Контакт

Регион

Еди Рама им објави ,,војна” на казината и обложувалниците во Албанија

Објавено пред

Владата на Албанија им објави „војна“ на сите казина и обложувалници кои се наоѓаат во градовите во оваа земја. За да се спречи ширењето на коцкањето, наредено е дислокација на сите казина и обложувалници надвор од градовите.

Еди Рама, албанскиот премиер порача дека сите казина, обложувалници и други објекти кои нудат обложување, ќе мораат да се затворат и да се преселат надвор од градските средени до крајот на годината. Според Рама, крајниот рок за пренесување на објектите е 31 декември 2018 година. Оние кои нема да го сторат тоа, ќе бидат канзети.

Албанскиот премиер ги предупреди и медиумите да престанат со рекламирање на обложувањето, или во спротивно ,,ќе бидат присилно затворени”.

Регион

ЕУ: Косово итно да ги укине таксите за производите од Србија и Босна и Херцеговина

Објавено пред

Европската Унија длабоко жали за одлуката на косовската влада за зголемување на царините од сто проценти за увоз на производи од Србија и Босна и Херцеговина, како и наметнувањето на нецаринските препреки. ЕУ бара итно повлекување на мерките. Ова се наведува во соопштението по заедничкиот совет за стабилизација и асоцијација ЕУ-Косово во Брисел.

Европската Унија смета дека воведувањето на таксите им штети на економските интереси на Косово и неговите жители, бидејќи ја намалува привлечноста на земјата како место за вложување и работење.

ЕУ во соопштението ја нагласува важноста од продолжувањето и ефикасното спроведување на Договорот за стабилизација и асоцијација, како и договорените обврски на полето на трговијата и царината.

Претохдно, извори од ЕУ соопштија дека состанокот со косовскиот премиер, Рамуш Харадинај поминал во студена атмосфера, а заедничката прес-конференција на првите луѓе на ЕУ, Јоханес Хан и Федерика Могерини со Харадинај беше откажана, откако косовскиот премиер грубо го отфрлил барањето на Унијата за укинување на царините.

Прикажи повеќе...

Регион

Брисел: Харадинај грубо го одби предлогот на ЕУ, откажана прес-конференцијата со Могерини и Хан

Објавено пред

Откажана е конференцијата за новинарите на која требаше да се обратат челниците на Европската комисија, Федерика Могерини и Јоханес Хан со косовскиот премиер, Рамуш Харадинај попладнево во Брисел. Како што информираат извори од Советот на министрите на ЕУ во Брисел, пресот е откажан поради тоа што Харадинај грубо го одбил предлогот на ЕУ за повлекување на царината од 100 проценти за производите од Србија од Босна и Херцеговина за време на состанокот на Советот за стабилизација ЕУ-Косово.

Состанокот, според овој извор, започнал без формално поздравување и ракување.

Ова е втор пат да биде откажана прес-конференција, најавена по состанокот од овој формат, а и на двата состаноци, Рамуш Харадинај ја предводи косовската делегација.

Пред состанокот тој преку писмо посочи дека Косово ги одбива барањата на ЕУ за укинување на таксите. 

Прикажи повеќе...

Регион

Харадинај го одби Брисел: Помина тоа време

Објавено пред

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај и формално го одби предлогот на Брисел за привремено укинување на таксите за увоз на прозводите од Србија и Босна и Херцеговина.

„Помина времето кога такви прашања можеа да бидат решени со условувања“, напиша Харадинај до шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини.

Писмото го објави „Газета експрес“, непосредно пред состанокот на косовскиот премиер со бриселските функционери.

„Дваесет години по војната на Косово, десет години по прогласувањето на независноста и пет години по бриселскиот договор, вистина е дека напредокот за нормализација на односите помеѓу Косово и Србија е минимален и всушност целосно е сопрен“, пишува Харадинај.

Тој додаде дека е потребна нова иницијатива за подигнување на дијалогот на ниво на кое клучните прашања ќе бидат вкучени во поширок договор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Викиликс афера: Димитров се брани на „Фејсбук“, му извадиле стари инфомации

Објавата на тајните документи од страна на Викиликс дека министерот за надворешни работи, Никола Димитров два пати бил заштитен извор...

Македонија4 часа

(Видео) Сексуалните работници бараат декриминализација на нивната работа

Сите знаат каде можат да купат љубов, но молчат иако тоа е основно човеково право, велат сексуaлните работнички кои денеска...

Македонија6 часа

Српски медиуми: Возачот на автобусот што се преврте кај Лесковац возел со 100 километри на час

Возачот на автобусот што се преврте во Лесковац при што загинаа тројца македонски државјани е приведен, објавија српските медиуми. „Курир.рс“,...

Крвав четврток7 часа

Нинџа предложи нови докази за 27 април – 115 аудиоразговори и 20 фотографии

Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат...

Македонија8 часа

Тунтев на комеморацијата за Стојаноски: Јован друже, не се договоривме вака

Премиерот Зоран Заев во име на Владата се обрати на комеморацијата за починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски. „Тешко е...

Бегството на Груевски8 часа

Трајковски: Не бев да се видам со Груевски, туку да се лекувам на клиника

Обвинетиот Александар Трајковски на паузата од денешното судење за „Насилството во Центар“ на СЈО пред новинарите рече дека во Унгарија...

Македонија8 часа

Адвокатите се откажаа да го застапуваат Груевски

Тројцата адвокати Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа да го застапуваат експремиерот Никола Груевски во предметот на...

Бегството на Груевски9 часа

Ристовски: Соседните земји низ кои поминал Груевски не смееле да го уапсат

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или...

Европа9 часа

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење...

Европа10 часа

Премиерот на Франција за ,,Жолтите елеци”: Погрешивме, не ги слушавме доволно граѓаните

Премиерот на Франција, Едуар Филип, призна дека Владата не ги слушала доволно Французите и дека погрешила во управувањето на кризата...

Македонија10 часа

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хотлајн-операторки

Првиот колектив на сексуални работници „Стар-стар“ во рамките на кампањата за одбележување на 17 Декември, Меѓународен ден за ,,стоп” на...

Свет22 часа

(Видео) Експлозија во ресторан во Јапонија, повредени 42 лица

Најмалку 42 лица се повредени во експлозија и пожар во ресторан во јапонскиот град Саппоро.На местото на експлозијата веднаш пристигнаа...

Македонија23 часа

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото Изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија1 ден

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија1 ден

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија1 ден

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија1 ден

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ1 ден

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион2 дена

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Досие