Контакт

Регион

Вучиќ со два концепта за влада – коалиција со една партија или избори за една и пол година

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изнесе два можни модела за формирање влада.

„Јас би предложил два концепта. Едниот е проста коалиција со една политичка партија, не би кажал која. Со оглед дека ни се заканува нов бран на коронавирус наесен и со оглед на ситуацијата на Косово, другиот концепт е да речеме за една  и пол година да се одржат парламентарни избори, така што ќе има еден вид концентрациона влада. Ако ме прашате, јас сум поблиску до првиот концепт“, вели тој.

Вучиќ додаде дека брои, но не математички, туку политички, односно следи што се случува во светот, во Европа, со цел да се донесе најдоброто решение за земјата и граѓаните. Тој најави дека неговиот предлог ќе биде презентиран набргу.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Словенија првпат над 1.000 активни случаи на коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 104 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број од почетокот на епидемијата се искачи на 4.058. Ова е мало намалување во споредба со вчера кога бројот на нови случаи беше 123.

Во последните 24 часа едно лице починало од коронавирус, така што вкупниот број смртни случаи е 136.

Првпат бројот на активни случаи во Словенија надмина 1.000 и изнесува 1.026.

Хоспитализирани се 62 лица.

Во текот на вчерашниот ден биле тестирани 3.070 лица, а од почетокот на епидемијата во Словенија се извршени вкупно 191.413 теста.

Прикажи повеќе...

Регион

Косовска пратеничка: Ѝ го предадовме Косово на Србија

Објавено пред

Пратеничката во движењето „Самоопределување“, Фиторе Пацоли, упати критики кон косовскиот премиер Авдулаху Хоти.

Таа напоменала дека со договорот во Вашингтон, особено точката 15, која е во врска со мораториумот, Косово всушност се одрекло од својата државност, пренесува „Коха“.

„Оваа обврска ја истакна подготвеноста на оваа нелегитимна влада да го суспендира членството во меѓународните организации. Овој мораториум ќе му нанесе штета на Косово. Претпоследната точка од договорот го наведува тоа. Имено, имаме илегален премиер, кој го повреди Уставот. Тоа е постапка без преседан“, рекла Пацоли.

Според неа, не постои држава што одлучила да ги забрани активностите на Косово за членство во меѓународните организации, како и дека не постои пример во светот каде што една земја доброволно се откажува од членството, како што е случајот со членството во СЗО и УНЕСКО, што е само една од спорните точки од договорот во Вашингтон.

Како што рекла Пацоли, српската кампања продолжува и нема гаранции дека Србија ќе запре.

„Тоа е предавање Косово на Србија“, рекла таа.

Прикажи повеќе...

Регион

Грчката полиција, по пожарот, ги преместува мигрантите во камп на Лезбос

Објавено пред

Грчката полиција почна да ги преместува мигрантите на островот Лезбос во шаторите на новиот камп повеќе од една недела откако пожарот го уништи најголемиот камп за мигранти „Морија“, каде што беа досега.

Целта на операцијата, во која се вклучени и 70 полицајци, е да се заштити јавното здравје, соопшти полицијата.

„Акцијата почна со многу полицајци во бели костими, ситуацијата е мирна и мигрантите полека се селат во новиот камп“, рече сведок на „Ројтерс“.

Во пожарот што го зафати логорот „Морија“ пред една недела, 12.000 лица, главно бегалци од Авганистан, Сирија и други африкански земји, останаа без засолниште, санитарни услови и пристап до храна и вода.

Властите соопштија дека пожарот бил предизвикан од мигранти. Никој не бил повреден.

Новиот привремен шаторски камп во Кара Тепа, веднаш до островското пристаниште Митилена, е подготвен да собере најмалку 5.000 луѓе.

Официјални лица изјавија дека некои мигранти не сакаат да се преселат во новиот камп бидејќи се надеваат дека ќе го напуштат островот.

Утрото во средата само 1.200 луѓе се преселија, но вечерта големи групи луѓе почнаа да пристигнуваат во кампот носејќи работи.

