Контакт

Регион

Вучиќ: Сакам гаранција дека Србија ќе биде во ЕУ во 2025 година ако потпишеме договор со Приштина

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека постигнувањето каков било договор со Приштина мора да подразбира дека Србија ќе добие гаранции и ќе стане членка на Европската Унија во 2025 година.

„Ако биде постигнато решение, тоа би требало да биде сопфатен договор што ќе ги вклучи не само односите меѓу Србите и Албанците во Косово туку би морал да го вклучи и решавањето на патот на Србија кон ЕУ и економскиот напредок“, рече Вучиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Црна Гора: Формирањето на косовската војска мора да биде постепено

Објавено пред

Формирањето на војската на Косово треба да биде постепен процес и да придонесе за стабилноста во регионот, смета министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ.

Одговарајќи на новинарско прашање за позицијата на Црна Гора во однос на формирањето косовска војска. Тој рече дека ниту Црна Гора ниту НАТО никогаш не го оспориле правото секоја земја да има своја војска, но порача дека процесот треба да се одвива постепено.

„Генералниот секретар на НАТО предупреди дека процесот мора да биде постепен, отворен, инклузивен и да придонесе за стабилноста на регионот со цел понатамошната соработка на НАТО и Косово да продолжи на обострано задоволство“, изјави министерот Дармановиќ и додаде дека ваквата позиција, што и Црна Гора ја има повторено во неколку наврати, е реална.

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

Харадинај: Могерини е виновна

Објавено пред

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, повторно ја обвини шефицата на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, за неуспехот во дијалогот со Белград. Тој рече дека таа е виновна затоа што дозволила процесот да се излизга од шините.

Харадинај денеска доби писмо од бриселската тројка – Могерини, комесарката за трговија, Сесилија Малстром и комесарот за проширување, Јоханес Хан, во кој го обвинија дека со еднострани акции го загрозил дијалогот со Белград и дека Приштина во дијалогот ја претставува претседателот Хашим Тачи.

Косовската влада на денешниот состанок разговара за сеопфатен и обврзувачки нацрт-договор меѓу Белград и Приштина. Советникот на Харадинај, Авни Арифи, истакна дека документот предвидува Србија да ја призне независноста на Косово, суверенитетот на Косово, предвидува правда за воените злосторства и обесштетување на жртвите на сексуално насилство. Исто така, се бара членство на Косово во меѓународните организации.

Харадинај уште еднаш повтори дека данокот за српската стока ќе биде укинат кога Србија ќе го признае Косово.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Хрват откри дека неговата тешта изгубила 100.000 евра поради секта

Објавено пред

Еден човек од Пула за „Глас Истре“ кажа неверојатна приказна за неговата тешта која, поради секта, изгубила многу семејни пари.

Како што кажува анонимниот човек, неписмената старица со години се задолжувала под влијание на една молитвена заедница, на која ѝ ги донирала сите тие средства и сега никој не може да ја одврати од понатамошно трошење пари на нив. Тој рече дека се работи за група сомнителни луѓе кои тврдат дека зборуваат со Исус, отстрануваат магии, паѓаат во транс и слично.

„Мојата тешта со години се задолжуваше, плаќаше симнување магии, некаквиси вештерки и волшебници. На крајот го продаде семејното земјиште, а на подароци, патувања и автомобили, што им ги донира на членовите на таа молитвена заедница, потроши околу 100.000 евра. Мојата жена и јас живееме во страв. Утре би можело да ѝ текне да им го подари и остатокот од имотот“, вели нејзиниот зет и додава дека она што го прави споменатата молитвена заедница нема никаква врска со верата, туку само со заработката.

Инцидентот бил пријавен во полиција, а соговорникот вели дека оваа госпоѓа не е единствената жртва на оваа молитвена заедница.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Царинската управа отвори истрага за Трајковски, гостинот на Груевски во Будимпешта

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во Будимпешта....

Македонија1 час

Амнестијата не може да чека – предлог-законот стигна пред пратениците

Текстот на предлог-законот за амнестија, кој го подготви интерпартиското тело за помирување, е поставен на веб-страницата на Собранието и им...

