Контакт

Регион

За влез во Грција ќе се бара ПЦР-тест и од вакцинираните

Објавено пред

Од недела, 19 декември, секој што сака да влезе во Грција ќе мора да има негативен ПЦР-тест не постар од 48 часа, соопшти денеска тамошното Министерството за здравство.

dobivaj vesti na viber

Ова, како што се наведува, важи и за вакцинираните лица и е дел од напорите да се сузбие ширењето на пандемијата, пренесува „Ројтерс“.

Омикрон-варијантата на коронавирусот е откриена во 77 земји по првичното идентификувана пред три недели, што предизвика загриженост во многу земји дека многуте мутации на овој сој ќе придонесат да се шири побргу и да ја избегне заштитата што ја обезбедуваат вакцините против Ковид-19.

Регион

Матурант од Хрватска загина на апсолвентска екскурзија во Прага

Објавено пред

Матурант во Пореч, Хрватска, почина на матурата во Прага.

dobivaj vesti na viber

„За жал, на матурата во Прага почина матурант во нашето средно училиште. Не можам да кажам повеќе за тоа бидејќи се уште го чекаме извештајот од локалната полиција“, изјави директорот Крешимир Брониќ од гимназијата „Мате Балоте“ во Порече, пишува Јутарњи лист.

Тој додаде дека е извршена полициска истрага, а што точно се случило ќе се знае по официјалниот извештај.

„Како директор на училиште се чувствувам ужасно лошо. Не бев присутен, односно не бев на тој пат. Изразувам најдлабоко сочувство до родителите и целото семејство во име на целото училиште и во мене. Многу сум под стрес, не можам да зборувам повеќе од шок“, рече тој.

Тој додаде дека се се случило околу полноќ во петокот и саботата.

Прикажи повеќе...

Регион

Бугарите повторно на гласање: Петти вонредни избори за неполни две години

Објавено пред

Во Бугарија денеска владее изборен молк бидејќи во недела се одржуваат петтите вонредни избори за неполни две години.

dobivaj vesti na viber

Никаков вид политичка и изборна пропаганда не е дозволена на денот на изборниот молк и на самиот ден на гласање. Согласно Изборниот закон, 24 часа пред изборите и на денот на изборите апсолутно е забрането да се рекламираат резултати од  истражувања кои на кој било начин би ја откриле распределбата на политичките сили, за граѓаните мирно да одлучат кои од 15-те регистрирани партии и 7 коалиции  би ги поддржале.

Дополнително значење на изборниот молк му дава и тоа што околу 7 до 14 отсто од гласачите одлучуваат кого ќе поддржат во последен момент.

Според социолозите, процентот на такви гласачи е доволно голем за да се променат резултатите од прелиминарните испитувања на јавното мислење.

Во комбинација со очекуваниот низок одѕив од околу 40 отсто и речиси еднаква поддршка за првите две партии, одлуките на бугарските гласачи во последен момент би можеле значително да ја свртат вагата, а победникот на изборите најверојатно ќе биде решен во последен момент.

Гласачите се надеваат дека новоизбраниот парламент ќе формира стабилна влада која ќе почне да ги решава наталожените проблеми во државата, инфлацијата, безбедноста, реформите во важните сектори како правосудството, здравството итн.

Прикажи повеќе...

Регион

Турнал 15-годишно момче од мотор во возење: Работам ноќна смена, ми пречеше и не можев да спијам

Објавено пред

Маж (33) е прогласен за виновен и осуден бидејќи намерно турнал малолетно момче (15) од моторот додека минувало покрај неговата куќа во Хрватска.

dobivaj vesti na viber

Момчето паднало и се здобило со бројни повреди. Мажот е осуден на шест месеци условна затворска казна. По настанот тој е уапсен и 11 дена поминал во истражен затвор.

Според пресудата, тој во јули во 20:30 часот во Горња Стубица турнал момче кое управувало off road мотоцикл Nitro Motors Dirt Cross 250 CC и се приближувал до семејната куќа и дворот на мажот на локален пат.

„Го видел, излегол од дворот на улица и чекал да му се доближи, а во моментот кога поминувал покрај него со својот мотор, со двете раце го турнал, малолетникот удрил во бетон покрај патот и заедно со моторот паднал на земја.

Според вештачењето, тој се здобил со повреди во вид на лузна на десната подлактица (внатрешна страна), повреда на палецот, третиот и четвртиот прст од десната рака, повреда на левиот лакт“, се вели во пресудата.

Момчето пред судот сведочело дека мажот го турнал додека минувал покрај неговиот двор.

„Паднав и ја удрив главата во бетон, паднав на подот, а мотоциклот беше над мене. Сè и кажав на мајка ми, отидовме во итната медицинска помош, имав голема рана на коленото. Се исплашив , ме болеше, а јас не возев брзо“, нагласи момчето.

На судењето мажот се бранел велејќи дека момчето повеќе од еден месец се возел покрај неговата куќа со мотор кој не бил наменет за пат, туку за возење низ шума.

