Контакт

Регион

Вучиќ: Ќе мора да се вакцинираме секоја година

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека секоја година ќе мора да се вакцинираат против коронавирусот.

„Од 1 април тука ќе работи производствениот погон на кинеската ‘Синофарм’. Познавајќи го нашиот пријател Шеик Мохамед, можеме да обезбедиме доволен број вакцини за нашите граѓани“, рече Вучиќ.

Тој истакна дека е многу важно луѓето да се вакцинираат, особено поради новите соеви на вирусот. Според него, прашањето за вакцинација станува едно од клучните прашања на националната безбедност. Нагласи дека ова ги заштедува здравјето и животот на луѓето, но и економијата.

„Секое затворање нè чини, 190 милиони долари за еден ден“, рече тој додавајќи дека се важни набавките за вакцини, а уште поважно е стратешкото обезбедување вакцини за населението.

„И да ги вакцинираме сите во нашата земја, ако во регионот имаат проблем, ќе имаме и ние“, предупреди Вучиќ.

Тој нагласи дека ќе биде чудесно ако фабриката за вакцини почне да произведува најдоцна до 15 октомври.

„Вакцините ‘спутник В’ веќе работат со ‘Торлак’, верувам дека ќе можеме да ги произведуваме. Ако го сториме тоа, ќе се обезбедиме долгорочно“, рече српскиот претседател.

Според него, важно е дека Србија успеа бргу да изгради две нови ковид-болници.

„Што ќе правевме сега без нив, ќе собиравме луѓе во вреќи. Каде ќе ги чувавме ако не набавевме опрема“, рече тој.

Регион

Од денеска во Словенија дозволени патувања меѓу регионите и отворени театрите и кината

Објавено пред

Од денес словенечките граѓани можат да патуваат меѓу регионите, а некои културни настани се дозволени со одлука на владата, сепак, собранието го намали бројот на луѓе собрани на отворено од 100 на 10 лица, пренесе агенцијата СТА.

Воведено е дополнително ограничување – едно лице мора да има 30 квадратни метри затворен простор, а 10 квадратни метри на отворено и растојанието помеѓу две лица не смее да биде помало од еден и пол метар.

Истите рестриктивни мерки во врска со просторот што мора да ги има едно лице се однесува и за музеите и библиотеките, кои се отворени веќе некое време.

Владата ги изненади граѓаните дозволувајќи отворање театри и кина, под ограничувачки мерки, додека вработените мора да се тестираат за Ковид-19 еднаш неделно, освен ако не биле ревакцинирани или заразени со вирусот

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Не сакаме голема Србија

Објавено пред

Нe сме заинтересирани за создавање голема Србија, за нас голема Србија значи подобра економија, повеќе фабрики, подобри плати и подобра инфраструктура, рече српскиот претседател Александар Вучиќ.

Сепак, тој истакна дека кога ќе го каже тоа, ги слуша луѓето како велат дека не му веруваат.

„Па, јасно ми е дека е потребно време да докажеме дека сме искрени“, рече Вучиќ, зборувајќи во серијалот разговори во организација на Атлантскиот совет, нагласувајќи дека тој во повеќе наврати одговорал на прашањето дали ќе има војна.

„На луѓето им е доста од војна, затоа го напуштија овој регион во изминатите 25 години, а сега гледаме дека полека се враќаат. Ни требаат млади, талентирани и паметни луѓе да се вратат, а не нови војни и нестабилност“, рече Вучиќ.

Според него, само будали мислат дека воена реторика ќе им донесе победа на избори.

„Ние нема да го дозволиме тоа. Дури и ако некој сака да војува, нема да војува со нас. Можеме да го гарантираме тоа“, истакна српскиот претседател.

Прашањето за можни нови војни и поделби во регионот последниве денови е поттикнато од објавувањето на наводниот нон-пејпер за поделба на БиХ, што му се препишува на словенечкиот премиер Јанез Јанша, кој, пак, жестоко го отфрли документот. Вучиќ деновиве беше и во Бања Лука, каде исто така рече дека одбива да размислува за нови војни на Балканот. Тој претходно кажа дека не го видел наводниот нон-пејпер.

Прикажи повеќе...

Регион

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Објавено пред

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, пред неговата посета на Приштина и Белград.

Борбата против пандемијата на Ковид-19 и продолжување на дијалогот – ова ќе бидат централните теми во разговорите на германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, во Приштина и Белград денеска и утре.

„Пандемијата на коронавирусот уште еднаш ни покажа колку се тесно поврзани судбините на Германија, Европската Унија и Западен Балкан. Никој во Европа не останува недопрен од успехот и неуспехот на нивните соседи. Фактот дека сега можеме да го делиме растечкиот напредок во вакцинацијата во ЕУ со земјите од Западен Балкан е клучен момент во заедничката борба против вирусот“, велат од кабинетот на германскиот министер додавајќи дека ќе разговараат и за тоа како до справување со економските и социјалните последици од пандемијата.

Кога станува збор за дијалогот, Мас нагласува: „Сè уште нерешените односи меѓу Србија и Косово го забавуваат развојот на двете земји и на целиот регион, а со тоа и натамошното приближување кон Европската Унија“. Затоа сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме дијалогот меѓу двете земји, кој е модериран од Европската Унија. Доаѓањето на новата влада во Приштина е добро време за тоа. Во исто време, со отворање нова амбасада во Белград, ние јасно инвестираме во нашите односи со Србија“, истакнал Мас.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 минути

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа: откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет18 минути

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет24 минути

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Свет57 минути

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија2 часа

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија16 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ18 часа

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија18 часа

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион18 часа

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија19 часа

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ20 часа

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија22 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ23 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија23 часа

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа24 часа

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ24 часа

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет1 ден

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет1 ден

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија2 дена

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија2 дена

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Досие