Контакт

Регион

Градоначалникот на Петриња: Oва е борба за опстанок, постојано ни се отвораат нови проблеми

Објавено пред

Градоначалникот на Петриња, Даринко Думбовиќ, за „Н1“ изјави каква е моментната состојба во хрватскиот град, кој беше силно погоден од вчерашниот разорен земјотрес од 6,2 степени по Рихтер.

„Инсталациите се уништени од силниот земјотрес. Во еден дел имаме електрична енергија, а во другиот немаме. Во еден дел имаме вода, во другиот немаме. Сакаме да ја пуштиме во употреба комуналната инфраструктура што е можно побргу. Очекувам вечерва или утре да биде пуштена во употреба. Мислам дека ќе навлеземе во нов проблем дека ќе мора многу повеќе да ги сервисираме луѓето со вода и други неопходни работи“, рече Думбовиќ.

„Она што го правиме денес – се обидуваме да ги затвориме сите дупки. Постојано наидуваме на нови проблеми, кои се огромни. Речиси сите покриви се уништени. Треба да видиме како да се погрижиме за уште неколку луѓе, како да им дадеме топол шатор“, додаде Думбовиќ.

Тој наведе дека потребни се 50 шатори и уште еднаш им се заблагодари на сите што помогнаа.

„Петриња и јас им благодариме на добрите луѓе, отворивме жиро-сметка“, рече тој и додаде дека сметките на граѓаните што се блокирани треба да се деблокираат бидејќи можеби некој од странство сака да им испрати пари.

„Ова е борба за опстанок“, додаде градоначалникот на Петриња.

Регион

Медиуми: Во Србија пристигнаа уште 11.700 дози вакцина на „Фајзер“

Објавено пред

Во Србија, поточно во институтот „Торлак“, пристигнаа уште 11.700 дози вакцина против коронавирус на компанијата „Фајзер“, пренесуваат белградските медиуми.

„Во следните две недели се очекува неделно да пристигнат меѓу 10.000 и 20.000 од оваа вакцина“, објавија медиумите.

Неофицијално, до 15 февруари се очекуваат уште 41.000 дози вакцина на „Фајзер“.

Прикажи повеќе...

Регион

Лекар од Бања Лука силувал пациент по тешка сообраќајна несреќа

Објавено пред

Основниот суд во Бања Лука го потврди обвинението против познатиот доктор од овој град Дарко Голиќ за кривично дело сексуално вознемирување на пациентот М.Ѓ.

Повикувајќи се на наоди од Обвинителството во Бања Лука, локалните медиуми пишуваат дека резултатите од истрагата потврдиле постоење на основано сомнение дека д-р Голиќ извршил кривично дело против 36-годишниот пациент М.Ѓ., инаку татко на две деца, кој бил хоспитализиран во Клиничкиот центар на Република Српска по сериозна сообраќајна несреќа.

„Преку вештачење на Институтот за судска медицина утврдено е дека ДНК на осомничениот Голиќ е пронајдена на повеќе примероци, и тоа на пациентот М.Ѓ, потоа на креветот на оштетениот, неговите очила, како и на пелените за возрасни“, соопштил неименуван извор од истрагата.

Обвинителството тврди дека врз основа на сите собрани докази произлегува оти на 19 јануари минатата година, од 19 до 22 часот, осомничениот д-р Голиќ, како раководител на Клиниката за анестезиологија, ревматологија, интензивно лекување и терапија при УКЦ на РС во Бања Лука, извршил обљуба на пациентот М.Ѓ, при што бил затекнат од двајца здравствени работници.

Според информациите, пациентот некое време бил во кома, од која се разбудил, но не можел да се одбрани од половиот напад бидејќи бил врзан за креветот, што е вообичаена постапка за спречување на самоповредување.

Прикажи повеќе...

Регион

Досега во Србија се вакцинирани 218.000 граѓани

Објавено пред

Досега во Србија се вакцинирани 218.000 граѓани, од кои 43.000 лица вчера примиле вакцина против коронавирусот, јавува „Танјуг“.

Денес, 25.000 луѓе биле повикани на вакцинација во цела Србија, кои аплицирале за имунизација преку е-влада или преку повикувачките центри.

За вакцинирање, досега аплицирале 578.330 граѓани.

Денес 1.225 лица се повикани да се вакцинираат на најголемиот пункт за вакцинација во Србија, Белградски саем. Вчера на тој пункт биле имунизирани 3.200 граѓани.

Епидемиологот и член на кризниот штаб, Бранислав Тиодоровиќ, за ТВ Прва рече дека најголем е процентот на вакцинирани во Ниш изнесувајќи 4,2 отсто.

„Државата ќе се погрижи да добиеме повеќе вакцини и да вакцинираме од 1,5 до два милиони луѓе со цел да создадеме колективен имунитет“, рече Тиодоровиќ и додаде дека ја примил кинеската вакцина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија3 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Македонија4 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија5 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ5 часа

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија6 часа

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Топ7 часа

Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на групна прослава во стан во Капиштец

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни од по 2.000 евра за лица кои не ги почитувале мерките против...

Свет7 часа

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ7 часа

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион8 часа

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа8 часа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет9 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет9 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт23 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт1 ден

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија1 ден

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион1 ден

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион1 ден

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ1 ден

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион1 ден

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Досие