Контакт

Регион

Вучиќ од Бугарија: Вклучете го Западен Балкан во плановите на ЕУ за цените на енергијата

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, побара од ЕУ да ги стави земјите од Западен Балкан на заедничката листа на земји од ЕУ кога станува збор за цените на енергијата.

dobivaj vesti na viber

Вучиќ кој присуствуваше на пуштањето на гасниот интерконектор меѓу Бугарија и Грција, рече дека настанот е од големо значење за Србија бидејќи земјата ја почна изградбата на интерконектор со Бугарија.

„Се надевам дека во 2023 година ќе можеме да одржиме голема церемонија“, рече Вучиќ.

Тој посочи дека претстојната есен и уште потешка зима ќе бидат тешки за сите кога станува збор за цените и обезбедувањето доволни количества енергија и побара, обраќајќи и’ се на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, да се стават земјите од Западен Балкан на заедничка листа со земјите од ЕУ.

„Драга Урсула, не го слушајте 100 проценти мојот пријател Киријакос Мицотакис и не ги повторувајте 100 посто мерките од ерата на борбата против Ковид – благодарни сме за вашата поддршка, но кога зборуваме за пари, не можеме да ги апсорбираме овие цени на енергентите. Затоа ве молам вклучете го Западен Балкан на тој список заедно со другите од ЕУ и знам дека мојот пријател Мицотакис ќе се согласи нашите земји од Западен Балкан да ги ставите на ист список со земјите од ЕУ кога се во прашање цените и ќе бидеме бескрајно благодарни“, рече Вучиќ.

Мицотакис истакна дека земјите од ЕУ мора да дејствуваат заедно и да избегнат фрагментација на европскиот енергетски пазар.

Вучиќ рече дека е убеден оти сите ги очекува многу тешка есен и зима, а потешка отколку што очекува Лајен, која, како што рече, мора да биде оптимист кога зборува за тоа.

„Пред да дојдам тука имав дилема како ќе се однесува Урсула фон дер Лајен со мене, но беше многу љубезна и, знаете зошто го велам ова, иако се чувствував како ‘црна овца’ во друштво на овие големи пријатели, морам многу да и’ се заблагодарам и не се додворувам никому со ова – Урсула ни помогна многу кога е во прашање изградбата на гасниот интерконектор меѓу Србија и Бугарија и планирањето на интерконектор меѓу Северна Македонија и Србија“, рече Вучиќ.

Тоа значи нова инфраструктура за Србија, нагласи тој, додавајќи дека потоа ќе може да се изградат нови краци од гасоводот кон другите земји од Западен Балкан кои се дел од ЕУ.

„Никогаш немаше да можеме да ги постигнеме тие цели без нашите пријатели, а без присуството на нашиот пријател, претседателот Илхам Алиев, немаше да можеме да сметаме на диверзификација на изворите за снабдување со гас“, рече Вучиќ, обраќајќи и’ се на Лајен.

Вучиќ му рекол на претседателот на Азербејџан, Алиев дека сега е многу популарен во Европа и дека не може да го достигне.

„Многу пати разговарав со него, но сега едноставно не можам да го допрам, Алиев е многу популарен во Европа и не знам што направил во меѓувреме, но би сакал да го сподели со мене рецептот за како успеал во тоа“, рече Вучиќ.

Тој истакна дека ова е многу важен ден за Србија и дека кога вели дека не претерува.

„Секогаш се собираме кога мислиме дека нешто важно се случува, иако нашите луѓе тоа не го сфаќаат од првиот момент“, изјави Вучиќ.

Тој додаде дека Азербејџан е вистински пријател кој е со Бугарија и во време на неволја.

Вучиќ претходно изјави дека Србија на нејзина територија започнала со изградба на гасен интерконектор со Бугарија и дека двете земји проектот ќе го завршат за една година.

Вучиќ: Србија нема да воведе санкции за Русија

Србија не воведува санкции кон Русија, бидејќи таа се бори за својата политика каде што може, а нашата политика е дефинирана со заклучокот на Советот за национална безбедност, рече Вучиќ.

