Контакт

Регион

Додик: НАТО никогаш нема да има граница на Дрина

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Од ова место не можам а да не изрзам жалење за многуте Срби кои страдаа, но и многумина од други народи кои страдаа невини во мачните војни, рекол во петокот претседателот на Република Српска (РС) Милорад Додик во Грделица, на одбележувањето на 18-годишнината од бомбардирањето на НАТО на Србија, пренесуваат српските медиуми.

 

„Ни говорат дека мораме да се свртиме кон иднината, но ние не можеме да го заборавиме минатото и да го одвоиме од иднината. Гледаме кон иднината, ја сакаме Србија и гледаме во неа“, рекол тој.

 

„Знаеме дека сме во Босна и Херцеговина, но тоа не е наш избор, туку приморани сме на тоа. Ние би сакале да бидеме во Србија, сакам да бидам во Србија и горд сум на постигнувањата на мојот народ“, рекол Додик, порачувајќи дека НАТО никогаш нема да има граница на реката Дрина./крај/мф/бс

Регион

Воз прегази мигранти кои спиеле на шините на патот кон Солун

Објавено пред

Воз кој сообраќал од Драма кон Солун рано утринава прегази тројца мигранти кои спиеле на шините.

dobivaj vesti na viber

Несреќата се случила во близина на Драма, гратче кое се наоѓа недалеку од Кавала.

Надлежните потврдија дека несреќата се случила, а жртвите најверојатно се странски државјани, илегални мигранти.

Се претпоставува дека во текот на ноќта легнале на железничките шини да спијат, пренесе Телеграф.рс.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Авион на „Визер“ летал неколку метри над главите на туристите при слетувањето на Скијатос

Објавено пред

Авион на „Визер“ летал неколку метри над главите на туристите при слетувањето на грчкиот остров Скијатос.

dobivaj vesti na viber

На драматичната снимка може да се забележат ентузијасти кои често на приодот до островот чекаат авионот да слета на пистата, која е многу блиску до брегот.

Но и искусните во вакви ситуации не биле подготвени за слетување на „ербасот“ на компанијата „Визер“ кој им поминал точно над главите и едвај ја прелетал заштитната ограда на аеродромот.

Авионот слетал безбедно и нема повредени. Бидејќи пистата на аеродромот на Скијатос е релативно кратка, пилотите мора да ѝ пријдат што е можно пониско за да застанат.

Околу аеродромот има предупредувања дека пристапот е забранет, но луѓето, како што може да се види на видеото, главно ги игнорираат, пренесува Блиц.рс.

Прикажи повеќе...

Регион

Се огласиле сирените за тревога во Сараево, граѓаните во паника

Објавено пред

По грешка на сараевската Општина Центар, денеска напладне се вклучиле сирените за тревога, што вознемирило многу граѓани.

dobivaj vesti na viber

Сараевската телевизија N1 објави дека оперативниот центар на Цивилната заштита на кантонот Сараево појаснил дека тоа е вина на Општина Центар. Оперативниот центар набргу потоа бил преоптоварен од повиците на граѓаните во врска со овој случај.

„Ја известуваме јавноста дека сирените се огласени по грешка, без потребното соопштение и предупредување. Сирената беше програмирана да се огласи минатиот месец, односно на 11 јули во 12 часот во спомен на жртвите од геноцидот во Сребреница. По грешка програмата за овој месец остана иста“, изјавиле од тамошната Општина Центар.

На граѓаните им порачале дека нема причина за загриженост.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 часа

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за...

Македонија4 часа

МОН: Учебната година почнува на 1 септември, во тек се активности за успешен почеток

Министерството за образование и наука информира дека учебната 2022-2023 година ќе почне на 1 септември и за оваа цел веќе...

Македонија4 часа

Ковид-статистика: 600 позитивни на вирусот, пријавени 10 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Европа5 часа

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен...

Регион6 часа

Вучиќ: Приштина подготвува ликвидација на нашиот народ под превезот на борба против криминалот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Приштина ја користи ситуацијата во Украина за да води кампања против Србија...

Економија7 часа

Цената на бензините се намалува 2 денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Свет9 часа

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и за зачувувањето на единството, изјави шефот...

Економија9 часа

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Рајанер“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетската...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Срамната епизода „Стево и плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен-плоча од привремен карактер

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Сè е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија10 часа

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа11 час

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два система“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два система“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија22 часа

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија23 часа

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа1 ден

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ1 ден

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет1 ден

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија1 ден

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија1 ден

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија1 ден

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа1 ден

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...