Контакт

Регион

Во Србија трипати повеќе заразени отколку вчера: 100 новозаболени и еден починат

Објавено пред

Во Србија едно лице починало од коронавирус во последните 24 часа, а присуството на оваа заразна болест е потврдено кај 100 лица, објавено е на веб-страницата Covid19.rs.

Од последниот извештај, односно од вчера во 15 часот, тестирани се примероци од 6.198 лица.

Заклучно со денешниот ден во Србија се регистрирани вкупно 10.833 случаи на Ковид-19.

До 15 часот во Република Србија биле тестирани вкупно 196.881 лице, кои ги исполнувале критериумите за утврдување на случајот.

Хоспитализирани биле 766 лица, на респиратор има 13 пациенти, а излекувани се 5.067 заболени пациенти.

Вкупниот број смртни случаи од почетокот на епидемијата е 235.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Хрватска од идната недела ја отвора летната туристичка сезона

Објавено пред

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до крајот на мај патувањето ќе биде олеснето за Словенија, Австрија, Унгарија, Чешка и Словачка, а во текот на јуни за Германија, Полска и други земји, хрватскиот туристички сектор, преку Хрватското здружение за туризам, презентираше план за отворање на туристичките капацитети и препораки за туристички патувања во Хрватска.

Планот за отворање на туристички објекти предвидува отворање на камповите во Истра, Кварнер и Далмација, како и некои хотели до крајот на мај, а целосното отворање на повеќето хотели и сите други туристички услуги на дестинациите се очекува во текот на јуни.

Хрватските граници се отворени за туристи. По влегувањето, туристите мора да имаат потврда за резервација за сместување, а на границата ќе добијат упатства за безбеден престој во земјата.

Исто така, се изработува и туристичка апликација, со која гостите ќе можат однапред да го најават своето пристигнување и којашто ќе им овозможи побрзо да ја преминат границата. Апликацијата ќе овозможи воведување и на брз режим на влез на туристите во Хрватска до крајот на месецот.

Прикажи повеќе...

Регион

Бугарски новинар пронајден мртов во езерото Варна

Објавено пред

Бугарскиот новинар Георги Александров бил пронајден мртов, удавен во езерото Варна во езерскиот канал близу Аспарухово, додека работел на сторија за загадувањето на крајбрежјето. Александров, како што пренесуваат бугарските медиуми, со себе го носел својот лаптоп.

Новинарот од Варна бил пронајден удавен мртов во петокот, објави бугарската телевизија Нова. Телото е пронајдено во пределот на неисправната цевка на езерото Варна.

Случајот е предаден на обвинителството.Истрагата за утврдување на причините за смрттаа е во тек. Од бугарското Министерство за внатрешни работи изјавиле дека, според првичнте информации, на телото на новинарот нема траги на насилство.

Александров работел за Дарик радио, бил дописник за бТВ и Нова ТВ. Според непотврдени информации, тој бил во областа поради новинарска истрага за силното загадување во заливот Варна, што предизвика протести на граѓаните.

Бугарската Комисија за енергетика и регулатива за вода започна со увид по сигналот за загадување на заливот Варна со отпадни води, поради пробиен подводен цевковод под притисок.

Прикажи повеќе...

Регион

Косово нема да ги отвори џамиите за верниците за Рамазан Бајрам

Објавено пред

Муслиманските верници утре слават Рамазански бајрам, а како што порачаа од косовското Министерство за здравство, нема да има ублажување на мерките воведени заради коронавирусот и тие нема да можат да се поклонуваат во џамиите, пренесува РТК.
       
Министерството за здравство соопшти дека нема да има други мерки, освен оние кои се веќе во сила. Ова го изјави за косовскиот печат портпаролот на Министерството за здравство, Фаик Хоти.
        
Движењето на граѓаните ќе се одвива според распоредот, во зависност од бројот во личната карта, кој го објави Министерството за здравство. Граѓаните можат да поминат вкупно четири часа надвор од дома, потсетува Косово онлајн.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет28 минути

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19

Весникот Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети...

Македонија1 час

Нови 37 случаи на коронавирус во земјава, нема починати

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус и тоа: – Скопје...

Спорт1 час

Мечот Ливерпул-Атлетико е „одговорен“ за 41 починат од коронавирусот

Анализата на податоците на Британската здравствена служба (НХС) открива дека мечот од осминафиналето од Лигата на шампионите на Ливерпул против...

Свет2 часа

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат граници за странските туристи и најави дека ќе се...

Македонија2 часа

Филипче: Иван е добар, следува најважниот период од неговото закрепнување

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше...

Регион4 часа

Хрватска од идната недела ја отвора летната туристичка сезона

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до...

Европа4 часа

Португалски град ќе ги тестира сите жители за коронавирус

Крајбрежниот град Каскаис во близина на Лисабон планира да биде првиот во Португалија којшто ќе ги тестира сите 200 000...

Спорт4 часа

Тајсон: Сите ќе бидете шокирани од името на мојот прв противник (видео)

Мајк Тајсон тврди дека договорот за неговиот камбек во боксерскиот ринг ќе се потпише следната недела и додава дека мистериозниот...

Регион5 часа

Бугарски новинар пронајден мртов во езерото Варна

Бугарскиот новинар Георги Александров бил пронајден мртов, удавен во езерото Варна во езерскиот канал близу Аспарухово, додека работел на сторија...

Свет16 часа

И Амазонската дождовна шума погодена од коронавирусот

И, Амазонската дождовна шума, значајна за балансирање на климата во светот и борбата против климатските промени, страда од пандемија на...

Спорт17 часа

Маса: Знам, но нема да откријам во каква состојба е Шумахер

Фелипе Маса поранешниот тимски колега на Михаел Шумахер тврди дека има информации за состојбата во која се наоѓа легендарниот возач...

Европа17 часа

(Видео) Поради коронавирусот илјадници Шпанци излегоа на улиците

Илјадници демонстранти излегоа на улиците на Шпанија на повик на десничарската партија Вокс, барајќи оставка на владата на премиерот Педро...

Топ18 часа

Од две возила со автоматски пушки пукано кон скопјанец во населбата Бутел

Скопјанец пријавил дека попладнево од две возила биле испукани стотина куршуми кон него. Престрелката се случила во скопски Бутел 2....

Македонија19 часа

Васил Огњановски: Му благодарам на семејството што спаси три животи, од кои едниот е татко ми

„Операцијата се направи. Полека го будат. Очекувањата се големи. Еднаш докторите го спасија, го вратија меѓу живите, сега тоа го...

Македонија20 часа

Филипче: Бевме немоќни да го спасиме Иван – сега тој доби шанса за втор живот

„Сите ние, а и самиот пациент Иван Огњановски бевме свесни дека тој ги живее последните недели од својот живот, бидејќи...

Свет22 часа

(Видео) Американската морнарица претстави моќно ласерско оружје кое може да уништи авион во лет

Американската морнарица успешно тестираше ново оружје на воен брод. Станува збор за високо-енергетски ласер што може да сруши борбен авион...

Свет22 часа

СЗО: Јужна Америка е нов епицентар на пандемијата, најпогоден е Бразил

Јужна Америка е нов епицентар на пандемијата на Ковид-19, при што Бразил е најзагрозен, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија24 часа

Од Ковид-19 почина пациент од Скопје, регистрирани 20 новозаразени

Во изминатите 24 часа направени се 744 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на Ковид-19 од кои 16 се...

Македонија1 ден

Градскиот превоз во Скопје нема да функционира од недела во 11 до вторник до 5 часот

ЈСП информира дека од утре, недела (24 мај) од 11 часот до вторник (26 мај) до 5 часот, јавниот превоз...

Топ1 ден

Деветгодишно дете се бори за живот по тешка сообраќајка на улицата „Џон Кенеди“

Деветгодишно дете хоспитализирано во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ е во животозагрозувачка состојба по сообраќајка која вчера во попладневните...

Досие