Контакт

Регион

Во Хрватска нови 1.313 случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 1.313 нови случаи на инфекција со коронавирус, а 33 лица починале, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 15.699, меѓу нив хоспитализирани се 1.816 пациенти, од кои 191 се на апарати за дишење.

Од 25 февруари, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, 85.519 лица се заразени со новиот коронавирус, од кои 1.082 починале.

Вкупно закрепнале 68.738 лица, од кои 2.507 во последните 24 часа.

Во моментов има 35.071 лице во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 624.393 лица, од кои 4.861 во последните 24 часа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Словенија: Шест години ja чувал мртвата мајка во стан и ја земал нејзината пензија

Објавено пред

Словенечката полиција уапси 67-годишен маж кој шест години ја криел смртта на својата мајка и ја подигал нејзината пензија. Нејзиното тело било пронајдено во стан во Љубљана, откако роднините го пријавиле нејзиното исчезнување во полиција.

Полициската управа во Љубљана наведува дека на крајот на минатата недела роднините на исчезнатата 97-годишна старица го пријавиле случајот како сомнителен затоа што 67-годишниот маж, односно син одговорен за нејзината грижа, ги спречувал сите контакти.

Со понатамошно собирање информации, полицијата го пронашла телото на бараното лице во стан во Љубљана. Според досега познатите податоци, смртта се случила пред шест години, а причината за смртта сè уште не е позната, велат од полицијата.

Осомничениот ги уверувал роднините дека е жива, а бидејќи имал полномошно, тој ги подигал приходите од нејзините сметки, како и нејзината пензија, пишуваат медиумите.

Од полицијата наведуваат дека уапсеното лице е осомничено за кривично дело сквернавење на мртво тело, за предизвикување смрт со занемарување и за измама.

Според телевизиската станица ПОП-ТВ, неофицијално се знае дека синот го чувал мртвото тело на мајката шест години во стан, а на другите роднини им тврдел дека таа не сака да комуницира со нив, а во меѓувреме редовно и ја подигал пензијата.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска 1.973 нови случаи на коронавирус и 45 починати

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 1.973 нови случаи на коронавирус, починаа 45 лица, а бројот на активни случаи е 19.275.

Меѓу нив, 2.060 пациенти се во болница, од кои 235 се на апарати за дишење.

Од 25 февруари 2020 година, кога беше регистриран првиот случај во Хрватска, вкупно 105.691 лице е заразено со новиот коронавирус, од кои 1.398 починале, а 85.018 оздравеле, од кои 2.638 во последните 24 часа.

Во моментов има 40.083 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 683.104 лица, од кои 6.139 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Регион

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Објавено пред

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на специјализираната имтернет-страница „Ворлдометар“, пишува „Вјести“.

Пред Црна Гора, која според оваа страница има 49.454 случаи на милион жители, се наоѓаат само Андора (80.917) и Бахреин (49.707).

Според Институтот за јавно здравје, во Црна Гора се активни 11.132 случаја на инфекција, а од почетокот на годинава се регистрирани 31.062.

Црна Гора е исто така на 17. место според бројот на смртни случаи (699) на милион жители. Во таа земја 439 пациенти починале како резултат на коронавирусот од почетокот на пандемијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион2 часа

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Македонија3 часа

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион3 часа

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија3 часа

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа4 часа

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион5 часа

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа5 часа

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија5 часа

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Свет6 часа

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Свет6 часа

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе кога непознат маж ги нападна...

Свет7 часа

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат речиси две милијарди дози вакцина против Ковид-19 в година, објави Агенцијата за деца на ООН....

Свет18 часа

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и...

Македонија18 часа

Во Македонија се регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на...

Македонија18 часа

Старата „Систина“ ќе биде ковид-центар, лекувањето на трошок на државата

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва по состанокот со сопствениците на приватните болници на „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“, истакна...

Свет19 часа

Првите Американци ќе ја примат вакцината против Ковид-19 на 11 декември

Првите Американци ќе ја примат вакцината против Ковид-19 на 11 декември, изјави шефот на американската програма за вакцина против коронавирус,...

Свет20 часа

Протести во Германија против ограничувањата поради коронавирусот

Во Германија денеска се одржа протест против ограничувањата поради коронавирусот. Протестот, на кој имаше нереди, беше прикажуван во живо на...

Регион22 часа

За 24 часа во Србија починале 31 човек, рекорден број пациенти на респиратор

Во последните 24 часа во Србија починале 31 човек, а регистрирани се нови 4.995 случаи на коронавирус. Од последниот пресек...

Македонија22 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 824 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 824 пациенти позитивни...

Македонија1 ден

Полицијата упадна на семејна веселба со 70 гости во Гостивар

Седумдесет гости се собрале синоќа во угостителски објект на семејна веселба во селото Здуње, Гостиварско и покрај забраните за групирање...

Досие