Контакт

Регион

За лојалност кон компанијата Хрват добил БМВ и скапоцен часовник

Објавено пред

Иван Мезга (48) од Декановец, кој работи во фирмата Strablegg-Leitner-Лејтнер во Австрија, работодавачот го наградил со ,,БМВ 320d” од 2010 година и со скапоцен рачен часовник.

Тоа се случило на прославата на фирмата, а Иван наградите ги добил како вреден и лојален работник кој 20 години е во фирмата, пишува еМеџимурје.

Компанијата се занимава со производство на вино и се наоѓа на јужниот дел на Штаерска.

Регион

Курц: Австрија ќе поддржи корекција на границата ако Белград и Приштина се договорат

Објавено пред

Австрија ќе ги подржи сите решенија што ќе бидат договорени во дијалогот меѓу Белград и Приштина, вклучувајќи и корекција на границата. Ова во интервју за „Танјуг“ го изјави лидерот на австриската Народна партија (ОВП) и австриски канцелар, Себастијан Курц.

„Нашиот став е јасен. Го подддржуваме сето она за што ќе се договорат страните, па така и можните корекции на границите ако тоа води до сеопфатно решение кое би донело поголема стабилност. Целта мора да биде решавање на сите отворени прашања преку дијалог, објасни  Курц.

Тој нагласи дека дијалогот Белрад- Приштина мора повторно да се поттикне и сите отворени прашања да се решат на преговарачка маса.

На прашањето дали ЕУ воопшти има сила да го реши косовскто прашање и дали има влијание врз Приштина која не еагираше на апелите од Брисел да ги укине таксите, Курц рече дека ЕУ има разни можности да дејствува, но дека на крај е неопоходно во Белград и Приштина да постои политижка волја за компромис.

Прикажи повеќе...

Регион

Лајчак: Ниеден народ во БиХ не смее да биде исфрлен од игра

Објавено пред

Претседавачот со ОБСЕ, Мирослав Лајчак, изјави дека БиХ мора да го задржи принципот дека еден народ не може да биде прегласан и исфрлен од игра зашто тоа би било опасно за земјата, пренесува „Спутник“.

„Ако сакате да ја зачувате БиХ, еден народ не може да биде прегласан и и исфрлен од игра“, рече Лајчак.

Лајчак нагласи дека е поминато времето кога, наместо политичарите во БиХ, одлуките ги носеше меѓународната заедница и истакна дека целта не е продолжување некаков меѓународен протекторат, туку да се помогне БиХ да стане целосно самостојна.

Словачкиот шеф на дипломатија за „Вечерњи лист“ изјави дека во овие сфери е постигнат успех кога САД и ЕУ нашле заеднички јазик и настапиле координирано.

Тој смета дека е добар сигнал именувањето на Метју Палмер за специјален американски претставник за Западен Балкан зашто САД имаат авторитет во овој регион.

„Од друга страна, ни американскиот пратеник не може да понуди ништо подобро од европската перспектива, така што именувањето на Палмер го доживува како еден импулс за ЕУ повеќе да се активира“, посочи Лајчак.

Прикажи повеќе...

Регион

Могерини: Косово ги исполнува сите услови за добивање визна либерализација

Објавено пред

Канцеларијата на Европската Унија (ЕУ) во Косово објави дека Косово ги исполнило сите услови за визна либерализација и иако земјите членки на ЕУ ја носат конечната одлука, високата претставничка Федерика Могерини на состанокот во Хелсинки рече дека е време да се донесе одлука за укинување на визите за косовските граѓани, пренесува „Зери“.

Во исто време, според ЕУ, важно е Косово да покаже континуирани напори во почитување на владеењето на правото, контролата на миграцијата и безбедноста.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија1 час

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија1 час

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет4 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија4 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија4 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион4 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ5 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет5 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет5 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион16 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион18 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија19 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија24 часа

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија1 ден

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет1 ден

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Досие