Контакт

Регион

Во Албанија запленети над половина тон дрога

Објавено пред

Албанската полиција заплени над половина тон дрога од типот канабис сативас. Албанското МВР сопшти дека дрогата е заплената денеска во едно возило во близина на градот Рогожина.

Локалната полиција од Каваја информираше дека покрај запленувањето на 562 килограми дрога произведена во Албанија, во акцијата се уапсени и двајца албански државјани.

Од почетокот на оваа година полицијата заплени повеќе тони дрога, а големи количини дрога произведена во Албанија запленети се и од страна на италијанската и грчката полиција.

К.М.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Србија и Хрватска бројката на заразени од коронавирус надмина 1.000

Објавено пред

Во Хрватска и Србија денеска бројката на заразени со Ковид-19 надмина 1.000 лица, односно во Хрватска се регистрирани 1.011 случаи, а во нашиот северен сосед 1.171.

Хрватските здравствени власти информираа за 48 новозаболени, а досега се регистрирани седум смртни случаи.

Во земјата се направени вкупно 8.352 теста, а на респиратор се 35 од заболените. Доесга зазадравени  се 88 пациенти.

Во Србија до 15 часот има 1.171 потврден случај на Ковид-19.

Досега во националната лабораторија тестирани се вкупно 5.008 лица кај кои имало симптоми на вирусот или ги исполнувале критериумите.

Според податоците кои вчера ги презентираа претставниците на српскиот кризен штаб, во земјата до тој ден има вкупно 28 жртви од Ковид-19.

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

Ковид-19 остави без работа 30.000 луѓе во Бугарија

Објавено пред

Од воведувањето вонредна состојба во Бугарија на 13 март поради избувнувањето на епидемијата на новиот коронавирус, без работа останале 31.643 работници, односно околу 2.943 луѓе секој ден останувале без работа, пренесува „Спутник“.

Врвот, според овој показател, бил забележан вчера кога во Бирото за вработување се пријавиле 4.777 лица, соопшти бугарската министерка за труд и социјална политика, Деница Сачева.

Сачева наведе дека работата ја изгубиле главно вработени во турзимот, хотелиерството и ресторанскиот бизнис, како и во приватната трговија.

Во Бугарија досега се потврдени 449 случаи на зарзазни со Ковид-19, од кои 10 лица починале.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција стави камп со 2.500 мигранти во карантин

Објавено пред

Грција стави во каранти цел камп за мигранти кога 20 баратели на азил биле позитивни на тестот на коронавирусот, објави Министерството за миграција.

Тестовите врз 63 лица биле спроведени кога 19-годишен мигрант во болница во Атина бил позитивен на Ковид-19, со што стана првиот регистриран случај на зараза меѓу илјадници мигранти сместени во преполните кампови во целата земја.

Секое движење внатре и надвор од кампот „Ритсон“ ќе биде ограничено на 14 дена, соопшти Министерството, додавајќи дека полицијата ќе го следи спроведувањето на мерките.

Кампот се наоѓа на 75 километри североисточно од Атина и е дом на речиси 2.500 луѓе.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар, доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство...

Свет2 часа

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија3 часа

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Економија3 часа

(Видео) По 14.500 денари месечно за вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно за вработен за април и мај за сите фирми погодени од кризата или...

Економија3 часа

Спасовски: Со уредба ќе ги замрзнеме кредитите ако банките го гледаат само својот интерес

По понудените решенија за одложување на кредитите, техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека чекаат да видат какви ќе бидат ефектите....

Македонија4 часа

Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Топ6 часа

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет6 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет7 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија7 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија8 часа

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија8 часа

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион8 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет9 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија9 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет10 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава10 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет11 час

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија22 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија23 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Досие