„Тогаш работев ноќни смени и тоа многу ми пречеше, не можев да се одморам и да спијам. Го предупредив да не го прави тоа и дека ќе му дадам и пари за бензин за да може да вози на друго место. Ми го оштети автомобилот возејќи што беше паркиран таму“, тврди тој.

Тој е законски осуден за нанесување телесна повреда на малолетник.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Беџети од „Огнената група“: Од денеска ќе делуваме како фракција, ќе имаме наши ставови

Членовите на таканареченета „Огнена група“ најавија дека ќе делуваат како фракција. Градоначалникот на општина Сарај и дел од Огнената група, Блерим...

Македонија1 час

Ване Цветанов по кривичната побегна, се жали дека е жртва на политичка репресија

Поранешниот претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата Ване Цветанов избегал од Македонија откако пред четири месеци против...

Регион2 часа

Бугарите повторно на гласање: Петти вонредни избори за неполни две години

Во Бугарија денеска владее изборен молк бидејќи во недела се одржуваат петтите вонредни избори за неполни две години. Никаков вид...

Македонија3 часа

Војната во ДУИ на дневен ред во Мала Речица, опција е и разрешување на „огнените“ од партиските функции

Војната помеѓу двете групи во ДУИ, може да заврши и со разрешување на „огнените“ од функциите во партијата. Ова се...

Македонија4 часа

Тинејџерките биле најдени близу „Бит Пазар“; МВР: Биле во близина на продажен објект

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички, Аниса Ајро и Мелиса на подрачјето на Бит Пазар. Во моментот кога биле затекнати,...

Македонија7 часа

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска почнува со постапка за враќање на споменикот на Андон Лазов-Ќосето пред судовите во Скопје. Од општина Центар,...

Свет8 часа

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе не е недопирлив, изјави порно ѕвездата Сторми Даниелс во петокот вечерта во своето прво...

Македонија8 часа

Георгиевски: Со донираното оружје за Украина, се врши големо обезоружување на нашата држава

ВМРО-Народна партија ја поддржува политиката на поддршка на Украина, но исто така апелира дека се врши големо обезоружување на нашата...

Економија9 часа

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Најниски трошоци за работната сила во Европската Унија има во Бугарија и Романија, а највисоки во Луксембург. Како што објави...

Свет9 часа

(Видео) Торнадо однесе покрив за време на концерт во САД

Едно лице загина, а десетици се повредени кога покривот на концерт на хеви метал бенд во Илиноис се урна при...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Лицето кое јавно се заканува на Мицкоски и неговите деца е поддржувач на Ковачевски, а добил благодарница од Пендаровски

Заканите кон семејството и децата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се акт на вандализам и варварско водење на политиката...

Топ22 часа

Исчезнати две тинејџерки од Скопје, полицијата трага по нив

Исчезнати се две тинејџерки од Скопје. Полицијата од вчера трага по 12-годишната Аниса Ајро и 15-годишната Мелица К. Двата случаи...

Свет22 часа

Путин потпиша нова руска глобална стратегија, насочена е против Западот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша нов руски стратешки документ чија цел е ограничување на „западната доминација“. Во документот се...

Македонија24 часа

Влада: Платите нема да се зголемат 78%, разгледуваме можност за намалување на коефициентите

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани...

Македонија1 ден

„Го жалам Ковачевски, работи во интерес на ДУИ“ – Хајредини не ги штеди ниту Ахмети, ниту Груби, ниту Османи: aјдуци на власт

Дали се задоволени албанското его и решавањето на меѓуетничките односи во државата, дали со поставувањето премиер Албанец ќе биде ставен...

Македонија1 ден

(Видео)Побарајте помош ако имате напнатост и несоница по лажните вести за киднапирање и труење ученици

Анксиозност, нерасположеност, социјално изолирање од другите и чувство на срам иако не направиле ништо лошо се очекувани последици од лажните...

Македонија1 ден

Болните од цистична фиброза го потсетија Ковачевски: Рековте лек ќе има за сите

Болните од цистична фиброза се уште го чекаат лекот. Тие ги потсетија надлежните на ветувањата, дека лек ќе има за...

Македонија1 ден

Османи: Политичарите треба да бидат последни на листата за зголемување на платата

Политичарите треба да бидат последни што ќе добијат поголема плата, изјави денеска Министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Според него,...

Топ1 ден

Обвинителството за убиството во Капиштец: Осомничениот пукал неколкупати, па продолжил да го удира со кундакот по главата

Скопското Обвинителство го заврши увидот на самото место во казиното во кое утрово се случи убиство во Капиштец, при што...

Македонија1 ден

(Видео) Трајчева ја прикажа планираната хациенда на Рашковски вредна 463 илјади евра, тој им се налути и на неа и на судот

Куќа на два ката, со базен, а илустрирана на 3Д-скица. Вака изгледаше основниот проект на име Дамјан и Миа Рашковски,...