Контакт

Регион

За вакцинираните влез во Србија без тест и карантин

Објавено пред

Постојните мерки нема да бидат олеснети, беше одлучено денес на седницата на Кризниот штаб на Србија. Состанокот заврши со ставот на медицинскиот дел дека нема да има отворање на трговски центри и кафулиња.

Во иднина српските државјани кои живеат во странство, како и странците, не мора да бидат во карантин, доколку се целосно вакцинирани со вакцини од Србија.

„Сите што ќе бидат целосно вакцинирани, со потврда за вакцинација и потврда од Србија, ќе можат да влезат во Србија без ПЦР-тест и без изолација како што беше досега“, рече покраинскиот секретар за здравство, Зоран Гојковиќ.

Според него, истата состојба е и со странците.

„Ситуацијата е иста и со странците ако се целосно вакцинирани со вакцини од Република Србија, односно со две дози на ‘Фајзер’, две дози на ‘спутник В’, две дози вакцина на ‘Синофарм’. Се подразбира дека и една доза на ‘Астразенека’ е еднаква со овие три вакцини“, рече Гојковиќ.

На денешната седница беа донесени нови мерки кои влијаат на работата на училиштата. Имено, учениците ќе можат да доаѓаат на училиште во помали групи, да ги подобруваат своите оценки и да се оценуваат.

Сите мерки што важеа досега остануваат до ново известување, што значи дека трговските центри и угостителските објекти се затворени и оваа недела.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Турција го замрзна договорот за хеликоптери со Италија по обвинувањето за диктатура

Објавено пред

Турција замрзна профитабилен договор за купување хеликоптери од Италија, вреден 70 милиони евра, откако минатиот четврток италијанскиот премиер, Марио Драги, го нарече турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, диктатор, пренесуаат италијанските медиуми.

За време на посетата на највисоките претставници на ЕУ во турската престолнина Анкара минатата недела, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и Ердоган седнаа во позлатени столови, а претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, остана збунета и немаше стол, па беше седната на троседот покрај нив, спроти турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу.

Распоредот на седење беше остро критикуван од меѓународната заедница како мизоген, а вината беше префрлена на Турција како домаќин.

Иако Турција подоцна објасни дека Мишел и тимот на ЕУ се тие што ги подготвиле аранжманите за седење и им ги дале на турските власти пред посетата – што некои го толкуваат како игра на моќ меѓу европските лидери – италијанскиот премиер Драги на прес-конференција изјави жалење за понижувањето на Фон дер Лаен и го обвини Ердоган дека е диктатор и дека несоодветно се однесува.

По овие обвинувања, Чавушоглу ја осуди неприфатливата популистичка реторика на Драги и неговите грди изјави за турскиот претседател, при што турската влада му вложи протестна нота на италијанскиот амбасадор и побара извинување од Рим.

Сепак, одговор од италијанската влада нема, што ја поттикна Турција да го замрзне значајниот договор за набавка на хеликоптери за обука од Италија, што требаше да биде потпишан оваа недела, пишуваат „Ла Република“ и „Ил фато куотидиано“.

Освен тоа, турската влада, наводно, издала предупредување до голем број италијански компании кои работат во Турција, како што е енергетската компанија „Ансалдо енергија“, која гради електрани во земјата.

Овој скорешен спор меѓу Анкара и Рим доаѓа во време кога двете земји ја зголемија политичката и економската соработка во регионот во изминатите неколку години, што се покажа со објавата во февруари дека од Италија во Турција влегле речиси милијарда американски долари директни инвестиции минатата година.

Прикажи повеќе...

Регион

Јанша: Словенија сериозно бара решенија за Западен Балкан во ЕУ

Објавено пред

Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, денеска изјави дека Словенија сериозно бара решенија за развој на регионот и ЕУ-перспектива на земјите од Западен Балкан, но дека некои наводи се обидуваат да ја спречат таа цел.

Тој се јави на својот профил на „Твитер“ по повод пишувањето на медиумите во БиХ дека му предал нон-пејпер на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во кој наводно најавил дека еден од приоритетите ќе биде завршувањето на распадот на Југославија.

Јанша изјави дека последен пат се сретнал со Мишел минатата година и додаде дека тешко оти физички можел да му предаде нешто во февруари или март годинава.

Претходно денес, „Фена“ објави дека членот на Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, потврдил дека словенечкиот претседател Борут Пахор, при неодамнешната посета на Сараево, изјавил дека во последно време во Европа се зборува дека треба да се доврши распадот на Југославија.

Прикажи повеќе...

Регион

Борисов: Цената на вакцината на „Фајзер“ скокна од 12 на 19,5 евра

Објавено пред

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, во неделата откри дека цената на вакцината на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот скокнала од 12 на 19,5 евра.

Тој тоа го откри во неделата за време на обиколката на работите за изградба на спортски центар во Тополово, пренесува бриселски „Еурактив“.

„Цените на вакцините растат. Трговската војна е факт. Една вакцина на ‘Фајзер’ чинеше 12, а сега е 15,50 евра. Европската Унија е во процес на потпишување договор за 900 милиони вакцини за 2022-2023 година, но овој пат цената е 19,50. Тоа ќе чини околу 800 милијарди евра“, рече Борисов, пренесува БТА.

Зборувајќи за Бугарија, тој рече дека 2,7 милиона вакцини на „Фајзер“ се очекува да пристигнат во април и мај најдоцна до средината на јуни.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија2 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет4 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија5 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет7 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија7 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија8 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија8 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет8 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет8 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет10 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија12 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија1 ден

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија1 ден

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија1 ден

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа2 дена

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Досие