Контакт

Регион

Во Србија 379 нови случаи на коронавирус и осум починати

Објавено пред

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 379 нови случаи на коронавирус, од 9.817 тестирани. Починале осум лица, со што вкупниот број на смртни случаи се искачи на 551.

На респиратор се 156 пациенти, од 4.531 хоспитализирани.

Од почетокот на пандемијата тестирани се 641.091 лица.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Словенија со намера да ги става во карантин младите кои се враќаат од летување

Објавено пред

Словенија размислува за воведување на карантин за младите кои се враќаат од летување во Хрватска и се сметаат за најризична група за ширење на коронавирусот, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Алеш Хојс.

Епидемиолозите на владата можат да ѝ предложат повеќе опции, вклучително и карантин за граѓани на возраст од 15 до 35 години, кои и покрај предупредувањата, одат по ноќни клубови и слични места на Јадранското Море, непочитувајќи ги епидемиолошките мерки и физичкото растојание.

Ако и викендов има голем број на словенечки граѓани заразени со коронавирус, кои летувале во Хрватска, владата би можела да одлучи за заострување на мерките за влез на патниците од Хрватска во вторник или среда, објави министерот.

Владиниот портпарол за ситуацијата со Ковид-19, Јелко Кацин, исто така зборуваше за „селективно заострување“ на мерките, осврнувајќи се на младите луѓе кои изминативе денови често ги споменуваше како оние кои ги најмногу ги загрозуваат другите со своето безгрижно однесување.

Според здравствените служби, од почетокот на јуни до 12 август, 70 случаи на зараза биле увезени во Словенија од Хрватска, но во последните денови ваквите случаи забрзано растат.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Во Будва одржана литија на вода, СПЦ на чамци во одбрана на светилиштата во Црна Гора

Објавено пред

Во Будва се одржа првата голема литија на вода за одбрана на храмовите и светите места на Српската православна црква (СПЦ) во Црна Гора, како реакција на спорниот Закон за слобода на вероисповед.

Како што пренесува Б92, граѓаните се собрале во близина на Свети Стефан, а на настанот присуствувале и личности од политичкиот живот во земјата.

Литијата, која започнала од Стариот град до Свети Стефан, претходно била запрена од патролен брод на капетанијата, а од учесниците биле побарани документи кои би докажале дека имаат одобрение за организирање на литијата.

Потоа, капитенијата им дозволила на чамците да продолжат да пловат кон Свети Стефан, пренесува „Вијести“.

Додека чамците мирувале, од присутните се слушнале извици – „не ги даваме светилиштата“.

Од чамците се слушало и „Мило крадецу, не ти ги даваме светилишта“.

Спорниот Закон за слобода на вероисповед има за цел да ја регулира сопственоста на имотот на верските заедници, и предвидува сите верски објекти кои претставуваат културно наследство и биле сопственост на Црна Гора пред губењето на нејзината независност во 1918 година, а кои подоцна не станале сопственост на религиозните заедници по соодвети правни процедури, да бидат признаени како државен имот.

Според СПЦ, извесно е дека официјална Подгорица со законот си отвора простор да стави рака врз нејзините светилишта во Црна Гора, меѓу кои и на Острог.

Прикажи повеќе...

Регион

Големо невреме го погоди Мостар

Објавено пред

Градот Мостар денеска беше зафатен од силно невреме кое започнало околу пладне, јави порталот „Кликс“.

Врнежите од дожд биле пропратени со грмотевици, при што многу улици биле поплавени, а силен ветер ги кршел гранките на дрвјата.

Од Федералниот хидрометеоролошки институт (ФХМЗ) најавиле дека во текот на денот се очекува претежно облачно време низ цела Босна и Херцеговина.

Исто така на територијата на целата земја е издаден жолт метеоаларм – предупредување за опасни временски појави.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Хаос во сообраќајот, Британците брзаа кон дома за да избегнат карантин

Илјадници туристи имаа само неколку часа да се вратат во Велика Британија за да ги избегнат карантинските мерки наметнати кон...

Топ4 часа

Во Битолско украдени над 200 тони пченица во вредност од 50.000 евра

Во попладневните часови на 13 август, 48-годишен битолчанец во полиција пријавил кражба на 200 до 240 тони пченица. Според пријавеното,...

Македонија6 часа

Регистриран 141 случај на новозаразени, починаа четворица пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија7 часа

НБРСМ: Сите мерки што ги презедовме за „Еуростандард“ банка беа за заштита на депонентите

Народната банка соопшти дека во врска со, како што наведува, невистините и клеветите изнесени од страна на сопствениците на „Еуростандард...

Регион8 часа

(Видео) Албанци чекаат со денови на границата со Грција – колона долга 20 километри

Огромна километарска колона возила на границата со Грција. Како што пренесуваат грчките медиуми, се работи за патници од Албанија, кои...

Свет10 часа

Голема акција во Шпанија – запленет имот вреден 8 милиони евра и уапсени 75 лица

Шпанската цивилна гарда заплени криминално стекнат имот вреден повеќе од осум милиони евра и уапси 75 лица. Тие се сомничат...

Регион10 часа

Во последните 24 часа во Словенијa 32 новозаболени

Во Словенија изминатите 24 часа се тестирани 1034 лица и се потврдени 32 новозаразени со ковид-19, или петмина помалку од...

Свет11 час

Русија почна со производство на вакцината

Русија почна со производство на вакцината против ковид-19, објави денеска агенцијата „Интерфакс“, повикувајќи се на министерството за здравство. Русија соопшти...

Регион12 часа

Црна Гора ги отвори границите за македонските граѓани

Црна Гора од денеска ги отвори границите за државјаните на Западен Балкан. За влез во оваа земја од денеска е...

Свет13 часа

Најбрзата развиена вакцина некогаш била готова за 4 години

Четири години биле потребни за најбрз развој на вакцина во историјата, иако обично тој процес трае од 10 до 15...

Македонија14 часа

Од денеска задолжителен ПСР тест за влез во Србија

Српската влада донесе одлука со која за граѓаните на четири соседни земји меѓу кои: Македонија, Хрватска, Романија и Бугарија ќе...

Македонија1 ден

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија1 ден

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија1 ден

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија1 ден

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Топ1 ден

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ2 дена

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија2 дена

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија2 дена

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Досие