Контакт

Регион

Грција: Меѓународната заедница да дозволи враќање на бегалците во своите домови

Објавено пред

Грчкото Министерство за надворешни работи порача Меѓународната заедница да пронајде политичко и одржливо решение за Сирија, што ќе помогне бегалците да се вратат во своите домови.

„Грција остро ја осудува употребата на хемиско оружје и ги поддржува напорите тоа да биде уништено. Меѓународната заедница треба да се стреми кон политичко и одржливо решение во Сирија, кое ќе стави крај на војната и ќе дозволи враќање на бегалците, се вели во соопштението на грчкото МНР.

Понатаму се додава и дека дипломатијата треба да се врати во прв план и да продолжат обидите за мир, во рамките на Обединатите нации.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Протести во Белград – „Стоп за крвавите кошули“

Објавено пред

Од

Протести под мотото „Стоп за крвавите кошули“ се одржаа вчера во Белград, на кои учесниците со протестен марш низ главниот град на Србија, завршија на „Плоштадот на Републиката“ и ја испратија пораката „Почнавме Србијо“, пишуваат српските медиуми.

Протестниот марш помина без инциденти, а на чело на колоната, која ја предводеа лидерите на опозицијата и бројни јавни личности, стоеше транспарент „Стоп за крвавите кошули“. Во протестите учествуваа неколку илјади луѓе, а истите се упатија и пред зградата на јавниот сервис на Србија – РТС, пишува српски Блиц.

Повод за одржување на протестите е нападот на лидерот на Левицата на Србија, Борко Стефановиќ, кој пред нешто повеќе од две недели заедно со Бобан Јовановиќ и Марко Димиќ, активисти на партијата биле нападнати и бил претепан.

Фото: Блиц

На почетокот на протестот се обрати актерот Бранислав Трифуновиќ.

– Драго ми е што ве гледам овде а не на Твитер и на Фејсбук. Важно е да сфатите дека оваа борба не може да се води со палци туку со нозе, раце и грло, рече Трифуновиќ.

Лидерот на Левицата на Србија, Борко Стефановиќ за новинарите изјави на крајот на протестите дека „ова е почеток на крајот“

– Полно ми е срцето кога ќе видам толку луѓе. Србија денеска покажа дека е поширока од некои партии или фронтови, додаде тој.

Меѓу присутните како што пишува Блиц биле повеќето лидери на опозициските партии собрани во Сојузот за Србија – Драган Џилас, Никола Јовановиќ и Мирослав Алексиќ од Народната партија, лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ, претседателот на ДС, Зоран Лутовац, претседателот на Движењето за промени, Јанко Веселиновиќ и други.

Прикажи повеќе...

Регион

Забранет влезот за 100 Грци во Албанија за парастос

Објавено пред

Албанија соопшти дека им забранила да влезат во земјата на околу 100 Грци кои тргнале кон селото Буларат. Според информациите, Грците тргнале на парастос од 40 дена по убиството на грчко-албанскиот државјанин, Констандинос Кацифаса.

Тешко вооружена полиција на Албанија не пуштила 98 Грци преку границата и уапсила еден грчки полицаец кај кого нашла пиштол. Останатите не се пуштени во Албанија зошто немале документи за премин на границата или затоа што се наоѓале на листата на кои им е забранет влезот. Кацифас (35) загина на 28 октомври при размена на оган со албанската полиција, која се обидела да го уапси, бидејќи за време на грчки државен празник, се судрил со албански полицаец.

Тој случај ги влоши ионака лошите односи меѓу Атина и Тирана.

Прикажи повеќе...

Регион

Харадинај испратил покани за церемонија за формирање војска на Косово

Објавено пред

Владата на Косово ги презема последните подготовки за церемонијата за формирање војска, па така во име на премиерот Рамуш Харадинај се испратени покани за настанот, пренесува „Газета блиц“.

Поканите се однесуваат за церемонија што ќе се одржи на 14 декември, во 17 часот, во касарната „Адем Јашари“ во Приштина.

Косовскиот министер за образование, Мухамет Кељменди, на „Фејсбук“ ги повика сите Албанци, каде и да живеат, финансиски да го поддржат креирањето и вооружувањето на војската. Напишал дека постојат закани и од север и од југ, а Албанците се наоѓаат помеѓу српски и грчки неофашистички напади.

„Да ѝ помогнеме на нашата војска“, напиша тој.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, вчера во одвоени разговори со косовскиот премиер и со српскиот претседател, Александар Вучиќ, рече дека ваквиот потег на Косово доаѓа во лошо време и дека е против советите од многу НАТО-сојузници и може да има негативни последици за иднината на Косово. Тој рече доколку мандатот на Косовските безбедносни сили еволуира, НАТО ќе мора да го испита нивото на својот ангажман со Косовските безбедносни сили.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Мицкоски побара независно тело да ги анализира прислушуваните разговори на обвинителите

Претседателот на  ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое...

