Контакт

Регион

Во Косово 99 нови случаи, повеќето од заболените се од Приштина

Објавено пред

Во последните 24 часа потврдени се 99 нови случаи на коронавирус во Косово, а починале 13 лица. Во истиот период биле тестирани вкупно 406 лица, додека 152 пациенти биле излечени.

Вкупниот број на позитивни случаи во Косово од почетокот на пандемијата е 12.547, додека бројот на активни случаи е 3.410, пренесува „Косово онлајн“. Починале вкупно 480 луѓе.

Најмногу заразени се регистрирани во Приштина, каде се регистрирани 24 нови случаи, во Пеќ 19, и 13 во Гњилане.

Регион

Над 50 пилоти загинаа со авионите МиГ-21 изминатите 58 години

Објавено пред

Во текот на изминатите 58 години, за време на кои борбениот авион МиГ-21 служеше во бројни верзии во југословенското и српското воено воздухопловство, загинаа 51 пилот, вклучувајќи и двајца пилоти кои загинаа во петокот кај Мали Зворник.

Според порталот „Балканска безбедносна мрежа“, со падот на авионот Миг-21УМ со регистарски број 16185, практично е завршена службата на еден од најпознатите ловци во светската историја во српското воено воздухопловство, бидејќи тоа е последниот авион од тој тип во летечка состојба.

СФРЈ набави 261 МиГ-21 во десетина верзии во периодот од 1962 до 1986 година. Миг-21 58 години беше дел од ловечките ескадрили на аеродромите Батајница, Бихаќ, Приштина, Пула и Пониква.

„ Сепак, на црната листа за бројот на жртви, МиГ-21 го држи второто место. Повеќето пилоти, од кои 57, загинаа во ловците-бомбардери со американско потекло Ф-84Г Тандерџет, кои се користени од 1953 до 1974 година“, наведува порталот.

Повеќето пилоти на МиГ-21 починаа во мир, а двајца не се вратија од борбените мисии во 1991/92 година.

Во катастрофите изгубени се 41 авион од тој тип, односно 15,7 проценти, не сметајќи ги воените загуби.

Првиот авион Миг-21 беше изгубен на 20 јуни 1964 година, кога 24-годишен поручник од 204-от полк Батајница, Здравко Станиќ, беше убиен под неразјаснети околности, а последната катастрофа пред неговата смрт се случи на 24 август 1994 година. После тоа, немаше несреќи на тој тип авион 26 години.

Порталот потсетува дека најмногу жртви имале кај првите верзии на ловецот МиГ-21, односно на едноседот во верзијата Ф-13 и двоседот во верзијата У.

Проблемот со овие авиони беше што тие имаа недоволно ефикасни места за да скокаат од авионите, со многу ограничувања.

Тоа се подобри со пристигнувањето на нови верзии со поуспешни скокачки места, но 22 пилоти загинаа на тие први верзии на авионот Миг-21.

Во војната од 1991 и 1992 година се изгубија седум МиГ-21, од кои шест авиони беа соборени, а за седмиот остана нејасно зошто се сруши.

Со загубата на двоседот Миг-21 УМ во петокот, на 25 септември, кариерата на тој легендарен ловец во српското воено воздухопловство заврши по 58 години.

Прикажи повеќе...

Регион

Од денес полициски час во некои градови на Црна Гора

Објавено пред

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем, Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на Црна Гора предложи да се воведат дополнителни мерки од денес за да се спречи ширењето на новиот коронавирус.

„Усвоените мерки ќе обезбедат да го потиснеме интензивното ширење на епидемијата во првата половина на октомври и да ги зачуваме здравјето и животот на населението“, наведува институтот.

Тие апелираат на строго почитување на донесените мерки и велат дека само така може да се стави епидемијата под контрола.

Од 28 септември (понеделник) до 12 октомври, поради зголемувањето на случаите на коронавирус, во Никшиќ, Беране и во Андриевица ќе биде забрането напуштање на домовите од 22 часот до 5 часот наутро, а работата на угостителските објекти и домашните посети ќе бидат забранети.

Од 28 септември во Рожаје е забранета работата на угостителските објекти и домашните посети.

Во Котор, Будва, Подгорица и во Плeвла од 28 септември до 12 октомври угостителските објекти ќе имаат право да работат до 22 часот.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска 48 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 48 нови случаи на коронавирус, нема смртни случаи, а бројот на активни случаи е 1.180, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Меѓу нив, 291 пациент се во болница, од кои 24 се на апарати за дишење. Во последните 24 часа биле тестирани 3.029 лица, а оздравеле 184 лица.

Во самоизолација се 9.057 лица.

Од 25 февруари, кога е регистриран првиот случај во Хрватска, регистрирани се 16.245 заболени од коронавирусот, од кои 272 починале, а оздравеле 14.793 луѓе.

До денес тестирани се вкупно 295.998 луѓе.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Одбраната на Јанакиески: Ако бил близок соработник на Груевски немало да биде прислушуван

Адвокатот Димитар Дангов во завршните зборови посочи дека обвинението против Миле Јанакиески за „Насилство во Центар“ треба да биде повлечено...

Македонија48 минути

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија58 минути

МОН: Во тек се тестирањата на националната платформа за онлајн настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Свет2 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет2 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија3 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион4 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија5 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија5 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија17 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија18 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион19 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет19 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет20 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ21 час

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија22 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија23 часа

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ1 ден

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа1 ден

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет1 ден

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Досие