Контакт

Регион

Вучиќ: Не одам во Загреб, во Хрватска се води хајка против мене

Објавено пред

Претседателот на Србија и лидерoт на Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, одлучи да не учествува на конгресот на Европската народна партија (ЕПП) во Загреб закажан за 20 и 21 ноември и за ваквата одлука со писмо го извести претседателот на ЕПП, Јозеф Даул, објави српски „Блиц“.

Во писмото Вучиќ му се заблагодарува на лидерот на ЕПП за поканата да се обрати на конгресот во Загреб, на кој е поканет како претседател на СНС, а како причина за неговото недоаѓање ја наведува хајката што против него се води во хрватските медиуми, пренесе „Индекс“.

Вучиќ наведува дека подготвил сериозна анализа на настаните во регионот, како и на она што заеднички треба да се направи во наредниот период оценувајќи дека во последните неколку недели трае вистински медиумски прогон во речиси сите хрватски медиуми против неговото доаѓање.

„Би сакал да додадам, вистински причини за ваков вид хајка ниту имало ниту има, освен тоа што некои кругови во хрватското општество не може да се навикнат на силната улога на Србија и фактот дека Србија расте економски, а и политички не е веќе на колена“, вели Вучиќ.

Тој во писмото додава дека најважниот дел од неговата политика останува подавањето рака и отворената врата за подобри односи меѓу Србите и Хрватите и меѓу двете земји во иднина, но истакнува дека во никој случај не сака да влијае на понатамошното влошување на позицијата на Србите во Република Хрватска и дека поради наведеното, нема да присуствува на Конгресот на ЕПП во Загреб.

 

 

 

Регион

Тим Рот тајно пристигна во Хрватска

Објавено пред

Познатиот холивудски актер и режисер Тим Рот (58) пристигна во Загреб во целосна тајност, пренесува „Вечерњи лист“.

Публиката во моментов го гледа во серијата „Лажи ме“, а беше снимен од објективот на една обожавателка додека сурфал на интернет на неговиот мобилен телефон и се релаксирал со чаша вино во хотелот „Еспланада“ во Загреб.

Актерот, кој го обележа улогата во филмот на Тарантино „Кучиња од резервоарот“, како што дознава „Вечерњи“, цел ден е во Загреб.

Рот, наводно, ќе престојува во Загреб неколку дена, а никој не знае која е причината за неговата ненадејна, мистериозна посета.

Прикажи повеќе...

Регион

Додик му честита на нобеловецот Хандке

Објавено пред

Членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, му честита на австрискиот писател Питер Хандке за добивањето на Нобеловата награда за литература истакнувајќи дека тоа големо признание му припаднало на голем писател и хуманист.

„Нобеловата награда дојде во вистинските раце затоа што станува збор за писател чиј целосен книжевен опус е од исклучителна вредност и резултат на неговиот незаменлив талент, дело и креативност“, вели Додик во честитката.

Тој нагласи дека книжевноста на Хандке, како што би рекол Иво Андриќ, не е отруена од омраза, туку водена од широчината и спокојството на слободниот човечки дух.

Додик истакна дека покрај тоа што е писател, Хандке е исто така голем хуманист и борец за вистината и правдата.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија отвори ново поглавје во преговорите со ЕУ

Објавено пред

На Меѓународната конференција во Брисел, Србија го отвори Поглавјето 4 за слобода на движење на капиталот, пренесе РТС. Отворањето ова поглавје значи дека Србија спроведува реформи, порача српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ.

Комесарот за проширување, Оливер Вархели, истакна дека отворањето ново поглавје е позитивен сигнал како за Србија така и за земјите од Западен Балкан, но и за политиката на проширувања.

Ова е второ поглавје во преговорите за членство во ЕУ, кои Србија ги отвори оваа година кога во јуни беше отворено Поглавјето 9 за финансиски услуги.

Во техничка смисла, како што наведува РТС, за отворање во овој момент биле подготвени уште три поглавја – Поглавјето 2 за слободно движење работници, Поглавјето 21 за трансевропски мрежи и Поглавјето 14 за политика на сообраќајот, но политичка согласност меѓу земјите членки е постигната само за Поглавјето 4.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По  33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор, Пецо Неданов кој на Фејсбук објави дека...

Свет1 час

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Македонија1 час

Речиси половина милион жители во нашата држава немаат постојан пристап до храна

Честопати Северна Македонија е ставена на листата со рекордери во загуби на храна и отпад од храна, а истовремено се...

Свет3 часа

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет3 часа

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион3 часа

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија16 часа

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија16 часа

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет18 часа

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион18 часа

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија21 час

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија22 часа

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија1 ден

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија1 ден

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија1 ден

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија1 ден

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија1 ден

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет1 ден

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет1 ден

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет1 ден

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Досие