Контакт

Регион

Во Хрватска 980 новозаразени со коронавирус, 45 починати

Објавено пред

Во последните 24 часа евидентирани се 980 нови случаи на заразени со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 5.210.

Меѓу нив хоспитализирани се 1.921 пациент, од кои 176 биле на апарати за дишење. Починале 45 лица.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на зараза во Хрватска, досега се евидентирани вкупно 223.097 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 4.517 починале. Вкупно закрепнале 213.370 луѓе, од кои 1.025 во последните 24 часа.

Во моментов има 18.272 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 1.102.552 лица, од кои 6.847 во последните 24 часа.

Регион

(Видео) Снимки од силниот земјотрес во Грција

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот Тесалија во централниот дел на Грција, пренесуваат грчките медиуми.

Според податоците објавени на веб-страницата emsc-csem.org земјотресот се случил во 10 часот и 16 минути по локално време, односно во 11 часот и 16 минути по македонско време.

Според специјализираните сајтови за следење земјотреси, епицентарот бил 15 километри од Еласона, град во округот Лариса, на длабочина од десет километри. Засега нема информации за евентуални жртви и штети.

Според Геодинамичкиот институт следувале силни последователни потреси неколку минути по првиот земјотрес и тоа со магнитуди од 4,7 степени, 4,2 и 4,9 степени според Рихтеровата скала.

Тамошните медиуми пренесуваат дека на некои места имало лизгање на земјиштето во областа Кастраки, како и на националниот пат од Лариса до Еласона.

Прикажи повеќе...

Регион

Стотици луѓе се собраа на погребот на загрепскиот градоначалник Бандиќ

Објавено пред

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ ќе биде погребан напладне на гробиштата Мирогој во Загреб, каде што се собраа стотици граѓани изутрината, и покрај забраната за собирање на повеќе од 25 лица.

Ковчегот со телото на починатиот градоначалник е поставен пред мртовечницата околу 10:00 часот, а голем број граѓани чекаат на ред да му изразат сочувство на неговото семејство.

Соработникот на Бандиќ и раководител на Загрепскиот наставен институт за јавно здравје, Звонимир Шостар, најави дека на погребот ќе се почитуваат епидемиолошките мерки, поради што тој најави пристигнување на 300 ковид-редари кои треба да обезбедат почитување на мерките.

Иако мерките на Главниот штаб забрануваат собирање на повеќе од 25 лица на погреб, повеќе од еден час пред погребот се се собраа стотина луѓе на Мирогој.

Луѓето носат маски, но нема или има многу мало растојание меѓу нив.

Денес во Загреб е прогласен ден на жалост по повод смртта на градоначалникот Милан Бандиќ.

Бандиќ ненадејно почина на 66-годишна возраст од последици од срцев удар. Тој беше прв човек на Загреб во текот на шест мандати.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Црна Гора пристигнаа вакцините на „Синофарм“

Објавено пред

Контингент од 30.000 дози од кинеската вакцина на „Синофарм“ пристигна во Црна Гора.

Вакцините во просториите на Монтефарм ги пречекаа министерот за здравство Јелена Боровиниќ-Бојовиќ и амбасадорот на Кина во Црна Гора Лиу Џин.

Минатата недела започна вакцинацијата на вработените во Клиничкиот центар на Црна Гора (КЦЦГ) кои работат со пациенти кои заболеле од коронавирус, а првата вакцина ја прими министерката за здравство Јелена Боровиниќ-Бојовиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион2 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет2 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион2 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет3 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа3 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет4 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија19 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија21 час

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет23 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ1 ден

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија1 ден

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа2 дена

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет2 дена

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија2 дена

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Досие