Контакт

Регион

Вучиќ: Белград воопшто не е задоволен од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Израел и Косово

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, по средбата со францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека Белград воопшто не е задоволен од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Израел и Косово и дека тоа нема да влијае позитивно на односите на Србија со еврејската држава, пренесува РСЕ.

„Ова се очекуваше шест месеци, затоа во Вашингтон (4 септември 2020 година) и не сакавме да го потпишеме документот заедно со Албанците и Американците. Не сакавме да го охрабруваме тоа, туку да го охрабриме Израел да не го стори тоа, но Израел избра дека Америка им е најважна. Тоа нема да влијае добро врз нашите односи, но отвора некои други перспективи за кои не би сакал да зборувам сега“, рече Вучиќ.

По средбата со францускиот претседател, Вучиќ рече дека по воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Израел и Косово, ниту една муслиманска земја нема да сака да ја признае независноста на Косово.

Вучиќ изјави дека Србија сега ќе почека да види дали Приштина ќе го почитува својот дел од договорот од Вашингтон и дали ќе дозволи изградба на пруга од Приштина до Мердар.

Тој рече дека Србија сега чека и на поделба на енергетските ресурси на езерото Газивода со Косово врз основа на договорот од Вашингтон бидејќи Белград, како што рече, во моментот нема ништо од Газивода.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Земјотрес со јачина од 4,1 степен во Хрватска

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди централна Хрватска.

Потресот се случил во 10:58 часот.

Сеизмолошката служба на Република Хрватска извести за прилично силен земјотрес со епицентар недалеку од Петриња.

„Станува збор за серија последователни земјотреси, кои малку се намалија, но сè уште траат“, објасни за „Медија сервис“ сеизмологот Томислав Кук.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватска: Речиси двојно повеќе новозаразени со коронавирус во споредба со претходниот ден

Објавено пред

Во Хрватска се регистрирани речиси двојно повеќе новозаразени со коронавирус во споредба со претходниот ден.

Директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, вели дека во првите три дена од оваа недела, бројот на новозаболени лица се зголемил за 30 проценти во споредба со првите три дена од претходната недела.

Според податоците на Националниот штаб за цивилна заштита во Хрватска, во последните 24 часа биле евидентирани 688 новозаразени лица, бројот на активни случаи е 2.679, додека 15 пациенти починале.

Чапак на прес-конференција рече дека Хрватска сепак е подобра од Финска и Данска според инциденцијата, додека Чешка е најлоша од сите земји на ЕУ.

Во однос на смртноста, Хрватска е сè уште на 19. место меѓу земјите на ЕУ, рече Чапак.

Според него, пријавени се скоро 1.000 сомнителни несакани ефекти од почетокот на вакцинацијата и додаде дека студиите покажуваат дека ефективноста на вакцините е доста висока по првата доза.

„Затоа, ќе препорачаме по вакцинирање со ‘Астразенека’, втората доза да се дава по 12 недели, со ‘Фајзер’ по 42 дена или шест недели“, рече Чапак.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска 688 нови случаи на коронавирус, 15 лица починаа

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 688 нови случаи на коронавирус, што е двојно повеќе од претходниот ден, а 15 лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Вчера се евидентирани 343 нови случаи и 13 починати.

Во моментов во Хрватска има 2.679 активни случаи на коронавирус. Меѓу нив, 791 пациент е во болница, од кои 63 пациенти се на апарати за дишење.

Во моментов има 12.218 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 1.321.336 лица, вклучително и 7.763 во последните 24 часа.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, вкупно 241.048 лица заболеле со новиот коронавирус, од кои 5.477 починале, вкупно 232.892 оздравеле, од кои 195 во последниот 24 часа.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет3 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија3 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија4 часа

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет4 часа

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија5 часа

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија6 часа

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет16 часа

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија17 часа

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија18 часа

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија18 часа

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија19 часа

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија21 час

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија1 ден

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија1 ден

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија1 ден

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија1 ден

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Регион1 ден

„Организацијата е нула“ – огромни редици за вакцинирање во Загреб

Утрово голем број луѓе се собраа во Загреб, каде вакцинацијата почнува денеска, како дел од втората фаза. Иако вакцинирањето започна...

Европа1 ден

Британски студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани лица

Две одделни британски студии покажаа дека вакцинацијата придонесува за драстично намалување на бројот на хоспитализирани лица поради Ковид-19, објави денес...

Македонија1 ден

Досега вакцинирани 1.155 здравствени работници во Македонија

Досега 1.155 здравствени работници ја примиле вакцината против Ковид-19 во Македонија, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Тој уверува дека...

Досие