Министрите рекоа дека властите ќе продолжат уште неколку дена со добра волја и комуникација за да ги убедат мигрантите да влезат во новиот камп велејќи дека нивниот премин ќе биде завршен за неколку дена.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

(Видео) Костадинов: Односите со Бугарија ги градиме во духот на Договорот за добрососедство

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на Договорот за добрососедство, изјави портпаролот...

Македонија1 час

Влада: Потребата на родителите да не одат на работа е беспредметна

Обезбедена е целосна грижа и доволно места за децата во градинките, единствен логичен чекор е родителите да се вратат на...

Македонија2 часа

Целиот тим на ракометниот клуб Голден Арт КЛ7 во изолација поради коронавирус

Ракометниот клуб Голден Арт КЛ7 ја информира целокупната спортска јавноста и надлежните институции дека по натпреварот од второто коло на...

Македонија2 часа

(Видео) Ќе се гради пругата кон Бугарија

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој...

Македонија4 часа

Засилени контроли во Скопје – за еден ден казнети 379 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Регион4 часа

Нова одлука во Србија – сите што се враќаат во земјата мора да се пријават во здравствениот систем

Од утре, од 18 часот, во Србија стапува во сила нова одлука – сите државјани на Србија што ќе се...

Свет4 часа

Се затвора џамијата „Ал-Акса“ во Ерусалим поради коронавирусот

Третото најсвето исламско место во светот, ерусалимската џамија „Ал-Акса“ во Израел, од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот...

Свет4 часа

Трамп го нарече докторот збунет, а тој му одговори: Маската ме штити повеќе од вакцина

Дури и ако вакцината против коронавирусот е одобрена во наредните недели, тешко дека ќе биде широко достапна за јавноста до...

Свет5 часа

Богатите земји откупиле повеќе од половина од потенцијалната вакцина против коронавирус

Богатите нации, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Јапонија, веќе откупија повеќе од половина од дозите на потенцијалната вакцина против...

Свет6 часа

СЗО: Дури во 2022 година светот може да размислува за враќање на животот пред Ковид-19

Дури во 2022 година светот може да почне да размислува за враќање на животот пред Ковид-19, рече д-р Соумја Сваминатан,...

Свет17 часа

Брејвик побара условно ослободување

Масовниот убиец Андерс Брејвик побара условно пуштање на слобода, изјави денеска неговиот адвокат Оејстеин Сторвик, за норвешкиот дневник „ВГ“. Брејвик...

Свет19 часа

Границите на Унгарија остануваат затворени

Унгарските граници остануваат затворени, а маските за лице задолжителни во кината, театрите и социјалните институции, со цел спречување на ширењето...

Свет19 часа

(Видео) Полицаец во САД застрелан од автомобил – пред два дена беа застрелани и други двајца

Американски сојузен полицаец е застрелан пред судницата во Феникс, Аризона, во напад од автомобил, пренесуваат американските медиуми. Офицерот го преживеал...

Македонија21 час

Нови 163 заболени и седум починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија24 часа

(Видео) Заев на средба со грчката претседателка: Подготвени сме за интензивирање на соработката во согласност со договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Грција, денеска оствари средба со претседателката на Република Грција, Катерина...

Македонија24 часа

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција издаде наредба за проверка на фирми што во...

Македонија1 ден

Турканици во ЈСП, ги снема налепниците за заштита од Ковид-19

Автобусите на ЈСП утрово се преполни. Патниците не само што не седат преку едно столче туку едвај наоѓаат место и...

Македонија1 ден

МОН ги повикува учениците да смислат име и лого за Националната платформа за онлајн-учење

Министерството за образование и наука објави јавен повик за избор на идејно решение за лого, насловна фотографија и официјален назив...

Македонија1 ден

(Видео) Апасиев: Му се закануваат на моето семејство

Лидерот на Левицата, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и за неговото семејство по пишувањето на фејсбук-статусите за...

Регион1 ден

По две недели од почетокот на наставата во Србија, 52 ученици заболеле од Ковид-19

Во првите две недели од почетокот на наставата во основните и средните училишта во Србијам вкупно 52 ученици и 20...

Досие