Контакт

Регион

Далмација повторно се затресе, епицентарот во близина на Корчула

Објавено пред

Ноќеска во еден часот по полноќ на југот од Хрватска е регистриран умерен земјотрес.

Според ЕМСК, земјотресот бил со јачина од 3,1 според Рихтер, неговиот епицентар бил на длабочина од 7 километри во Јадранското Море, 30 километри од Лумбарда на Корчула и 81 километар од Дубровник.

Регион

Деветнаесет години го криела телото на сестра ѝ во ладилник

Објавено пред

Хрватската полиција пронајде тело на жена во ладилник, во куќа во местото Меџумурје. Како што пренесуваат хрватските медиуми, најверојатно се работи за Јасмина Доминиќ, студентка која исчезнала во 2000 година. Нејзиното тело е најдено во подрумот од нејзината семејна куќа, каде што живее нејзината сестра со сопругот и трите деца.

Не е јасно како Јасмина исчезнала, ниту кој ја убил. А полицијата досега повеќепати ја пребарувала куќата и не го забележала телото, кое било замотано во целофан.

До шокатното откритие дошло откако во саботата на улицата снемало струја, па почнало да се шири ужасна смрдеа, по што жителите повикале брза помош и полиција. Истражителите  го пронашле женското тело во ладилникот во ходникот од куќата.

Нејзината сестра е уапсена под сомнение дека го извршила ужасното убиство. Моментално е во притвор, каде што може да биде задржана 24 часа, пред да биде испратена кај жупанискиот обвинител. Се чекаат резултатите од обдукцијата на телото, кое може да потрае поради состојбата во која се наоѓа телото.

Прикажи повеќе...

Регион

Почина и клавијатуристот кој патуваше со Шабан Шаулиќ

Објавено пред

Мирсад Кериќ, музичар и клавијатурист, исто така почина по ужасната сообраќајна несреќа што се случи вчера во Германија, а во која животот го изгуби легендарниот пејач Шабан Шаулиќ.
Мирсад имаше повреди на мозокот, кои биле фатални за неговиот живот.

Оваа информација ја потврди Сабит Дервишевиќ, менаџер на Шабан Шаулиќ.

,,Пред неколку минути, од германската болница ми ја кажаа тажната вест дека умре Мирсо. Ние се надевавме на најдоброто, но, за жал, тој ја загуби борбата за живот”, рече Дервишевиќ.

Многу пријатели, колеги и фанови преку социјалните мрежи се збогуваат со клавијатуристот кој долго време го придружуваше Шабан.

Двајцата ги загубија животите во сообраќајна несреќа во Германија, кога пијан возач удрил во нивното возило. Несреќата се случила на автопат помеѓу Билефелд и Дортмунд. До сообраќајката дошло по концертот на Шаулиќ во Билефелд, а пејачот бил веднаш пренесен во болница, каде што, за жал, и покрај напорите на лекарите, им подлегнал на повредите.

Српскиот пејач на народна музика Шабан Шаулиќ, кој вчера го загуби животот во сообраќајна несреќа во Германија, ќе биде погребан во Алејата на заслужни граѓани во новите гробишта во Белград.

Прикажи повеќе...

Регион

Куферот и го спасил животот на пејачката која патувала со Шабан Шаулиќ

Објавено пред

Куферот и го спасил животот на пејачката која патувала со Шабан Шаулиќ. Според српските медиуми, Теа Таировиќ пеела заедно со Шабан Шаулиќ на неговиот последен настап во животот. Шабан по настапот отишол во хотел, од каде што изутрината од Дизелдорф требал да лета за Белград.

Кога останатата група отишла на аеродромот им било кажано дека Шабан имал несреќа и дека бил повреден, по што им било соопштено дека им подлегнал на повредите.

Таа по враќањето во Белград за тамошните медиуми тврди дека една работа и го спасила животот.

,,Јас за време на летот го изгубив куферот и се нервирав околу тоа. Шабан и неговиот колега ми велеа: ,,Е да доаѓаше со нашиот лет, немаше да го изгубиш куферот””. Да одев со нивниот лет, ќе бев заедно со нив и во автомобилот кога се случи несреќата”, раскажува таа.

Шабан Шаулиќ, или како што многумина го нарекуваат, кралот на српската народна музика, загина во тешка сообраќајна несреќа која утрово се случила во Германија, на автопат помеѓу Билефелд и Дортмунд. До сообраќајката дошло по концертот на Шаулиќ во Билефелд, а пејачот бил веднаш пренесен во болница, каде што, за жал и покрај напорите на лекарите, им подлегал на повредите, информира српски „Блиц“.

