Контакт

Регион

Во Црна Гора се укинува полицискиот час за време на празниците

Објавено пред

Министерството за здравство на Црна Гора издаде изменета наредба за укинување на полицискиот час од 22 до 5 часот наутро, за време на претстојните божиќни и новогодишни празници.

dobivaj vesti na viber

Со новата наредба на Министерството за здравство, полицискиот час е укинат од 22 часот на 24 декември до 5 часот наутро на 25 декември, од 22 часот на 31 декември до 5 часот наутро на 2 јануари 2021 година и од 22 часот на 5 јануари до 5 часот наутро на 7 јануари.

Забраната за меѓуградски сообраќај за време на викендите останува на сила, од петок во 22 часот до понеделник во 5 часот наутро, се наведува во изменетата наредба на црногорското Министерство за здравство.

Во последните 24 часа во Црна Гора регистрирани се 520 случаи на коронавирус, а двајца пациенти починале. Бројот на моментно активни случаи во земјата е 9.015.

Вкупниот број на смртни случаи поврзани со коронавирус е 630 од почетокот на јуни, а 639 од почетокот на годината.

Регион

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека на овој собир присуствува не само поради неговото пријателство со Албанија туку и затоа што, како што рече, секогаш е подобро да се биде на масата кога има разговори „бидејќи кога не сте на масата, тогаш обично сте на менито, а тоа сите едвај го чекаат. Ова е добра можност да се заштитат интересите на Србија“, рече Вучиќ.

dobivaj vesti na viber

Вучиќ истакна дека по консултациите на државно ниво, сепак одлучил да дојде на самитот во Тирана бидејќи на тој начин Србија ќе има шанса да каже што мисли за преговорите со Приштина и за преговорите за влез во ЕУ.

Претседателот ова го изјави пред самитот на лидерите на Европската Унија и Западен Балкан одговарајќи на новинарско прашање „зошто, на крајот, дојде иако првин најави дека нема да присуствува“.

„Имаше неколку причини зошто се двоумевме да дојдеме. Некои беа поврзани со Косово, а други со дијалогот со ЕУ. По консултациите со државните органи, беше одлучено, сепак, да дојдеме бидејќи веруваме дека на овој начин ќе имаме шанса да кажеме нешто за она што го мислиме за дијалогот и за преговорите со ЕУ“, рече Вучиќ.

Вучиќ додаде дека Србија останува посветена на европскиот пат и на преговорите со ЕУ, но дека во исто време мора да ги заштити сопствените интереси.

Како што наведе, дошол во Тирана да ги сослуша политичарите од ЕУ и од регионот, но и да им каже што мисли бидејќи е важно Србија да добие поддршка за решавање на енергетските прашања. Тој посочува и дека за Србија е важно решавањето на телекомуникациските прашања и на роамингот.

На новинарско прашање дали Србија ќе воведе санкции кон Русија, Вучиќ одговори дека Србија е независна земја и дека знае кои се нејзините обврски кон ЕУ и што очекува ЕУ кога се во прашање санкциите, но и дека Србија дава пример со прашањето за територијалниот интегритет и дека тој беше нападнат во 1999 година.

На изјавата на новинарот дека Србија е премногу блиска со Русија, Вучиќ одговори дека Србија е независна земја.

„Лесно е да се изнесат лажни и измислени обвиненија против Србија. Само да ви кажам, верувам дека сите прочитавте пред 9-10 месеци дека Србија ќе ги напаѓа земјите во регионот по наредба на Русија за да предизвика дополнителни несигурности и нестабилност во регионот. И сето тоа го оспоривме не само со зборови туку и со нашите постапки. Но, на крајот, вистината ќе излезе на виделина, а тоа е дека Србија е независна земја на европскиот пат и ќе остане таму“, заклучи Вучиќ.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Детонации во Зубин Поток, се слушнаа и сирени

Објавено пред

Денеска, околу 12 часот, членовите на општинската изборна комисија во Зубин Поток, придружувани од косовската полиција, насилно влегле во зградата на општина Зубин Поток, што предизвикало бунт кај граѓаните, кои случајно се нашле таму, а биле пуштени сирени.

dobivaj vesti na viber

На „Инстаграм“ се појави видео од Зубин Поток, на кое се слушаат сирени како одекнуваат во општината:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zubin Potok INFO (@zubinpotokinfo)

Како што објави „Косово онлајн“, се слушнале две експлозии, а од општинската зграда по неколку минути излегле членови на општинската изборна комисија и припадници на косовската полиција.

Според информациите од местото на настанот, членови на општинската комисија со асистенција на полициски службеници насилно влегле во просториите на Општината, ги искршиле вратите и ги смениле бравите пред да ја напуштат зградата.

