Контакт

Регион

Во пресрет на Брисел, Курти побара Албанците во Србија да го добијат истото внимание што го имаат Србите во Косово

Објавено пред

Ден пред новата рунда дијалог, во Брисел, и откако САД уште еднаш побараа од Приштина да го претстави нацрт-статутот за ЗСО, шефот на косовската влада рече дека Албанците на југот на Србија се дискриминирани и го побара „истото внимание“ што ги имаат Србите во Косово.

dobivaj vesti na viber

Во четврток ќе се одржи нова рунда дијалог меѓу Белград и Приштина на високо политичко ниво меѓу косовскиот премиер и српскиот претседател.

Како и на претходната средба, така и на средбата во четврток, Жозеп Борел, заедно со специјалниот европски пратеник за бриселскиот дијалог, Мирослав Лајчак, најпрвин ќе имаат одвоени средби со Александар Вучиќ и Аљбин Курти, со почеток во 9 часот, пишува Коссев.

Брисел потврди дека после тоа ќе следи трилатерална средба.

Тоа ќе биде прва средба меѓу двајцата официјални претставници по избувнувањето на тензиите на северот на Косово пред повеќе од три месеци, што дополнително ги затегна односите меѓу Приштина и Белград.

САД, заедно со Европската Унија, во претходниот период, а се повеќе и по најавата за средбата, порачаа дека очекуваат страните да се однесуваат одговорно, да се ангажираат со цел деескалација на ситуацијата, организирање нови локални избори, а со тоа се отвора патот за спроведување на Охридскиот договор.

Косовскиот премиер пред два дена разговараше со специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, велејќи дека е подготвен „да се вклучи во активни преговори“.

Американскиот дипломат, пак, денеска тврди поинаку, односно вели дека не добил гаранции од премиерот на Косово за неговата посветеност на нормализацијата.

„Кога станува збор за косовската страна, тоа значи претставување на нацрт-статутот на Заедницата на општините со српско мнозинство. Курти не се обврза да го стори тоа. Во суштина, она на што се обврза е да присуствува на состаноците во Брисел и ништо повеќе“, изјави Ескобар во интервју за Гласот на Америка.

Во меѓувреме беше објавено интервју на косовскиот премиер за Дојче Веле, во кое Курти не одговори конкретно на прашањето за обврската за формирање на ЗСО:

„Не сакам да ги кршам правата на Србите, не сакам никаква дискриминација. Јас сум предолго дискриминиран како Албанец и политички активист. Но, во исто време, тоа не може да биде привилегија што ги дискриминира другите. Ни треба еднаквост, владеење на правото и европски вредности“, рече тој.

Во меѓувреме, тој во пост на платформата Х го покрена прашањето за дискриминација, велејќи дека албанската заедница во централна Србија „има право на исто внимание како и српската заедница во Косово“.

„Не можеме да правиме дискриминација кога станува збор за почитување. Ова е самата премиса на малцинските права – дека етничката припадност не може и не треба да ја одредува вашата вредност или недостаток во една земја“, напиша Курти.

Истовремено, косовскиот премиер изјави дека Албанците кои живеат во Прешево и Бујановац се дискриминирани по различни основи.

Курти тврди дека тие места, чие население е претежно албанско, немаат болница, додавајќи дека жителите се принудени да одат во блискиот град Врање, каде, како што тврди, меѓу 700-те вработени нема ниту еден Албанец.

Тој тврди и дека 6.000 Албанци биле незаконски избришани од избирачките списоци и дека, како што додава, не можат да гласаат, да работат, да купуваат имот или да ги запишат своите деца на училиште.

Регион

Тело на Србин извлечено од морето кај Аспровалта

Објавено пред

Државјанин на Србија (68) загинал вчера кога бил извлечен од морето на плажата кај Аспровалта.

dobivaj vesti na viber

Спасувачите од плажата и лекарите направиле обид за реанимација на лице место, по што мажот со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во општата болница во Солун, каде била констатирана смрт, пишува „Блиц“.

Грчките медиуми не наведуваат дека било подигнато црвено знаме, па не е појаснето дали причината за смртта е последица на разбрануваното море, додава српскиот весник.

Прикажи повеќе...

Регион

Уапсен маж кој силувал девојче од нејзината шестта до единаесетта година во Задар

Објавено пред

Задарската полиција уапси маж поради тежок случај на педофилија што наводно се случувал повеќе години. Случајот е особено чувствителен поради малолетната жртва, девојче кое било сексуално злоставувано од нејзината шестта до единаесетта година, пренесува „Задарски лист“.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за постар маж и девојче од задарски крај кои не се во роднинска врска. Според информациите на „Задарски лист“, тие живееле во истата куќа во сопственост на маж, во која како потстанари живеело семејството на девојчето.

Девојчето долго молчело за злоставувањето, а се пожалило кај училишниот психолог кој го алармирал целиот систем. Родителите не обрнувале посебно внимание на мажот поради неговата возраст, па дури и го пуштиле малото девојче да се прошета со него.

Поради малолетната жртва и чувствителноста на случајот, полицијата не смее да излезе во јавноста со информации за овој настан, а како што рече портпаролката на СВР Задар, Ивана Грбин, на овој начин се обидуваат да избегнат понатамошна виктимизација на жртвата.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ со сопругата на прием кај Бајден: Ја потврдивме нашата посветеност за подобрување на билатералните односи

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ,  беше на официјален прием кај претседателот на САД, Џозеф Бајден.

dobivaj vesti na viber

По тој повод, Вучиќ на Инстаграм напиша дека на приемот кај Бајден ја потврдил посветеноста за натамошно унапредување на билатералните односи меѓу двете земји.

„На официјалниот прием кај претседателот Бајден ја потврдивме нашата посветеност за натамошно унапредување на нашите билатерални односи“, рече Вучиќ.

Инаку, Вучиќ беше на приемот со сопругата Тамара Вучиќ, а на Инстаграм објави заедничка слика со Бајден и првата дама на САД, Џил Бајден.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

При денешната посета на општина Брвеница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на споменатите информации...

Македонија1 час

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување...

Македонија4 часа

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Македонија5 часа

СДСМ: Мицкоски е бледа копија на Груевски, распадот на ДПМНЕ е поради суети и големо внатрешно незадоволство

Расколот, внатрешните проблеми, со еден збор распадот на ДПМНЕ не е заради вредности туку заради суети и големо внатрешно незадоволство,...

Култура5 часа

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет5 часа

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...

Македонија6 часа

Пендаровски: Со измените на Кривичниот законик, Груевски не се враќа во Македонија

Пендаровски во интервју за Гласот на Америка, по неговиот говор пред светските лидери во ОН, вели дека со последните измени...

Македонија6 часа

Oсмани-Кравињо: Преговарачкиот пакет се заснова на европски принципи, да не се пропушти шансата

На маргините на 78-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со...

Македонија23 часа

„Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во објава на социјалните мрежи му упати порака на својот поранешен сопартиец Никола Груевски...

Економија1 ден

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот „Беласица“, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија1 ден

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија1 ден

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија1 ден

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија1 ден

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија1 ден

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион1 ден

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа1 ден

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет1 ден

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа1 ден

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...