Контакт

Регион

Европскиот комитет за спречување на тортура со критики кон Грција

Објавено пред

Европскиот комитет за спречување на тортура при Советот на Европа ги критикуваше условите за сместување на мигрантите во некои центри за притвор во Грција.

Тие изразија загриженост за постојаните обвинувања дека Грција нелегално ги враќа мигрантите кои доаѓаат од Турција.

Во својот нов извештај, ова тело на Советот на Европа наведува дека сегашниот пристап на Грција кога станува збор за притворање на мигранти мора да се промени и ги повика грчките власти да го реформираат системот за притвор за имиграција.

Извештајот се заснова на посета на европски претставници на Грција во средината на март, кога илјадници мигранти од Турција се обидоа да влезат во земјата.

Грчката влада потоа ги затвори границите и привремено го прекина барањето за азил, пишува АП.

Постојат посебни забелешки за условите во притворските центри во регионот Еврос во близина на границата со Турција и на островот Самос, каде што камповите се преполни.

Условите во овие установи се еднакви на „нехуман и понижувачки третман“, се наведува во извештајот и се додава дека Грција, со поддршка на ЕУ, мора да воспостави систем за притвор за имиграција во согласност со европските вредности и норми.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Младен наврши 100 години, се борел во Втората светска војна, а сега ја победи короната

Објавено пред

Корисникот на домот за стари лица во Загреб, Младен Анџелиќ наврши 100 години. Во текот на својот живот поминал низ секакви работи, се борел во Втората светска војна, а сега зад него е успешна битка против коронавирусот. Тој излезе од изолација пред 12 дена.

„Бев во изолација 20 дена. Велам дека ова е војна, како да борите во војна. Таму имавте некого пред вас против кого се боревте, а сега немате никој. Се борите со средства што ги немате и затоа е најдобро да се прави сето ова додека не дојде лекот“, изјави тој за РТЛ.

Најтешко му е што поради важечките мерки, тој не го гледа своето семејство како порано.

„Различно е кога само ќе се слушнете на телефон, мавтате низ прозорецот, инаку тој би дошол кај нас во недела на ручек, контактот е различен во живо. Се слушаме на телефон 2-3 пати на ден, така барем малку ја олеснуваме неговата осаменост. Денес дојдовме, не очекувавме. Среќни сме поради тоа“, рекоа членовите на неговото семејство кои учествуваа во роденденското изненадување што за Младен го подготвија вработените во домот.

Со помош на правнуците ги изгасна свеќите и го прослави својот 100. роденден, а на неговиот роденден започна да паѓа снег. „Тие ми велат дека паѓаше дури и кога сум роден, а сега … Се чувствувам извонредно кога моето семејство дојде и покрај временските услови и сето ова за да ме види и да ми посака среќен 100. роденден“, вели тој.

Тој е еден од скоро 300. стогодишници во домовите на Загреб.

„Да се ​​ослободиме од короната што е можно побрзо, да оздравиме и да има мир во светот, да нема војна“, ја откри роденденската желба.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватски епидемиолог: Прво ќе ги вакцинираме постарите лица, а потоа младите

Објавено пред

Д-р Бернард Каиќ од Хрватскиот институт за јавно здравје во Студио 4 на ХРТ рече дека вакцината ќе пристигне во четири квартални испораки и дека со секоја испорака ќе се зголемува количината на вакцината, а направен е и план за нејзина дистрибуција.

„Приоритетни групи во првата фаза се корисниците на домови за стари лица, вработените во тие домови и здравствените работници“, рече тој.

Тој додаде дека во следните фази ќе се вакцинираат постари лица кои не се во домови и лица со хронични заболувања.

„Планирано е вакцинирање на целото население. Најпрво одат ризичните групи, потоа целото население “, рече тој.

Што се однесува до најмладите, тие не се приоритет, додаде тој, и досега не е регистрирана вакцина за деца – сите производители направиле клиничко истражување на лица на возраст од 18 години и повеќе.

Каиќ верува дека по четвртата фаза од студијата, во текот на 2021 година, вакцинацијата може да се прошири и на помладата популација. Очекува вакцините од сите производители да добијат одобрување во текот на јануари и февруари.

„Сега ќе имаме доволно вакцини за да вакцинираме околу 85 % од возрасната популација“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска рекордни 4.534 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Рекордни 4.534 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Хрватска во последните 24 часа, а 48 лица починале, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Бројот на активни случаи е 23.942, а меѓу нив има 2.501 пациент во болница, од кои 258 се приклучени на респиратор.

Од 25 февруари, кога беше регистриран првиот случај во Хрватска, регистрирани се вкупно 139.415 лица заболени од коронавирус, од кои 1.964 починале, а 113.509 луѓе оздравеле, од кои 3.154 во последните 24 часа.

Во моментов има 57.894 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 780.257 лица, од кои 11.166 во последните 24 часа

Новите 4.534 случаи се нов рекорд на дневна основа. Досега се регистрирани над 4.000 случаи само двапати – 4.009 на 26 ноември и 4.080 на 27 ноември.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен1 час

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ1 час

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет2 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет3 часа

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија3 часа

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет3 часа

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион4 часа

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ4 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа5 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет6 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет6 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион6 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа17 часа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет18 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт18 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија19 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија20 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија23 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет23 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Досие