Контакт

Регион

Застрелан полицаец во центарот на Загреб, напаѓот се самоубил

Објавено пред

Во центарот на Загреб утрово одекнале истрели. Во близина на зградата на Владата бил убиен полицаец, а напаѓачот подоцна бил пронајден мртов. Поради инцидентот, дел од градот е затворен, пренесуваат хрватските медиуми.

„ Слушнав истрели, ова го немало ни за време на војната“ рекол еден граѓанин за Н1.

Како што пренесуваат хрватските медиуми, повредениот полицаец бил пренесен со возило на итната помош во болница, а по напаѓачот започнала потрага. Во меѓувреме, во медиумите стигнало соопштение од Министерството за внатрешни работи дека било пронајдено телото на напаѓачот и дека тој се самоубил.

Повеќе медиуми пренесуваат дека полицаецот бил застрелан од калашников.

Потпретседателот на Владата и министер за одбрана, Томо Медвед изјавил дека не може да даде повеќе детали за овој настан.

„ На граѓаните можеме да им кажеме дека Хрватска е безбедна земја“ рекол тој.

На местото на настанот пристигнал и премиерот Андреј Пленковиќ.

Според првичните информации, состојбата на 31-годишниот полицаец е стабилна. Лекарите соопштиле дека тој има четири прострелни рани од кои две во рака и две во телото.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

На свадби и погреби во Хрватска најмногу по 30 луѓе, спортските натпревари без публика

Објавено пред

Националниот штаб за цивилна заштита во Хрватска објави нови мерки што ќе стапат на сила во понеделник, откако денеска беа регистрирани рекордни 2.421 нови случаи на коронавирус во земјата.

Со новата уредба се пропишува строга мерка за физичко растојание – 2 метри во затворени простории и 1,5 метри на отворено. Забрането е одржување на сите собири со повеќе од 50 лица. На свадби и на погреби ќе можат да присуствуваат најмногу до 30 лица, а на други приватни свечености до 15.

Спортските натпревари ќе може да се одржуваат без публика. Јавните собири можат да траат до 22 часот, а свадбите до 0:00 часот.

Забрането е продавање алкохол од полноќ до 6 часот наутро. Задолжително е да се носат маски на отворено кога не е можно да се обезбеди растојание. Маските се задолжителни на гробиштата.

Мерките се утврдени за период од 14 дена, по што ќе се процени нивната ефикасност и ќе се знае дали ќе бидат продолжени.

Од работодавците се бара да им забранат да доаѓаат на работа на лица кои имаат температура, сува кашлица и отежнато дишење. Треба да се намалат физичките контакти помеѓу вработените и да се воведе работа од дома кога е можно, да се воведе флексибилно работно време и работа во смени. Исто така се препорачува да се намалат состаноците на минимум.

Мерките ќе ги контролираат инспекторите, цивилната заштита и полицијата.

Прикажи повеќе...

Регион

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Објавено пред

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат од Ковид-19.

Ова е пропишано со указ издаден синоќа од министерот за здравство на Словенија, Томаж Гантар, со цел насочување на здравствените ресурси кон борбата против епидемијата на коронавирусот.

Иако Универзитетскиот клинички центар во Словенија, најголемата здравствена установа во земјата и неколку други болници почнаа да ја применуваат оваа мерка пред неколку дена, со указот се пропишува нов режим на работа за сите здравствени установи во Словенија, јавува агенцијата СТА.

Пациентите на онкологија, бремените жени, неонатологија и вакцинации не се опфатени со новата мерка на словенечкото Министерство за здравство, како и итните интервенции опасни по живот пациенти.

Од денес во болниците ќе се вршат само најитните хируршки интервенции, а министерството ќе проценува 14 дена дали овие мерки мора да останат на сила или не.

Во последните 24 часа, според официјалната статистика, во Словенија се регистрирани скоро 2.000 новозаразени, 449 хоспитализирани и 63 на интензивна нега.

Прикажи повеќе...

Регион

И Грција со рекорден број на новозаразени со коронавирус

Објавено пред

Грчките власти синоќа соопштија дека во земјата има рекордни 935 нови случаи на заразени со новиот коронавирус за 24 часа.

Со тоа, вкупниот број е 29.992 заразени.

Од почетокот на пандемијата регистрирани се 564 смртни случаи. Во моментов 91 лице е на интензивна нега.

Вчера повеќето балкански земји регистрираа рекорни бројки на заразени.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија3 часа

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија4 часа

Денеска ќе биде погребан Амди Бајрам

Лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам, кој почина вчера на 64-годишна возраст, во текот на денот ќе биде погребан....

Македонија4 часа

СДСМ на онлајн конгрес за изборните резултати и досега сработеното

Денеска со почеток во 13 часот, СДСМ ќе одржи 25. Конгрес, коj за прв пат во земјава ќе биде дигитален,...

Македонија4 часа

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија4 часа

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија17 часа

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија19 часа

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион20 часа

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет20 часа

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет22 часа

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија23 часа

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија1 ден

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија1 ден

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион1 ден

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија1 ден

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет1 ден

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија1 ден

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија1 ден

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Македонија2 дена

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Досие