„Новите случувања на геополитичката сцена ќе имаат сериозни последици за Србија, која ќе биде под голем политички притисок, раководството треба да се води од здравиот разум и да ја спаси својата земја во најголемата криза“, додаде тој.

 

 

 

Регион

„Кориера дела сера“: Меѓу загинатите во трагичната несреќа кај Венеција е лице од Хрватска

Објавено пред

Како што пренесува италијанскиот „Кориере дела сера“, меѓу загинатите во автобуската несреќа кај Венеција е и едно лице од Хрватска.

dobivaj vesti na viber

Во автобусот имало двајца Хрвати. Наводно, се работи за млад брачен пар од Сплит или неговата околина.

Според сè уште непотврдени информации, почината е млада жена, а млад човек е опериран и се наоѓа во една од блиските болници.

Меѓу 21 загинат има петмина украински државјани, Германец, Французин и Италијанец.

Прикажи повеќе...

Регион

Тринаесетгодишно девојче се пожалило на болки во стомакот, отишло во болница и се породилo во тоалет: не знаела дека е бремена

Објавено пред

13-годишно девојче од Грција викендов се породило во тоалет на болница на островот Наксос, каде што било примено поради болки во стомакот. Не ни знаела дека е бремена, а и таа и бебето се добро.

dobivaj vesti na viber

Минатата сабота родителите ја однеле на ургентниот центар на болницата поради силни болки во стомакот, кои ги препишале на хроничен запек.

Педијатарот ѝ дал клизма за да се олесни, како што е пропишано во овие случаи. Но, кога докторот сфатил дека девојчето не излегува од тоалетот, отишол да ја провери и тогаш го видел бебето во мијалникот и папочната врвца како висат.

Потоа, девојчето било префрлено во болницата „Сирос“, каде што моментно е со бебето.

„Прототема“ пишува дека во болницата на Наксос немало ниту радиолог поради што малолетничката не била подложена на ултразвук пред да се породи.

Семејството е постојано покрај неа.

„Таа е преплашена, но ја следат детски психолози. Замислете детето да каже дека го боли стомакот, а да заврши со породување. Породувањето почна кога таа отиде во тоалет во болницата“, вели роднина на семејството.

Девојчето било кај педијатарот за време на бременоста, но никој не сфатил дека е бремена.

„Неодамна забележавме дека малку се здебелила, но не ѝ придававме никаква важност“, рекла роднината.

Како што пренесува „Мега“, малолетничката им открила на детските психолози дека таткото на нејзиното бебе е нејзин школски другар, но нејзините блиски рекле дека не знаат ништо за тоа.

Прикажи повеќе...

Регион

Абазовиќ за конфликтот во Украина: „Ако сите го прават она што ние го правиме, војната ќе заврши за две недели“

Објавено пред

Црна Гора издвојува 14 отсто од воениот буџет за помош на Украина, изјави премиерот на црногорската влада во технички мандат, Дритан Абазовиќ, и додаде дека доколку секоја европска земја го направи истото тоа како Црна Гора, војната ќе заврши за две до три недели.

dobivaj vesti na viber

Абазовиќ ова го рече на Форумот за безбедност во Варшава, каде што во главниот град на Полска учествува како говорник на панелот: „Глобални предизвици, глобални коалиции? Како може колективниот Запад да изгради партнерства во надворешната политика“.

Абазовиќ рече дека утре истото ова може да се случи и со Западен Балкан.

„Народот на Украина не се брани, туку го брани своето право, кое сите го имаме, да го избереме својот пат. Мислам дека ЕУ мора да го оживее процесот на проширување доколку сака да остане привлечна за новите членки во контекст на глобална коалиција бидејќи треба да размислуваме за трети страни, а ако сакаме да се чувствуваме побезбедно во контекст на Русија, Кина утре или некоја трета земја, мислам дека ЕУ треба да донесе одлука за заживување на процесот на проширување. Велика Британија замина од ЕУ, но сега е време за поголеми коалиции“, рече Абазовиќ.

На светот, рече тој, му треба повисоко ниво на соработка.

