Контакт

Регион

Грчки град меѓу најбезбедните дестинации за семеен одмор во светот

Објавено пред

Грчкиот град Ираклион од Крит е меѓу најбезбедните дестинации за семеен одмор во светот, се вели во извештајот на американската онлајн платформа за патувања „Водич за семеен одмор“ („The Family Vacation Guide“).

dobivaj vesti na viber

За да ги одреди најбезбедните дестинации во светот за посета со деца, платформата за патувања анализираше голем број критериуми како што се општа безбедност, семејно сместување, ресторани погодни за деца и семејни активности достапни на голем број популарни дестинации.

На прво место е Цирих (Швајцарија) со 7,81, додека Ираклион со 7,45 од 10, го зазеде второто место на листата.

Ираклион е четврти на листата според индексот на криминал, додека со годишна температура од 19 Целзиусови степени се смета за идеална дестинација за семејствата, што дава многу можности за уживање на одмор.

Во првите десет се и Копенхаген, Виена, Лисабон, Мадрид, Бисел, Дубаи, Рим, Ванкувер и Франкфурт.

Ираклион е исто така меѓу првите три дестинации за одмор со најдобри активности за семејството, заедно со Патаја (Тајланд) и Орландо (Флорида, САД).

Со цел да се види кои се најдобрите дестинации според овој критериум, „Водичот за семеен одмор“ го сумираше процентот на знаменитости приспособени за деца, активности на отворено и забавни активности и го пресмета просекот за секој од градовите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Петков: Денес паднаа сите маски, никој не гласаше по своја волја

Објавено пред

Задкулисните игри ги покажаа сите нијанси и нивната застапеност во Народното собрание. За жал, немаше ниту еден човек кој гласаше против нас, а кој можеше сам да одлучи врз основа на сопственото верување во она што е правилно, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков во интервју за бугарската ТВ Нова, откако беше изгласана недоверба на неговата влада.

dobivaj vesti na viber

Тој зборуваше за лидерите на партиите кои гласаа против неговата влада: „ За Трифонов би кажал дека е историја, никогаш повеќе нема да има можност да направи политички проект и да лаже толку луѓе. Следуваат избори и народот пак ќе гласа. И за Слави ќе кажам довидување“.

За Борисов рече дека гревовите што ги имал, кражбите што ги направил, ќе го стигнеле.

„ Не можете да продолжите да ја играте оваа игра долго време. Ако денес се чувствувате поудобно, тоа е привремено. За Доган и Пеевски таму сте 30 години. Овој пат има огромна сила – ПП, ДБ – не се подготвени да се договорат со вас. Ако нашите три партии имаат 121 пратеник вие нема да сте фактор“ рече тој.

Според него, власта паднала од повеќе причини.

„ Се плашеа дека ако ние продолжиме да бидеме на власт порано или подоцна, правдата ќе ги стигне. Победата е привремена, тоа не го разбираат. Оваа промена ќе се случи. Ние сме само претставници на бугарскиот народ и неговата волја. Денес сите маски паднаа“, порача Петков.

Прикажи повеќе...

Регион

Падна владата на Кирил Петков

Објавено пред

Владата на Кирил Петков падна по гласањето недоверба во Народното собрание, јави собранискиот известувач на БГНЕС. За недоверба гласаа 123 пратеници наспроти 116 кои беа против, никој не е воздржан.

dobivaj vesti na viber

Ова е прво гласање недоверба на кабинетот на Петков. Го достави ГЕРБ поради економските неуспеси на владата.

Како што пренесува БГНЕС, големиот камен на сопнување беше почетокот на разговорите меѓу Македонија и Европската унија, на кои Софија стави вето поради непочитување на Договорот за добрососедство од 2017 година, говорот на омраза, уништувањето на бугарските културни споменици и фалсификувањето на бугарската историја. Од првите денови на неговото владеење, Петков и неговиот советник за надворешна политика водеа еднострана политика кон Скопје, заобиколувајќи го МНР и одлуките донесени едногласно во 2019 година – Рамковниот став на бугарскиот парламент и владината декларација, додава БГНЕС.

Прикажи повеќе...

Регион

Вархељ: Му благодариме на Борисов за историската одлука за Европа и за Северна Македонија

Објавено пред

Оливер Вархељ, еврокомесарот за проширување на Европската Унија, изрази благодарност до лидерот на бугарската партија ГЕРБ, Бојко Борисов, кој денеска соопшти дека францускиот предлог е прифатлив за неговата партија.

dobivaj vesti na viber

„Му благодариме на лидерот на опозициската ГЕРБ, Бојко Борисов, за историската одлука за Европа и за Северна Македонија да прифати преговори базирани на францускиот предлог дозволувајќи да се отворат пристапните преговори со Северна Македонија. Очекуваме владата да ги достави неопходните предлози до парламентот денеска за да може Европа да оди напред“, напиша Вархељ на „Твитер“.

