Контакт

Регион

Захарова: Југословенско сценарио е планот на Британија да испрати гранати со осиромашен ураниум во Киев

Објавено пред

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, денеска ги нарече плановите на Велика Британија за пренос на гранати со осиромашен ураниум во Украина како „југословенско сценарио“.

dobivaj vesti na viber

„Југословенско сценарио. Овие гранати не само што убиваат, туку и ја заразуваат животната средина и предизвикуваат онколошки заболувања кај луѓето кои живеат во овие области“, напиша Захарова на „Телеграм“.

Таа оцени дека „наивно е да се верува дека жртви ќе станат само оние против кои ќе се користи“.

„Прво, војниците на НАТО, особено Италијанците, загинаа во Југославија. Потоа долго време се обидуваа да добијат отштета од НАТО за изгубеното здравје, но нивните барања беа одбиени. Кога ќе се разбудат во Украина? Не говорам за зависниците во Киев, туку за ониекои се’ уште се способни да размислуваат. Нивните добродетели ги трујат“, рече Захарова, а пренесе „Спутник“.

Шефот на руската делегација на преговорите во Виена за прашањата за воената безбедност и контролата на вооружувањето, Константин Гаврилов, изјави дека во случај да му се достави муниција со осиромашен ураниум во Киев, Москва соодветно ќе реагира и додаде дека „одлуката на британските власти е уште еден чекор кон работ на пропаст и ескалација“.

Тој посочи дека Британците со своите постапки ги доведуваат во опасност обичните Украинци и посочи дека западните војски ја користеле таа муниција за време на бомбардирањето на Југославија и за време на инвазијата на Ирак, а како последица на тоа загинале повеќе од 1,2 милиони цивили.

„Лекциите од минатото повторно не се научени“, додаде Гаврилов.

Британскиот заменик-секретар за одбрана Анабел Голди претходно изјави дека, покрај снабдувањето на Украина со главни борбени тенкови Челинџер 2, Велика Британија ќе го снабдува Киев со муниција, вклучително и гранати што содржат осиромашен ураниум.

Регион

Стејт департментот: Белград и Приштина да се воздржат од насилство и да се вратат на дијалогот

Објавено пред

Портпаролот на Стејт департментот Метју Милер изјави дека американската порака до Белград и Приштина е да продолжат да се воздржуваат од насилство и да се вратат на дијалогот со посредство на ЕУ.

dobivaj vesti na viber

Тој го кажа ова на редовниот брифинг со новинарите, а на прашањето каква порака им испраќа на Србите на Косово, со тоа што Стејт департментот не упатил сочувство до српските жртви, Милер рече дека САД постојано го изразуваат своето сочувство за жртвите на насилството.

„Мислам дека бевме прилично доследни во изразувањето на нашето сочувство до жртвите на насилство и во оваа ситуација и ширум светот, а една од пораките што ги имавме за двете страни во овој конфликт е да се воздржат од насилство и да се вратат во Дијалог со посредство на ЕУ. Тоа е сепак нашата порака“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Регион

Директорката на основното училиште „Владислав Рибникар“ поднесе оставка

Објавено пред

В.Д. директорката на основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград, Анѓела Петровиќ поднесе оставка од таа функција, изјави за Euronews Србија Игор Ѓорѓевиќ, претседател на Советот на родители.

dobivaj vesti na viber

За вршител на должноста раководител на основното училиште „Владислав Рибникар“ е назначена на почетокот на јули. Таа ја смени претходната директорка на училиштето Снежана Кнежевиќ.

Ѓорѓевиќ вели дека родителите не биле задоволни од соработката со новиот директор и дека претходно побарале директор на установата да биде некој од колективот.

„Го поддржуваме изборот што го прави колективот. Ќе поддржиме кој и да избере. Се надеваме дека овој пат ќе не слушаат и дека ќе има некој од колективот“, рече Ѓорѓевиќ.

На 3 мај се случи масовно убиство во ОУ „Владислав Рибникар“ кога ученик од седмо одделение уби девет ученици и училишен чувар, а повреди шест лица.

Прикажи повеќе...

Регион

Зголемено присуство на специјални единици на северот на Косово

Објавено пред

Генералниот директор на косовската полиција Газменд Хоџа денеска изјави дека косовската полиција го зголемила присуството на север и дека редовните полициски патроли се намалени.

dobivaj vesti na viber

„Го зголемивме присуството и будноста околу граничниот појас. Исто така, го зголемивме присуството на специјалната единица на косовската полиција на северот на Косово. Малку ги намаливме редовните полициски патроли бидејќи немаат таков степен на заштита да се соочат со секој можен напад“, вели Хоџа во изјава за Радио Слободна Европа.

Тој не соопшти детали колку се зајакнати капацитетите на специјалната единица, но рече дека институцијата што ја предводи е постојано во координација со мировната мисија НАТО – КФОР и со мисијата на Европската унија за владеење на правото во Косово (ЕУЛЕКС).

Ново засилување на присуството на специјалните полициски сили на северот на Косово се случи по убиството на полицаецот Африм Буњаку во неделата во вооружен напад во Бањска кај Звечан.

Во акцијата што следеше беа убиени тројца напаѓачи, Срби од Косово, а повеќе беа уапсени.

На тројца од уапсените им е одредена мерка притвор во траење од 30 дена, додека четворица се ослободени поради, како што соопшти Специјалното обвинителство на Косово, немање докази.

Запленет е арсенал оружје, додека неколку напаѓачи избегале и, според приштинските медиуми, се лекуваат во болниците во Србија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион47 минути

Ситуацијата во Грција не се смирува: луѓето без струја, заробени во поплави, блокирани патишта во Евија

Грција ја зафати ново невреме, а денеска најтешка е состојбата во областа на градот Волос и островот Евија, каде патиштата...

Македонија1 час

Спречен шверц на 20 рачни часовници од познати модни брендови

Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови се запленети од страна на царинските службеници...

Регион1 час

Гардијан за вооружениот конфликт во Косово: Доколку се докаже дека Вучиќ е вмешан, тоа може да доведе до санкции против Србија

Косово ја обвини Србија дека стои зад воената група која во неделата нападна полициска патрола и се судри со косовските...

Македонија2 часа

ЦУК: Во последното деноноќие 24 пожари, до утрово – активни само два

Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи, противпожарните...

Европа3 часа

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла...

Македонија3 часа

Левица: Уставниот суд ги поништи „двојазичните изводи“ на наша иницијатива

„Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да...

Европа3 часа

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе...

Топ5 часа

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Вчера околу 13.30 часот полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за...

Македонија13 часа

Обвинителството не било консултирано, но мора да ги применува измените на кривичниот законик, вели Јовески

Државниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека Обвинителството не било консултирано за измените во Кривичниот законик, но се донесени во Собранието...

Регион15 часа

Бугарија ќе и’ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни...

Македонија17 часа

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ17 часа

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ18 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија21 час

МВР демантира дека не постапило по пријавите на сега веќе убиените жени во Кочани и Куманово: да не се пласираат дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените...

Македонија22 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ23 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ24 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија24 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија1 ден

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион1 ден

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...