Контакт

Регион

Во априлскиот карантин регистрирани само 19 брака, а дури 16 разводи во Црна Гора

Објавено пред

Во Црна Гора се склучени 447 брака, а 170 се разведени од јануари до крајот на април, покажуваат податоците на Заводот за статистика.

Весникот „Дан“ пишува дека во извештајот се прецизира оти најмалку бракови се случиле во април – 19 и покрај фактот дека тоа е месецот кога државата беше ставена во карантин поради епидемијата на коронавирусот и кога движењето и функционирањето беа сведени на минимум, пренесува РТЦГ.

И покрај пандемијата на коронавирусот, во истиот месец 16 двојки решиле да стават крај на брачната заедница и се развеле.

Податоците од Заводот за статистика покажуваат дека имало 128 нови брака во март, 152 во февруари и 148 во јануари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Хрватска 58 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 58 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи порасна на 633. Меѓу нив 111 се на болничко лекување, од кои седум се на респиратор.

Во последните 24 часа нема починати пациенти од Ковид-19.

Како што јавија хрватските медиуми, повеќе од 2.300 луѓе се во самоизолација.

Од 25 февруари, кога е потврден првиот случај во Хрватска, досега се регистрирани 5.376 случаи, од кои 154 починале, а 4.589 оздравеле.

До денеска се тестирани 124.383 лица, од кои 1.167 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција уапси сириски шверцер на дрога на границата со Турција

Објавено пред

Грчката полиција уапсила сириски мигрант со речиси 1.500 нелегални апчиња во близина на турската граница во време кога грчката влада се подготвува да почне со зајакнување на граничната ограда кај Еврос, пренесува „Прото тема“.

Се верува дека сирискиот мигрант ја прошверцувал дрогата преку турската граница, а полицајците од Агенцијата за борба против трговијата со дрога го привеле во близина на границата.

По претресот на Сириецот, полицајците нашле 353,1 грама канабис во две одделни пакувања и вкупно 1.413 апчиња во уште два пакувања. Тие заплениле и два мобилни телефона и го обвиниле Сириецот за трговија со нелегални наркотици.

Граничната ограда по должината на турската граница кај Еврос е предвидено да биде зајакната и проширена, а работата треба да почне следниот месец.

Грчката полиција (ЕЛАС) повика пет големи градежни компании да конкурираат за проектот што првин ќе го засили постојното оградување, кое било оштетено од мигрантите претходно годинава кога турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги отвори портите кон Европа за мигрантите што живеат во Турција.

Дел од штетите на граничната ограда, наводно од турско оклопно возило финансирано од Европската Унија, дури бил и снимен и објавен од грчките медиуми. Вториот дел од проектот предвидува подигање нова гранична ограда на подрачјето кај Ферес во должина од 27 км.

Грција сака да ја зајакне границата пред да се вратат мигрантите во областа, нешто што беше ветено на крајот на март од турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу.

„Кога ќе заврши пандемијата на коронавирусот, нема да ги одвраќаме мигрантите ШТО сакаат да се вратат на грчко-турската граница во Пазар“, рече Сојлу.

Прикажи повеќе...

Регион

Четворица кандидати за премиер на Србија

Објавено пред

Покрај досегашната премиерка на Србија, Ана Брнабиќ, уште тројца истакнати членови на Српската напредна партија (СНС) имаат шанса да го преземат премиерското место, а таа функција ја сака и сегашната вицепремиерка и министерка за градежништво, транспорт и инфраструктура, Зорана Михајловиќ, пишува белградски печат.

Вучиќ ќе избира меѓу Ана Брнабиќ, градоначалникот на Нови Сад – Милош Вучевиќ, директорот на канцеларијата за Косово – Марко Ѓуриќ и поранешниот министер за земјоделство – Бранислав Недимовиќ, според таблоидот „Ало“.

Во исто време, „Информер“ со ударен наслов „Зорана би сакала да биде премиер“, тврди дека Михајловиќ лобира преку американската амбасада да го притиснат Вучиќ за да ја стави на чело на владата.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт2 часа

Филип Лазаров позитивен на Ковид-19

Македонскиот репрезентативец, Филип Лазаров, кој настапува во германскиот клуб Ратингер бил позитивен на коронавирус по враќањето од Македонија во Германија,...

Економија2 часа

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија2 часа

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ2 часа

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет3 часа

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија4 часа

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет5 часа

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет6 часа

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија6 часа

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет7 часа

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија7 часа

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет7 часа

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет7 часа

(Видео) Над 2.000 тони амониумнитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониумнитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика стравотна експлозија,...

Македонија18 часа

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет19 часа

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија23 часа

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ24 часа

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија1 ден

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија1 ден

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Досие