Денешната акција на полицијата и членовите на општинската изборна комисија е спроведена по налог на централната изборна комисија, која има намера да организира вонредни избори за претседателите на општините Зубин Поток, Северна Митровица, Лепосавиќ и Звечан на 18 декември во четирите северни општини.

На изборите во Зубин Поток се пријавија двајца албански и ниту еден српски кандидат.

Претседателите на четири општини на 5 ноември одлучија да ги напуштат сите косовски институции заедно со другите Срби на северот на Косово незадоволни од одлуките на владата во Приштина.

Во Зубин Поток е мирно по повлекувањето на полицијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Руте: Следната година Бугарија може да направи чекори напред на својот пат кон шенген

Објавено пред

Премиерот на Холандија, Марк Руте, е оптимист дека следната година Бугарија може да направи чекори напред на патот кон шенген.

dobivaj vesti na viber

Руте учествуваше во Тирана на самитот на Европската Унија – Западен Балкан, заедно со лидерите на земјите членки, меѓу кои и бугарскиот претседател Румен Радев.

Руте коментира за позицијата на Холандија за бугарското членство во шенген:

„Во оваа фаза не е ‘не’ за Бугарија, тоа е ‘сè уште не’. Ќе биде потребно повеќе време од две причини: нова проценка на механизмот за соработка и верификација и механизмот за верификација на шенген. Разговарав со претседателот Румен Радев и јас сум оптимист дека следната година можеме да направиме чекори напред“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион52 минути

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека...

Македонија2 часа

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство што првпат ваков самит на сите...

Македонија5 часа

Град Скопје: Утре ќе се објави јавниот повик за приватните превозници, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Јавниот градски превоз го организираат органите на локалната самоуправа, а не приватни бизнисмени, политички партии или други интересни групи. Во...

Македонија7 часа

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија....

Македонија8 часа

Агелер: Тим за санкции од Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави...

Македонија9 часа

Пенов за блокадите во Скопје: Ова е самоволие, граѓаните трпат преголема штета

Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, одби да каже кои се мерките кои државата ќе ги преземе за да ги...

Свет9 часа

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир,...

Регион10 часа

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана истакна дека напредокот повторно е...

Македонија10 часа

Потпишан договор за поевтини роаминг-услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен...

Свет10 часа

Армијата на Белорусија започна вежби за борбена готовност

Вооружените сили на Белорусија почнаа вежби за борбена готовност за сите категории воен персонал. Како што соопшти Министерството за одбрана...

Македонија11 часа

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Тирана беше пречекан од премиерот на Република Албанија, Еди...

Македонија11 часа

Приватните превозници втор ден го блокираат Скопје

Втор ден сообраќаен хаос во Скопје. Продолжуваат блокадите од приватните превозници. Автобусите и во текот на ноќта останаа на трите...

Економија12 часа

Путин: Евроазија е моторот на глобалниот економски развој

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека Евроазија е локомотива на глобалниот економски развој, нагласувајќи дека таму треба да се формираат...

Свет12 часа

Орбан ја поддржа изјавата на Макрон: Војната во Украина различно влијае врз Америка и ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан повика на преиспитување на санкциите воведени кон Русија и ја поддржа изјавата на францускиот претседател Емануел...

Свет12 часа

Индонезија донесе закон со кој се санкционира сексот надвор од бракот

Парламентот на Индонезија денеска усвои нов кривичен закон, според кој сексот надвор од бракот е прогласен за кривично дело со...

Свет13 часа

Најмногу заболени од грип во САД во последните 10 години, починале 14 млади лица

САД забележаа најголем број хоспитализации на заболени од грип во последните 10 години, соопшти денеска директорката на Центарот за контрола...

Свет1 ден

Нападнати руски аеродроми, има повредени и загинати

Киевскиот режим изврши напад врз руските воени аеродроми во регионите Саратов и Рјазан, воздухопловните сили ги пресретнаа овие беспилотни летала,...

Економија1 ден

Ќе им се исклучува струјата на сите неплаќачи, на списокот болници, затвори, факултети

ЕВН објави дека веќе се испраќаат известувања, а и ќе ги исклучуваат од струја сите институции неплаќачи. На списокот се...

Македонија1 ден

Кривична за малолетник од Скопје за „тероризам“, за дојавите на бомби во скопски училишта

Денеска (5.12.2022) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал до...

Економија1 ден

Кремљ: Европејци, подгответе се за високи цени

Кремљ предупреди дека новото ограничување на цената на руската нафта наметнато од ЕУ ќе ги „дестабилизира глобалните енергетски пазари“, но...