Прикажи повеќе...

Најново

Uncategorized5 минути

На местото на „Треска“ место 12.500 ќе има над 33.000 жители, Уставен одби да го преиспита планот

Згасна и последната надеж на жителите на Центар за спречување на бетонизацијата на местото на поранешната фабрика „Треска“ оти Уставниот...

Македонија34 минути

Фирма во Македонија рекламирала чаеви користејќи лажно имиња на тројца лекари

Скопското Обвинителство до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против едно физичко лице и фирма, кои се обвинети...

Топ2 часа

Маж нападнат во кафуле во Битола: напаѓачот го удрил со тупаници, па посегнал и со стол по него

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за насилство. На 30 септември, во кафе-бар на улицата Генерал Васко...

Македонија3 часа

Ако не ни ги прифатат барањата, продолжуваме со поригорозен штрајк, порачаа судските административци

Штрајкот во Обвинителството ќе продолжи. Од УПОЗ велат дека добро е што е формирана работна група за да се решат...

Македонија3 часа

Лидерите да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија, порача американската амбасадорка Агелер

Политичките лидери треба да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија, изјави американската амбасадорка, Анџела Агелер, одговарајќи...

Економија4 часа

Македонците почнаа да плаќаат 30 отсто поевтин роаминг во ЕУ, во 2028 година цените ќе бидат исти како дома

Договореното намалување на трошоците за роаминг е веќе во сила и Македонците што патуваат надвор од државата имаат 30 %...

Европа5 часа

Шарл Мишел: Украина може да се приклучи на ЕУ во 2030 година ако двете страни си ја завршат домашната задача

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека Украина може да ѝ се приклучи на Европската Унија во 2030 година...

Македонија6 часа

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование, кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот...

Македонија7 часа

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, има уште еден активен пожар

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Европа7 часа

(Видео) Идентификувани 11 повредени во сообраќајната несреќа кај Венеција, многумина се на интензивна нега

Работник од Гамбија, кој работел во „Финкантиери“, заедно со својот колега стана еден од хероите на спасувањето патници од автобус....

Свет8 часа

(Видео) Пукање на универзитет во Балтимор, САД, неколку повредени

Неколку лица се повредени во пукотница во близина на универзитетскиот кампус во Балтимор доцна синоќа, соопшти полицијата во градот на...

Регион8 часа

(Видео) Голем пожар во компанија во Осиек: „Не останувајте на отворено“

40-ина минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанијата „Драва интернешнл“ во населбата Брјест во Осиек. Гори пластична маса...

Европа9 часа

(Видео) 21 лице загинаа во страшната несреќа кај Венеција, меѓу загинатите и две деца

Најмалку 21 лице загина кога автобус излетал од надвозник во близина на Венеција. Scene in Venice, Italy where a bus...

Македонија16 часа

(Видео) Мечка и вечерва се спушти во Жировница

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка во селото Жировница. „Вечерва низ тесните улички...

Македонија17 часа

Ако секој политичар јасно ги кажува ставовите државата ќе оди напред, рече Спасовски

Јасно и гласно го кажувам својот став. Ако секој политичар има одговорност и ги кажува јасно ставовиве државата ќе оди...

Регион18 часа

Османи за „Си-ен-ен“: Потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи за Си-Ен-Ен изјави дека Косово е нападнато и дека меѓународната заедница треба да воведе санкции кон...

Македонија20 часа

Нема да има отстрел на мечки: проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето, посебни хранилишта, обезбедување на имотите

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување...

Македонија23 часа

Народниот правобранител најави постапка, а инепкторатот надзор во „Демир Хисар“ по случајот со 17-годишното момче со аутизам

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со законот за амнестија, тогаш нека ја напушти Владата веднаш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување за незадоволството со тоа што рече дека...

Македонија1 ден

Ковачевски: Одредени лица нема да бидат опфатени со законот за амнестија, СДСМ ќе поднесе амандман

Законот за амнестија е испратен во Собранието во процедура, без европско знаменце, рече денес премиерот Димитар Ковачевски. Нагласи дека неколку...