Контакт

Регион

Дрецун: Во извештајот за „жолта куќа“ има сведочења на Албанци кои учествувале во трговијата со органи

Објавено пред

Претседателот на Одборот за Косово и Метохија во српскиот парламент, Милован Дрецун предупреди дека времето истекува и дека Специјалното обвинителство за злосторства на ОВК, за неколку месеци ќе донесе одлука дали ќе подигне или ќе се откаже од обвинение за „жолтата куќа“. Тој вели дека постои извештај во кој се наоѓаат интервјуа со осуммина Албанци, борци на ОВК, кои сведочеле за нивното учество во трговијата со органи.

Дрецун рекол дека работната група која ја формирал Одборот за Косово и Метохија и која собира факти и докази за злосторствата на ОВК, има единствена комплетирана база со податоци за сите злосторства.

„Ние пред еден месец им го поделивме на новинарите досието за „жолтата куќа“, кога имавме состанок со претставниците на одделни амбасади. Во него беше и она за што се говори последните денови во медиумите – извештајот на форензичарскиот тим кој работи на увид во жолтата куќа“ рекол Дрецун во дневникот на РТС.

Како што истакна тој, во заклучокот на извештајот се наведува дека крвта најдена во кујната реагирала на луминол.

„Луминол се користи по завршување на сите испитувања. Оваа супстванца била користена за да се воочи крв која човечкото око не може да ја види на одделни места. Што значи најдена е крв во жолтата куќа“ истакна Дрецун, додавајќи дека тој извештај иницирал понатамошна истрага.

Тој нагласи дека има и извештак кој е означен како доверлив материјал, чија информација која не е за јавност. Според него, формирањето на војска на Косово во овој момент опасно е распоредувањето на трупи кон северот на покраината.

„Тие имаат 2.500 борбено оспособени луѓе кои имаат автоматско оружје, имаат возила, техника, два хеликоптери. Тие се сериозен предизвикувач на можно загрозување за српскиот народ кој е голорак“ предупреди Дрецун.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за Косово

Објавено пред

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе одржи седница на барање на Србија и Русија по повод одлуката на Приштина за формирање војска, а на која ќе се обрати и српскиот претседател, Александар Вучиќ. Седницата ќе се одржи во 15 часот по локално време, односно во 21 часот по српско време, и ќе биде отворена за јавност. На седницата ќе присуствува и претседателот на Косово, Хашим Тачи.

Вучиќ на вчерашната вонредна прес-конференција изјави дека денеска во Њујорк ќе се бори за Србија со сето срце.

„Се спремам за Советот за безбедност на ОН. Ќе летам со ‘Ер Србија’ наутро и одам право на седница. Ќе се борам“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека на крајот на седницата ќе има право на реплика. „Не сум одлучил уште во кој дел ќе зборувам на англиски. Но не е моја работа да ги убедувам нашите луѓе, туку оние кои сакаат таму да слушаат. Утре ќе донесам конечна одлука“, реече Вучиќ.

Тој оцени дека косовската војска е формирана против интересите на српскиот народ. „Таа не може да ја загрози нашата војска, но може да го загрози опстанокот на нашиот народ. Сè тоа е спротивно на тоа што Тачи го зборуваше“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Силна експлозија пред грчката телевизија „Скај“

Објавено пред

Доцна синоќа пред грчката приватна телевизија „Скај“ се случи силна експлозија на бомба што предизвика голема материјална штета, но, за среќа, нема повредени, соопштија властите.

Полицијата соопшти дека експлозијата се случила во 2 часот и 35 минути пред телевизијата во северниот дел на Атина откако претходно пристигнало телефонско предупредувања поради кои властите ја евакуирале зградата.

Засега никој не презеде одговорност за оваа експлозија. Оружените екстремно левоориентирани и анархистички организации во изминатите години ги напаѓаа просториите на медиумските куќи во Грција.

Прикажи повеќе...

Регион

Спасувачка акција во Босна – пронајдени 20 мигранти кои премрзнале во планина

Објавено пред

Горската служба за спасување во Бихаќ по целодневна потрага вечерва ги пронајде и последните четворица мигранти на планината Пљешевица. Двајца од нив се пронајдени во тешка состојба, со смрзнатини опасни по живот, додека на другите двајца животот не им е загрозен. Тие се сместени во објект во близина на местото каде се пронајдени.

Во текот на денов спасувачките екипи успеаја да пронајдат 20 мигранти кои залутале во шумите на Пљешевица, кои се згрижени. Повредените ќе бидат пренесени во Бихаќ, а помош е побарана и од механизација за да се пробие патот до спасувачките екипи.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски5 минути

Трајковски: Не бев да се видам со Груевски, туку да се лекувам на клиника

Обвинетиот Александар Трајковски на паузата од денешното судење за „Насилството во Центар“ на СЈО, пред новинарите рече дека во Унгарија...

Македонија9 минути

Адвокатите се откажаа да го застапуваат Груевски

Тројцата адвокати Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа да го застапуваат експремиерот Никола Груевски, во предметот на...

Бегството на Груевски22 минути

Ристовски: Соседните земји низ кои поминал Груевски не смееле да го уапсат

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или...

Европа1 час

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење...

Европа2 часа

Премиерот на Франција за ,,Жолтите елеци”: Погрешивме, не ги слушавме доволно граѓаните

Премиерот на Франција, Едуар Филип, призна дека Владата не ги слушала доволно Французите и дека погрешила во управувањето на кризата...

Македонија2 часа

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хотлајн-операторки

Првиот колектив на сексуални работници „Стар-стар“ во рамките на кампањата за одбележување на 17 Декември, Меѓународен ден за ,,стоп” на...

Свет14 часа

(Видео) Експлозија во ресторан во Јапонија, повредени 42 лица

Најмалку 42 лица се повредени во експлозија и пожар во ресторан во јапонскиот град Саппоро.На местото на експлозијата веднаш пристигнаа...

Македонија15 часа

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото Изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија18 часа

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија19 часа

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија20 часа

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија21 час

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ1 ден

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион2 дена

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Топ2 дена

Злетовец голтнал прашок за да го скрие од полицијата по што починал

На Граничниот премин Делчево за влез во државава, во вечерните часови на 14. декември се пријавил 32-годишен злетовец. Тој управувал...

Македонија2 дена

За палење петарди и ракети казни од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против...

Македонија2 дена

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат поеднакво право на Прличев како нас

Се согласивме дека и Бугарите имаат поеднакво право на делото на Глигор Прличев,тој е дел од заедничката историја и не...

Афера „Банки“2 дена

(Видео) Банки свртеле 1 милион евра во еден ден преку сметката на бизнисменот Исиров

Бизнисменот и сопственик на фирмата за трговија „Еуротрејд“, Ефтим Исиров, на лист хартија се потпиша за да докаже дека со...

Регион2 дена

Мицотакис: Никогаш нема да го ратификуваме Договорот од Преспа

Повторувам од овде, од нашиот 12-ти Конгрес дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту...

Досие