Шаулиќ во моментот на несреќата, патувал кон аеродром. Тој не го возел автомобилот, туку имал возач. Порталите пишуваат дека со него бил и неговиот кум, кој е повреден.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

(Видео) Илија Димовски не дојде на судење – бил во Брисел на состанок на НАТО

Пратеникот Илија Димовски не беше присутен на денешното рочиште за предметот „Талир“. Тој на 13 февруари со писмен поднесок го...

Свет2 часа

Шест загинати и тројца повредени во престрелка во Мексико Сити

Шест лица загинаа, а тројца други се повредени во вооружена престрелка на криминална банда во предградието Изтапалапа во Мексико Сити,...

Македонија2 часа

Заев и Ахмети ги почнуваат разговорите за консензуален претседателски кандидат

Лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, денеска во Клубот на пратениците треба да одржат средба...

Свет2 часа

Влошена здравствената состојба на Сергеј Скрипал

Здравјето на поранешниот руски полковник на ГРУ Сергеј Скрипал, кој во март минатата година во Лондон беше затруен во обид...

Свет3 часа

ОБСЕ побара од Киев да ѝ дозволи на Русија да ги следи изборите

Претседателот на ОБСЕ, словачкиот министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, му посочи на својот украински колега Павло Климкин дека одбивањето...

Свет4 часа

Голем шумски пожар ја зафати ,,мртвата зона” во Чернобил

Голем пожар избувна во чернобилската Зона на исклученост, местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата на човештвото, на околу 20 километри од...

Свет4 часа

Европа не ги сака назад своите граѓани борци на ИД како што бара Трамп

Трамп побара од европските земји да ги вратат дома и судски да ги гонат џихадистите заробени во Сирија, но барањето...

Македонија13 часа

Заев и коалиционите партнери се договорија да настапат со заеднички кандидат за претседател

Владејачката СДСМ и коалиционите партнери на вечерашната средба постигнале согласност за заеднички кандидат за претседател. Како што соопшти партијата, ваквата...

Македонија16 часа

Седат ја пронајде девојката којашто ја извлекол од автобусот: ,,Никогаш нема да заборавам како ме молеше да ѝ помогнам”

Седата успеа да ја најде патничката на која ѝ помогнал да преживее под автобусот кој се преврте кај Ласкарци. Само...

Македонија19 часа

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, невладини...

Македонија22 часа

Неколкумина повредени кај Ласкарци се во критична состојба, една пациентка е на операција

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ од повредените од тешката автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово, во моментов се лекуваат 18...

Свет1 ден

Од Пентагон уште не знаат колку пари ќе му дадат на Трамп за изградба на ѕидот

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, синоќа изјави дека се уште не утврдил колку пари ќе...

Македонија1 ден

Заев за наградата „Евалд Фон Клајст“: Со Ципрас поставивме основа за тоа како треба да работат идните генерации

На свечена церемонија, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на премиерите на Северна...

Свет1 ден

Аргентина: Последно испраќање на починатиот фудбалер Емилијано Сала

Семејството, пријателите, навивачите и поранешните соиграчи се простија од фудбалерот Емилијано Сала (28) во неговиот роден град во Аргентина, четири...

Македонија2 дена

Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија многу ми даде, сега е ред јас да вратам

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на партијата на денешната конвенција...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме и да му дадеме црвен картон на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на конвенцијата во Струга, на која партијата избира кандидат за претседател, повика на обединување на...

Свет2 дена

(Видео) Работник кој добил отказ застрела петмина колеги во Чикаго

Пет лица се убиени и пет полицајци се повредени во предградието на Чикаго, кога 45-годишн маж пукал во индустриско складиште...

Македонија2 дена

Притвор за 11 членови на криминална група, разработиле шема за шверц на мигранти од Грција кон Србија

Единаесет членови на криминална група кои што разработиле шема за шверц на мигранти од Грција, преку земјава, кон Србија, завршија...

Македонија2 дена

Почина уште еден повреден во несреќата кај Ласкарци, бројот на жртви се искачи на 15

Изутринава почина уште еден од повредените во тешката сообраќајна несреќа која што се случи на патот Скопје – Тетово, со...

Свет2 дена

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот Доналд Трамп прогласи национална вонредна состојба на границата Мексико, во обид да обезбеди повеќе пари за ѕидот кој планира...

Досие