаш, недалеку од брегот.

На социјалните мрежи можеше да се прочита коментар: „Чест и познат временски феномен. Тоа се случува речиси секоја година. малиот сега е поголем по големина. Опасност за чадори. Нема врска со еколошка хистерија“.

Регион

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Објавено пред

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето за тоа како таа ја гледа иднината на руската војна во Украина. Вели дека е малку веројатно Путин да се откаже од специјалната воена операција, која ја гледа како одговор на понижувањето што им го нанесе Западот за време на Студената војна.

dobivaj vesti na viber

Таа смета дека Путин повеќе би сакал да умре отколку да го признае поразот.

„Не е точно дека санкциите немаат ефект, тие имаат. Но Путин е личност која никогаш не би го признала поразот. Тој повеќе би сакал да умре“ – рече таа.

Бидејќи Украина нема да отстапи ни педа од својата суверена територија, а Путин нема да се повлече, Грабар-Китаровиќ смета дека борбите ќе продолжат.

„Најдоброто за кое можеме да се надеваме сега е некаков вид примирје, но прекинот на огнот нема да го спречи Путин да се обиде да ја постигне својата крајна амбиција да ја преземе цела Украина, заклучи екс-претседателот на Хрватска, пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Регион

Абазовиќ: Ќе гласаме за разрешување на Ѓукановиќ, 30 години сме заложници на еден човек

Објавено пред

„Мислам дека во Собранието треба да се изгласа иницијативата за разрешување на претседателот Мило Ѓукановиќ бидејќи со тоа се испраќа важна политичка порака, а прашање за адвокатите е дали може да се операционализира поради ситуацијата со Уставниот суд“ – рече техничкиот премиер на Црна Гора, Дритан Абазовиќ.

dobivaj vesti na viber

Тој за „Гласот на Америка“, по неговото прво обраќање пред Генералното собрание на ОН, изјави дека на овој начин парламентот треба да испрати јасна порака за тоа што мисли за претседателот на државата.

„Тоа е многу важна политичка порака, дали може да се операционализира поради ваквиот Уставен суд, тоа сега е сомнително прашање за адвокатите, но дефинитивно 30 години бевме заложници на еден човек и сега треба да продолжиме да бидеме заложници“ – додаде Абазовиќ.

На прашањето зошто не ја поддржува иницијативата за скратување на мандатот на Собранието доколку сака избори, Абазовиќ одговори дека не може да се дозволи Ѓукановиќ да ја води играта.

Според неговото мислење, оваа иницијатива нема никаква врска со тоа кога ќе се одржат изборите. Дефинитивно мораме да имаме избори“, рече Абазовиќ и изјави дека мнозинството ќе одлучи кога ќе се одржат.

Прикажи повеќе...

Регион

Извештај на ФБИ: Албанија била нападната 14 месеци

Објавено пред

ФБИ и Американската агенција за кибернетска и инфраструктурна безбедност објавија извештај за иранските кибернапади врз Владата на Албанија.

dobivaj vesti na viber

Според извештајот, хакерите биле присутни во албанскиот систем 14 месеци и вклучиле деструктивен „малвер“.

Гигантот за кибербезбедност „Мандиант“ за Албанијан пост“ истакна дека хакерите ги избришале владините податоци од системот, што албанската влада претходно го демантираше и ја информираше јавноста дека податоците не се избришани, бидејќи системот не функционира така и ги чува сите документи.

Шефот на анализата за кибершпионажа на „Мандиант“, Бенџамин Рид, чиј тим следи и известува за шпионски групи од Кина, Русија, Северна Кореја и многу други земји, објасни дека во извештајот на ФБИ се споменува „голема количина на податоци што биле избришани од владината мрежа. ”

Рид нагласи дека е тешко да се каже колкав бил целокупниот обем на нападот.

„Врз основа на она што го кажува извештајот, јасно се сугерира дека напаѓачите имале пристап до голем дел од мрежата“, рече Рид.

Како што пренесуваат албанските медиуми, според анализите на најдобрите експерти на „Мандиант“ нема сомнеж дека имало масовно бришење на податоци.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа40 минути

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет1 час

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет1 час

Филипинските власти започнаа евакуација-Доаѓа супертајфун, брзината на ветерот од час во час се засилува

Филипинските власти почнаа да ги евакуираат луѓето од крајбрежните области додека главниот остров Лузон, вклучително и Манила, се подготвува за...

Свет1 час

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа1 час

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа2 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија15 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа15 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија16 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа16 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ17 часа

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа17 часа

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа20 часа

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија21 час

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија22 часа

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа22 часа

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион24 часа

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет1 ден

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа1 ден

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...

Македонија1 ден

Османи на состанок на министрите за надворешни работи на ПСЈИЕ

На маргините на 77 – та сесија на генералното собрание на ОН, министерот Бујар Османи учествуваше на традиционалниот состанок на...