Борисов изјави дека ГЕРБ ќе даде зелено светло за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија и Албанија ако има таков предлог од бугарската влада во бугарскиот парламент.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Протест пред Влада против францускиот предлог

Граѓани протестираат пред Владата против францускиот предлог за решавање на спорот со Бугарија. Повикот за протестот беше најавен на социјалните...

Регион3 часа

Падна владата на Кирил Петков

Владата на Кирил Петков падна по гласањето недоверба во Народното собрание, јави собранискиот известувач на БГНЕС. За недоверба гласаа 123...

Свет3 часа

Новоименувана министерка во владата на Макрон под истрага за обвинение за силување

Кризула Захаропулу, новоименуваната министерка во новата влада на францускиот претседател Емануел Макрон, е под истрага поради обвинувања дека силувала две...

Македонија3 часа

Ковачевски: Историските прашања не можат да бидат критериум во преговарачката рамка

Премиерот Димитар Ковачевски по реакциите на јавноста се огласи за францускиот предлог. Тој потенцира дека Владата формално нема добиено предлог...

Топ4 часа

Двегодишно дете паднало од четврти кат на зграда во Скопје

Двегодишено дете паднало од четврти кат од зградата во која живеело во Скопје. Според информациите од полицијата, доцна синоќа, додека...

Македонија6 часа

Николоски: Владата итно да го отфрли предлогот од Париз со кој се прави бугаризација и уништување на Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, соопшти дека во рамките на Парламентарното собрание на Советот на Европа остварил многубројни средби на...

Економија6 часа

(Интервју) Фатмир Битиќи: Пари има, луѓето да не се грижат за исплата на платите и пензиите

Се наоѓаме во потешка ситуација од претходните две години, одредени кругови не сакаат да признаат дека се наоѓаме во воена...

Македонија8 часа

Рама, Вучиќ и Ковачевски решија – ќе одат во Брисел на самитот ЕУ – Западен Балкан

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска на „Твитер“ напиша дека тој, заедно со своите колеги, македонскиот премиер Димитар Ковачевски, албанскиот...

Свет9 часа

Во разорниот земјотрес во Авганистан загинаа најмалку 950 луѓе

Авганистанските власти за справување со катастрофи соопштија дека најмалку 950 луѓе загинале, а повеќе од 600 се повредени во земјотресот...

Европа10 часа

Рускиот амбасадорот во Лондон: Британците се арогантни!

Амбасадорот на Руската Федерација во Велика Британија, Андреј Келин, изјави дека официјален Лондон испратила многу арогантна нота, пренесува „РИА новости“....

Македонија10 часа

ССМ пред Собранието: Ако не се зголемат платите во јавниот сектор, ќе бараме оставки

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) на првиот ден од генералниот штрајк, со кој работниците во јавниот сектор бараат поголеми...

Регион11 час

Радев: Францускиот предлог е најдобар во моментот

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, денеска изјави дека „францускиот предлог за деблокирање на евроинтегративниот процес на Македонија е најдобар за...

Македонија1 ден

Спасени дехидрирани велосипедисти кои залутале кај селото Кожле

Во драматична спасувачка акција денеска се спасени двајца велосипедисти кои биле пронајдени после селото Кожле. Дехидрирани и снеможени велосипедистите биле...

Македонија1 ден

Бугарската православна црква влегува во канонско единство со МПЦ, но ќе размислувала за името на нашата црква

Бугарската православна црква информираше дека влегува во канонско и евхаристиско заедништво со македонската црква, нарекувајќи ја Православна црква на Северна Македонија....

Македонија1 ден

Министерот за локална самоуправа Милевски се спротивстави на францускиот предлог за решавање на спорот

Билатералните спорови не смеат да станат европски услови, а македонската евроинтеграција не смее да биде заложник на фрустрациите на Бугарија,...

Регион1 ден

Рама: Бугарија ја киднапира цела ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама вели дека Бугарија ја киднапирала Европската Унија. Тој рече дека денеска имал опсежни разговори со лидерите...

Македонија1 ден

Османи: Формално не е добиен француски предлог како можно решение за блокадата од Бугарија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, преку фејсбук-статус појаснува дека досега формално не е добиен француски предлог како можно решение...

Македонија1 ден

Ковачевски, Вучиќ и Рама на вонреден состанок: утре претпладне финална одлука за учество на самитот во Брисел

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски на својот фејсбук-профил информира дека денеска се одржал вонреден состанок на „Отворен Балкан“, а во пресрет...

Европа1 ден

Москва за Литванија: Ќе нè натераат да реагираме, ги поминаа сите граници

Литванија со забраната за транзит на стока по железница до Калининградската област покажува агресивно однесување, изјави портпаролката на Министерството за...

Европа1 ден

Кулеба: Русија води енергетска војна против Европа

„Русија води енергетска војна против Европа“, тврди министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба. „Со децении Русија гасот и...