Контакт

Регион

Грција и Турција почнаа преговори за истражување на гас во Егејско Море

Објавено пред

Турција и Грција денеска во Истанбул почнаа разговори за решавање на спорот околу истражувањето на нафта и гас во Источен Медитеран по повеќемесечна дипломатска криза, изјави за агенцијата „Франс прес“ висок турски официјален претставник.

Тој прецизира дека грчката дипломатска делегација ја примил вториот човек на турската дипломатија, Седат Онал.

Преговорите меѓу Турција и Грција беа прекинати во 2016 година поради растечките тензии.

Турските мисии за истражување на гас во грчките води во последните месеци доведоа до дипломатска криза во односите меѓу двете земји од 1996 година, кога тие беа на работ на војна.

Иако Атина изрази оптимизам и надеж, а Анкара ја поздрави позитивната атмосфера, не се очекува голем напредок од овие разговори.

Двете земји не успеаја да се договорат за списокот на теми, што е знак, како што пишува „Франс прес“, дека разговорите може да се претворат во разговор на глуви.

Регион

Прв сомнителен случај на омикрон во Црна Гора

Објавено пред

Прв сомнителен случај за новиот сој на коронавирус – омикрон е регистриран во Црна Гора, јавија денеска подгоричките медиуми.

„ Деталниот епидемиолошки надзор на патниците во меѓународниот сообраќај, кои доаѓаат од африканските земји каде што е откриен новиот вид на САРС-КоВ-2, омикрон, од посебно јавно здравствено значење, утврди сомнеж за овој вид кај едно семејство во Црна Гора“ соопшти Институтот за јавно здравје на Црна Гора.

Се додава дека дополнителните микробиолошки тестови во Лабораторијата за молекуларна дијагностика на тој Институт, користејќи помошна изведба на ПЦР дијагностика, што е своевидна метода на претскрининг, дополнително го поттикнале сомнежот за омикрон.

„ По добиената информација дека црногорски државјанин патувал со авион на релација Јоханесбург (Јужна Африка) – Франкфурт (Германија) на лет со кој исто така патувало и лице со потврден омикрон, спроведена е фетална епидемиолошка студија, која утврди дека лицето не било вакцинирано против САРС-КоВ-2“.

Со решение на санитарниот инспектор тоа лице и неговото семејство се ставени во изолација.

Сите членови на семејството се во добра општа состојба, со благи симптоми и нивната здравствена состојба се следи, се вели во соопштението.

Во понатамошниот епидемиолошки надзор, како што велат, истражени се сите контакти на ова лице и ставени во изолација, а примероците под сомнение детално ќе се анализираат со секвенционирање, чии конечни резултати ќе траат 10 дена согласно стандардните процедури.

Прикажи повеќе...

Регион

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Објавено пред

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска.

Оваа информација, која првпат ја објави „Јутарњи лист“ во петокот, денеска ја потврдија и во Институтот Руѓер Бошковиќ преку кусо соопштение.

Лицето кое го направило тестот изразило сомнеж за можност дека е заразено со омикрон, поради контактот со лице од Јужноафриканската Република.

На нејзино барање, примерокот е испратен на понатамошна обработка во Лабораторијата за напредна геномика на РБИ.

За резултатите се информирани Хрватскиот завод за јавно здравје и Министерството за здравство.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Словенија задолжителен карантин за сите што биле во контакт со новиот сој

Објавено пред

Сите оние што биле во високоризичен контакт со лице потенцијално заразено со омикрон-сојот на коронавирусот во Словенија ќе мора да бидат во карантин.

Правилото што денеска го усвои владата важи за оние што се вакцинирани, но и за оние што веќе прележале Ковид-19.

За контакт со висок ризик се смета лице со потврден омикрон-сој или лице што во претходните 14 дена престојувало во некоја од африканските земји, каде што оваа варијанта е широко распространета, како што се Јужна Африка, Лесото, Боцвана, Зимбабве, Мозамбик, Намибија и Есватини, пренесува СТА.

Патниците од овие земји ќе треба да направат три ПЦР-теста за време на нивниот задолжителен десетдневен карантин по пристигнувањето во Словенија.

Словенечката влада денеска го прошири и списокот на вакцини што се користат во земјата со „коваксин“, произведена од индиската компанија „Барат биотек“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет3 часа

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет3 часа

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет5 часа

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија5 часа

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија8 часа

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион8 часа

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ9 часа

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет10 часа

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Европа11 час

Тензично во Виена – Протестите против ковид мерките ќе го блокираат градот

Центарот на Виена попладнево ќе биде целосно блокиран поради бројните протести на противниците на мерките за Ковид и задолжителната вакцинација....

Свет12 часа

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател...

Свет1 ден

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија1 ден

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија1 ден

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија1 ден

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија1 ден

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава1 ден

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет1 ден

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет2 дена

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет2 дена

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Досие