Европа7 часа

На протестите во Франција околу 2.000 приведени

Речиси 2.000 лица се приведени вчера на протестите на „Жолтите елеци“ ширум Франција, соопшти Министерството за внатрешни прашања на Франција....

Македонија11 час

Груевски еден месец е во бегство

Македонскиот азилант во Унгарија, експермиерот Никола Груевски еден месец е во бегство. Судскиот курир минатиот месец, поточно на 9 ноември...

Европа11 час

Макрон се подготвува за значајна објава

Фрнацускиот претседател Емануел Макрон се подготвува на почетокот од следната недела да објави значајни работи, рекол владиниот портпарол по насилните...

Регион11 час

Протести во Белград – „Стоп за крвавите кошули“

Протести под мотото „Стоп за крвавите кошули“ се одржаа вчера во Белград, на кои учесниците со протестен марш низ главниот...

Свет13 часа

Ердоган: Европа падна на испитот за демократија и човекови права

Ѕидовите на безбедност и суверенитет почнаа да се тресат, но не поради бегалците или муслиманите, туку ѕидовите ги тресат нивните...

Свет14 часа

(Видео) Трамп мисли дека „жолтите елеци“ во Франција го скандираат неговото име, но гледал погрешно видео

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна дека климатскиот договор од Париз е виновен за масовните протести во Франција. Тој тврди дека...

Македонија1 ден

Мартин Протоѓер се спаси од кривичен прогон за „Талир“

Поранешниот шеф на кабинетот на експремиерот Никола Груевски, и ексгенерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Мартин Протоѓер, се спаси од кривичен прогон...

Топ1 ден

Двајца загинати во сообраќајка на автопатот Скопје-Велес

Две лица загинаа во сообраќајна несреќа што се случила вчера на автопатот Скопје-Велес, кај селото Сопот. Според информациите на МВР,...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара истрага за атентатот на Киро Глигоров

Државата мора да покаже интерес и да отвори истрага за атентатот над поранешниот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, изјави...

Забава2 дена

(Видео/аудио) НАСА ги сними првите звуци на Марс

Сондата „Инсајт“ која од минатата недела се наоѓа на Марс ги сними првите звуци од ветерот на Црвената планета. Аудио...

Европа2 дена

(Видео) Шест лица загинаа во стампедо на рап концерт во Италија

Шест лица, од кои пет малолетници, загинаа, додека 35 се повредени во стампедо што се случило доцна синоќа на концерт...

Регион2 дена

Харадинај испратил покани за церемонија за формирање војска на Косово

Владата на Косово ги презема последните подготовки за церемонијата за формирање војска, па така во име на премиерот Рамуш Харадинај...

Крвав четврток2 дена

СДСМ: Иванов потврди дека член на неговиот кабинет на 27 април бил во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судските постапки и доказите ќе одредат дали и кој е инволвиран во насилството за 27 април, а не Иванов, реагираат...

Европа2 дена

(Видео) Анегрет Крамп-Каренбауер избрана за наследничка на Ангела Меркел

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) ја избра Анегрет Крамп-Каренбауер за наследничка на Ангела Меркел на чело на најголемата германска партија. Локалните медиуми...

Крвав четврток2 дена

(Видео) Иванов: УБК е жариште на сите кризи, немав намера да прогласам воена состојба

Како претседател на Република Македонија уште пред две години укажав дека УБК е главното жариште на генерирање на сите политички...

Крвав четврток2 дена

Eксдиректорот на УБК Владимир Атанасовски останува во притвор

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 му ја одби жалбата на ексдиректорот...

Истражувања2 дена

Обвинителството бара меѓународна помош за расчистување на криминалот во „Фени“

За злоупотребите во „Фени“ повеќе од една година се поднесуваат кривични пријави, но резултати од пријавите нема. Над десет кривични...

Македонија2 дена

Филипче: Се прави план кои лица ќе добијат заштитни маски поради загадувањето

Министерот за здравство, Венко Филипче и Драган Ѓорѓев од Институтот за јавно здравје денеска одржаа прес-конференција на којашто ги посочија...

Македонија2 дена

Прибе два дена во Скопје се среќавал со судии и обвинители за да им каже дека треба да бидат транспарентни и одговорни

(архивска фотографија) Европскиот експерт Рајнхард Прибе од 5 до 7 декември бил во Скопје со група свои колеги по владеењето...

Досие