Македонија1 час

Подобро е да нема снег оти со механизацијата на „Македонијапат“ стара над 30 години може се да заглави

Со стара менханизација и без доволен број работници „Македонијапат“ оваа година ќе се справува со снегот по магистралните патишта. Возилата,...

Истражувања1 час

Владата го засака барокот на фасадата, мислењата на експертите баталени

Владата на Зоран Заев, која се колнеше дека ќе го чуе гласот на граѓаните, а посебно на експертската јавност, една...

Македонија2 часа

Саливан: САД ќе ѝ помогнат на Владата да се спротивстави на штетното влијание на Русија

Нема да биде изненадување за никого овде ако кажам дека Русија се спротивставува на патот што Македонија го има избрано...

Македонија2 часа

(Видео) Заев и Ципрас номинирани за Нобеловата награда за мир

На денешната свечена церемонија, која се одржа на Универзитетот ФОН во Скопје, премиерите на Република Македонија и на Република Грција,...

Македонија4 часа

Фетаи за трошоците од прегласувањето во Струмица: И еден денар да е во прашање, направена му е штета на буџетот

Судењето за „Титаник 2“, кое се однесува на изборни нерегуларности од локалните избори од 2013 година, продолжи со наодите на...

Крвав четврток4 часа

(Видео) Александрова: Прашајте ги обвинетите пратеници дали ќе бараат амнестија, јас не сум дел од 27 април

„Право на секој во согласност со законот е да поднесе барање. Дали некој од пратениците ќе поднесе или не, не...

Топ4 часа

(Видео) Половина тон марихуана вредна над милион евра запленета на ГП Богородица

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи и Царинската управа...

Македонија5 часа

(Видео) Кога општеството потфрла, кучето Бен му помага на момчето со церебрална парализа

Ова не е само сторија за куче што помага на болен човек. Ова е сторија за две суштества чии животи...

Македонија5 часа

(Видео) Пратениците ќе носат закон, а Кацарска и Рускоска ќе амнестираат

„Нема да бидат амнестирани лица што биле организатори на настаните од 27 април. Тука спаѓаат лицата што носеле оруже и...

Топ5 часа

Кавадарчанецот што избоде жена на нива обвинет за обид за убиство

Кавадарчанецот што во јуни годинава избоде жена на нива во прилепско село ќе одговара за обид за убиство и за...

Македонија6 часа

Обвинителството поднесе жалба против пресудата за смртта на родилката во Гевгелија

Основното јавно обвинителство во Велес поднесе жалба на пресудата на Основниот суд Велес во предметот за смртта на родилката Маја...

Македонија6 часа

Управниот одбор на ЗНМ едногласно го потврди Младен Чадиковски за нов претседател

Управниот одбор вчера на конститутивна седница едногласно донесе автентично толкување на одредбите од Статутот на ЗНМ, кои се однесуваат на...

Македонија6 часа

Патник од автобусот на смртта: Се враќаме дома со траума што никогаш нема да ја заборавиме

„Им благодариме на сите што ни помогнаа кога најмногу ни требаше. Се враќаме дома со траума што нема да ја...

Вести6 часа

Нов извештај: Русија со дезинформации на социјалните мрежи му помогнала на Трамп да победи

Два извештаја, подготвени за Сенатот на САД, покажуваат дека Русија во координирани кампањи му помогнала на Доналд Трамп да го...

Топ8 часа

ИОМ: 3.400 мигранти и бегалци ги загубиле животите во светот годинава

Миграцијата е многу значајно прашање на оваа ера. Миграција со достоинство (#WithDignity) е темата на Меѓународниот ден на мигрантите 2018...

Македонија8 часа

Забрана за тешки возила на Стража, Маврово-Дебар и Тетово-Попова Шапка

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку планинскиот...

Регион18 часа

Вучиќ во ОН: Исплашен сум за иднината на народот во регионот

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва на седницата на Советот за безбедност на Обединетите Нации изјави дека е многу загрижен, а...

Македонија19 часа

Катја Матева: Илјадници Македонци живеат на бандера во Бугарија

Електрична бандера која се наоѓа во село во близина на Благоевград во Бугарија, била пријавена како адреса за живеалиште на...

Досие