Контакт

Регион

Во Солун протести против Договорот од Преспа

Објавено пред

Во организација на грчките „Панмакедонски здруженија“ и „Комитетот за борба за Македонија“ во Солун пред половини час почна протестот против Договорот од Преспа.

Демонстрантите се собраа пред Белата кула во Солун, а со протест низ улиците ќе стигнат до објектот каде што се одржува Меѓународниот саем и каде говор ќе одржи грчкиот премиер.

„Македонија е грчка“, „Предавници политичари“ и „Грција, Грција, Македонија“, извикуваат насобраните граѓани.

Солун е денеска под силни безбедносни мерки и поради саемот и гостите од САД, но и поради закажаните четири различни протести.

Регион

Авион од Хургада принудно слетал во Белград, патник доживеал срцев удар

Објавено пред

Авион на нискобуџетната холандска авиокомпанија „Трансавиа“ на летот од Хургада до Амсетердам, принудно слетал на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград откако еден патник доживеал срцев удар.

Пилотот на авионот во рамки на прицедурите побарал вонредно слетување на аеродромот во Белград, што му било одобрено, а по слетувањето патникот со возило на Брза помош бил пренесен во болница.

По кусото задржување во Белград, авионот полетал за Амстердам. Од болницата во Белград навеле дека пациентот сè уште е кај нив и дека е примен на одделот за кардиологија. Неофицијално станува збор за државјанин на Холандија.

Прикажи повеќе...

Регион

Девојка во Хрватска се пофали со добитното ливче и остана без својата добивка

Објавено пред

Полицијата на Умаг, Хрватска, доби пријава од 27-годишна девојка дека е измамена за повеќе стотици куни. На 17 јануари, откако дознала дека остварила добивка на спортска прогноза, таа објавила фотографија од добитното ливче на социјалните мрежи, но потоа не можела да ја подигне добивката бидејќи дознала дека тоа веќе некој го сторил пред неа.

Полицијата сега трага по непознатиот сторител, а во исто време ги предупредува граѓаните да бидат претпазливи при објавувањето информации и фотографии на социјалните мрежи.

Освен што не треба да се објавуваат  лични податоци и фотографии од документи, исто така не треба да се објавуваат ни фотографии од добитни ливчиња. Во такви случаи, сторителот со помош на компјутер на веб-страницата на обложувалницата може да го внесе вашиот број на ливчето и кодот и да ја пренесе добивката на својата корисничка сметка.

Прикажи повеќе...

Регион

Напад врз централната синагога во Софија

Објавено пред

Непознат напаѓач со камења успеал да го искрши прозорецот на големата соба за молитва во централната синагога во Софија.

Шефот на еврејската организација во Бугарија, Александар Оскар, на својот профил на „Фејсбук“ напиша дека инцидентот сам по себе е крајно загрижувачки, но дека уште повеќе вознемирува „индиферентноста на минувачите”.

„Безбедноста на еврејската заедница е на прво место и ние ќе работиме со полицијата и релевантните институции во земјата за нејзина гаранција”, рече Оскар.

Тој тврди дека говорот на омраза во Бугарија ескалираше во физички дела на директни напади врз заедничкиот имот на Евреите.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски50 минути

(Видео) Телохранителите на Груевски сослушани за неговото бегство, роднините нема да се сослушуваат

Роднините на Груевски нема да бидат повикани да дадат исказ пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за неговото...

Вести1 час

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија1 час

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет1 час

Трамп за две години изнел 8.158 лажни или погрешни тврдења

Две години по преземањето на функцијата, американскиот претседател, Доналд Трамп, има изнесено 8.158 лажни или погрешни тврдења, покажува Алатката за...

Свет2 часа

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија2 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион3 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет4 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Свет4 часа

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури што ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на...

Свет6 часа

„Кликни за молитва“ : Папата Франциско промовираше католичка мобилна апликација

Папата Франциско лансираше нова дигитална платформа во своето традиционално неделно обраќање што ќе им овозможи на верниците да се молат...

Македонија19 часа

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања...

Македонија21 час

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува распустот за сите ученици

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува зимскиот распуст за сите ученици заклучно со вторник 22 јануари, соопшти Владата на...

Македонија21 час

„Никоб“: Обврската на вработените е да обезбедуваат, а не да напаѓаат новинари

Националната агенција за обезбедување „Никоб“ и годинава традиционално ја обезбедуваше манифестацијата на положување на Светиот Крст во водите на Вардар....

Спорт22 часа

Македонија се намачи, но го победи Чиле

Македонија официјално го заврши настапот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска со пласман на 15. место, откако...

Македонија24 часа

Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи поради загадувањето

Наместо градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на прес-конференција денеска се појави неговиот портпарол Ваљон Салиху кој ги соопшти чекорите...

Свет1 ден

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во...

Свет1 ден

(Видео) Ужас во француски ски-центар, две лица изгореа во пожар во хотел

Најмалку две лица загинаа а повеќе се повредени во пожар кој изби во хотел рано утрово, во ски ресортот Куршевел...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес во Чиле, двајца загинати и илјадници без струја

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтер го погоди средишниот и северниот дел на Чиле. Најмалку две лица...

Свет1 ден

Трамп понуди договор за миграција во замена за блокадата на Владата

Американскиот претседател Доналд Трамп предложи договор за миграција во кој за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, тој нуди...

Економија1 ден

СДСМ: Кон средината на годината ќе се воведе поврат на ДДВ за физички лица

Владата предводена од СДСМ во претстојната 2019 година продолжува да ги спроведува зацртаните мерки што се во интерес на граѓаните,...

Досие