Контакт

Регион

Во Хрватска 715 нови случаи на коронавирус, 33 лица починаа

Објавено пред

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 715 нови случаи на коронавирус, а 33 лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Бројот на активни случаи во Хрватска е 4.653. Меѓу нив, 1.855 пациенти се во болница, од кои 160 се на апарати за дишење.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, досега се евидентирани вкупно 223.812 лица заразени со коронавирус, од кои 4.550 починале.

Вкупно оздравеле 214.609 луѓе, од кои 1.239 во последните 24 часа.

До денес, тестирани се вкупно 1.107.887 лица, од кои 5.335 во последните 24 часа, според Националниот штаб за цивилна заштита.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Хрватска откриен њујоршки вид на коронавирус, почина 40-годишник

Објавено пред

На прес-конференцијата на Кризниот штаб е објавено дека во Хрватска е регистриран њујоршкиот вид на коронавирус и дека починало 40-годишно лице кое претходно немало здравствени проблеми.

Властите соопштија дека досега малку се знае за новиот вид што е регистриран.

„Малку знаеме за њујоршкиот вид. Првите вести започнаа да се појавуваат кон крајот на минатата недела. Она што досега го знаеме е дека тој е една од новите варијанти на вирусот што се шири побрзо од другите варијанти. Сите лица кои доаѓаат од Република Јужна Африка и Занзибар се предмет на истите мерки како и лицата кои доаѓаат од Велика Британија и Бразил. Што се однесува до другите африкански земји, важат истите правила, тие се трети земји за нас и мора да имаат 48-часовен негативен ПЦР-тест“, изјави член на Кризниот штаб, Крунослав Чапак.

Чапак рече дека претходно имале осум потврдени случаи на британскиот вид на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Регион

Лајчак пред посетата на Белград и Приштина: Не доаѓам со ултиматум

Објавено пред

Јас не доаѓам во Белград со ултиматум, вели специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак.

„Не е тајна дека ЕУ очекува продолжување на дијалогот и дека и за Белград и за Приштина дијалогот е неизбежен на европскиот пат. ЕУ е тука, подготвени сме да донесеме двајца лидери во Брисел и сега се поставува прашањето кога тоа ќе се случи. Сакам да го слушнам одговорот на тоа за време на посетата “, рече Лајчак.

Во врска со најавите на медиумите дека тој доаѓа во Белград со таканаречениот „нон-пејпер“ што содржи еден вид ултиматум за српските власти, Лајчак вели дека секогаш се појавувале „шпекулации и големи очекувања“ пред неговото доаѓање.

„ЕУ не работи на принципот на ултиматуми. Тука сме да помогнеме. Целта на дијалогот е да се поддржат и Белград и Приштина и да се приближи европската иднина до целиот регион“, вели тој.

На прашањето како ЕУ, како главен посредник во дијалогот меѓу Белград и Приштина, гледа на американското инсистирање на „меѓусебно признавање“, Лајчак рече дека целта на дијалогот е нормализирање на односите и дека Белград и Приштина се страни кои треба да се согласуваат „што е нормализација и што е нормално“.

„ Мислам дека одговорот на тоа прашање не е премногу тежок“, рече Лајчак.

Тој повтори дека сè уште стои зад проценката дека е можно да се постигне конечен и сеопфатен договор меѓу Белград и Приштина „во рок од неколку месеци“, но исто така нагласи дека ЕУ нема да биде таа што „ќе одлучи кога ќе биде“ и дека тоа е друга одлука што директно зависи од подготвеноста и желбата на Белград и Приштина.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени со коронавирус, од денес попуштање на мерките

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи денес е вкупно 2.892, објави Националниот кризен штаб.

Меѓу нив, 791 пациент е во болница, од кои 64 пациенти се на апарати за дишење. Починаа 11 лица.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, вкупно се евидентирани 243.064 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 5.537 починале, вкупно 234.635 закрепнале, од кои 401 во последниот 24 часа.

Во моментов има 14.074 лица во самоизолација. До денес се тестирани вкупно 1.346.946 лица, од кои 2.294 во последните 24 часа.

Од денес кафулињата и рестораните во Хрватска ги отвораат терасите и ги служат гостите на нив, а можни се и тренинзи во затворени простории, но сето тоа според строги правила.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион50 минути

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени со коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија2 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа2 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет3 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе започнат во средината на март во САД,...

Топ3 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет4 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија5 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет14 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион16 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија19 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија20 часа

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија21 час

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ24 часа

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија2 дена

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија2 дена

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Досие