Контакт

Регион

Вучиќ телефонски им се обратил на Србите од Бање

Објавено пред

По неуспешниот обид да стигне до селото Бање, откако косовската Влада му ја повлече дозволата за посета на тој регион поради протести и блокади, претседателот на Србија Александар Вучиќ, им се обратил на жителите на селото по телефон од Митровица.

Вучиќ им објаснил дека решил да замине за да не ги загрози нивните животи и ги замолил да бидат смирени.

Зборовите на српскиот претседател биле емотивно примени од жителите на селото.

Регион

Силни ветришта ги закотвија траектите во Грција 

Објавено пред

Од

Силните ветришта во Грција, кои дуваа на некои места со брзина од 100 километри на час, ги принудија одговорните лица да го прекинат движењето на траектите меѓу копното и некои од островите.

Силен ветар ги затвори училиштата на егејските острови Андрос, Миконос и Тинос, објави АП.

Траектите не сообраќаат ниту од островот Лезбос, каде што престојуваат голем број мигранти, па досега се запрени напорите за намалување на пренаселеноста.

Силни ветрови се очекуваат во наредниот период во Грција.

Прикажи повеќе...

Регион

Тачи, Харадинај и Пацоли се сретнаа со Вес Мичел во Њујорк

Објавено пред

Од

Косовскиот претседател Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли,. се сретнаа со помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел, во Њујорк, пренесе државната Радио-телевизија Косово.

Средбата била фокусирана на билатералната соработка, движењето на евро-атлантската агенда на Косово и трансформацијата на косовските безбедносни сили во армија, а особено внимание било посветено на последната фаза од дијалогот за нормализација на односите помеѓу Косово и Србија.

Тачи му заблагодарил на Вес Мичел за поддршката што САД му ја даваат на косовскиот народ во секое време. Американскиот дипломат, пак, го уверил косовскиот претседател дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат Приштина, пренесуваат медиумите во Косово.

Прикажи повеќе...

Регион

Тригодишното дете што падна од прозорец во Загреб се разбуди од кома

Објавено пред

Од

Тригодишното дете, кое за време на викендот падна низ прозорецот од вториот кат на зграда во Загреб, се пробуди од кома. Лекарите велат дека момчето почнало да ги движи рацете и нозете и дека разговара со своите родители.

Детето сè уште се наоѓа на интензивна нега, но лекарите очекуваат дека за неколку дена неговата состојба ќе се подобри.

„Најмногу комуницира со мајката, а особено е весело кога ќе му го дадат мобилниот телефон за да гледа анимирани цртани филмови“, вели неврохирургот Мирослав Ѓурашин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставните измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставните измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ3 часа

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија4 часа

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет6 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија6 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион7 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава7 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет7 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион8 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет20 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион22 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија24 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија1 ден

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток1 ден

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток1 ден

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие