Контакт

Регион

„Газета експрес“: Париз подготвува самит за Косово

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон упатил писмо до новоизбраниот косовки премиер Албин Курти во кое му го честита изборот на функцијата и истовремено бара укинување  на таксите што Косово ги наметна за производите од Србија за да се овозможи продолжување на дијалогот, пренесува „Газета експрес“.

„Првиот чекор би требало да биде продолжување на дијалогот за кој сум подготвен да посредувам со организирање самит во Париз наскоро со лидерите на Косово и Србија, а во соработка со канцеларката Меркел и со високиот претставник на ЕУ, Борел“, напишал Макрон во писмото што француската амбасадорка во Приштина, Марин Кристин Бутел, му го предала на Курти во средата.

Макрон навел и дека продолжувањето на дијалогот подразбира дејства од двете страни.

„Укинување на таксите од страна на Косово и прекин на кампањата против признавањето на Косово од страна на Србија“, напишал францускиот претседател.

Регион

Мета: Албанија повторно би можела да стане европска Северна Кореја

Објавено пред

Албанија ризикува повторно да стане „европска Северна Кореја“, изјави албанскиот претседател Илир Мета.

Тој во интервју за „Еуроњуз“ ја обвини владата предводена од премиерот, Еди Рама, дека ја узурпира секоја независна институција и станала еднопартиски режим.

Албанскиот претседател тврди дека води битка за демократија и негира дека станува збор за лична борба за моќ со премиерот Рама.

„Како можам да се издигнам над партиската политика, кога имаме целосно заробување на државата од страна на владејачкото мнозинство во Албанија, кога тие контролираат сè“, рече Мета.

„Денес, за жал, живееме во еднопартиски режим, под закана да се вратиме 30 години назад кога бевме Северна Кореја во Европа“, рече Мета.

„Еуроњуз“ потсетува дека Мета повика на антивладини протести во Тирана на 2 март, додека Рама почна постапка за отповикување на претседателот во врска со обидот на Мета да ги откаже минатогодишните локални избори.

Прикажи повеќе...

Регион

САД не го поддржуваат делумното укинување на царините од страна на Курти

Објавено пред

Американскиот специјален претставник за дијалогот Белград – Приштина, Ричард Гренел, објави дека САД не ги поддржуваат половните мерки на косовскиот премиер Албин Курти за делумно укинување на царините за стоки од централна Србија.

„Нашата позиција е сосема јасна: таксите мора да бидат целосно укинати. Курти прави сериозна грешка и ова му е јасно ставено на знаење на косовскиот претседател Хашим Тачи во Белата куќа“, напиша Гренел на „Твитер“ во врска со постепеното и условно укинување на царините на стоки од централна Србија и БиХ.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Страшна незгода во Загрeб: „ауди“ во полн налет покоси трамвајска постојка

Објавено пред

Страшна сообраќајна несреќа се случила во Загреб вечерта од недела кон понеделникот, пренесуваат хрватските медиуми ,кои објавија и видео од инцидентот снимено од надзорните камери во близина.

Во раните утрински часови возач на „ауди“ се забил во трамвајска станица во близина на главната пошта во градот.

Според информациите од загрепската полицијата, со автомобилот „ауди а6“ управувал 31-годишник.

Во еден момент со предните тркала на автомобилот возачот налетал на рабниците од островот за насочување на сообраќајот по што покосил два столба за пешачки семафори. Возилото продолжило да се движи со огромна брзина кон трамвајската станица, каде што налетало на ограда и натстрешник. Од силниот удар постојката е целосно демолирана.

Возачот е тешко повреден во незгодата и му била укажана лекарска помош на Клиниката за трауматологија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 минута

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија26 минути

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет46 минути

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет1 час

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет2 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа12 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа12 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион13 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа15 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија15 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија18 часа

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија20 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија21 час

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија21 час

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија21 час

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија22 часа

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија23 часа

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ23 часа

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Македонија23 часа

Мијалков не се сеќава на анализата за „Монструм“

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков сведочеше на рочиштето за „Монструм”. Тој кажа дека откако било поднесено обвинение, биле правени анализи...

Македонија24 часа

Ветрот во Скопје со над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во...

Досие