Контакт

Регион

Земјите од Западен Балкан да си ја напишат домашната задача, порача Хан

Објавено пред

Шесте земји кандидатки од Западен Балкан се на иста стартна позиција и секоја од нив треба да ги исполни барањата за членство со цел понатаму да стане збор за европската перспектива, изјави еврокомесарот Јоханес Хан од самитот во Софија.

„Процесот е во тек, секоја земја мора да ја напише својата домашна задача, а потоа ќе има европски перспективи“, рече Хан и додаде дека од земјите зависи со која брзина ќе се движат нагоре на патот кон Европа.

За разлика од Хан, претседателот на европскиот парламент, Антонио Тајани, и автрискиот канцелар, Себастијан Курц, оценија дека засега Србија и Црна Гора имаат најголеми шанси за влез во Европската Унија. Австрискиот канцелар во однос на Македонија рече дека очекува напредок во спорот за името.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Грција во моментов азил бараат 74 илјади лица

Објавено пред

Грчките власти соопштија дека во земјата во моментов живеат околу 74.000 баратели на азил и дека се во тек активностите за проширување на сместувачките капацитети и подобрување на условите на островите во камповите за бегалци и економски мигранти, кои во Грција доаѓаат по воден пат.

Грчкиот министер за миграција, Димитрис Вицас, рече дела во следните месеци околу 6 000 лица од островите ќе бидат префрлени на грчкото копно.

Условите во тие кампови континуирано се критикувани од страна на активистите за човекови права. Вицас рече дека ситуацијата е тешка и образложи дека 20 000 лица живеат во објекти превидени за помалку од 10 000 луѓе.

Годинава во Грција влегоа 42.000 бегалци и мигранти, од кои 14.000 пристигнаа преку копно, главно од Турција.

Вицас не очекува зголемување на бегалскиот бран следната година. Додаде дека е минимален бројот на лица кои од Грција илегално заминуваат во други островски земји.

Прикажи повеќе...

Регион

Повторно се тресеше грчкиот остров Закинтос

Објавено пред

Два земјотреса, со интензитет од 4,6 и 4,2 степени по Рихтер, денеска се регистрирани во Јонското Море, јужно од грчкиот остров Закинтос.

Првиот потрес бил регистриран малку по 11 часот, а вториот неколку минути подоцна. Епицентарот на земјотресот е забележан на 30-ина километри југозападно од Закинтос.

Грчката агенција АНА наведува дека на овој остров биле регистрирани повеќе последователни потреси по земјотресот до јачина од 6,4 степени, кој се случи на 26 октомври.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватска: Тодориќ може истражниот затвор да го замени со гаранција од милион евра

Објавено пред

Судот во Загреб донесе одлука дека поранешниот сопственик на „Агрокор“, Ивица Тодориќ, може истражниот затвор да го замени со гаранција од еден милион евра (7,5 милиони куни).

„Судскиот совет ја преиначи одлуката на истражниот судија и тоа во однос на делот што се однесува на гаранциите. Советот смета дека и со гаранција, со соодветни мерки за претпазливост, може да се постигне иста цел како и со истражниот затвор“, изјави портпаролот на судот, Крешимир Девчиќ.

Тој појасни дека покрај уплатата на милион евра на сметката на судот, за да го избегне истражниот затвор, на Тодориќ му се изречени и мерки на претпазливост, како забрана за напуштање на Загреб, а одземен му е и пасошот.

Поранешниот сопственик на „Агрокор“, Ивица Тодориќ, против кого е поведена истрага поради стекнување материјална корист, беше екстрадиран во Хрватска. Екстрадицијата се случи една година по апсењето во Лондон, каде што замина по избивањето на аферата „Агрокор“.

Тодориќ замина во Лондон тврдејќи дека е изложен на политички прогон од хрватските власти.
Истрагата против Тодориќ беше поведена минатата година поради сомневање дека од „Агрокор“ извлекол повеќе од милијарда куни.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа11 минута

Нова регулатива на Европскиот парламент – ако возот доцни, ви се враќаат парите

Со мнозинство гласови на пратениците, Европскиот парламент донесе Уредба за правата на патниците во железничкиот сообраќај. Според неа, доколку возот...

Македонија11 час

Црногорската полиција: Груевски влезе во Црна Гора и ја напушти истиот ден

Црногорската полиција објави соопштение по информацијата дека експремиерот Никола Груевски на патот кон Унгарија поминал низ Албанија, по што влегол...

Македонија13 часа

(Видео) Демонстрантите спречени да дојдат до домот на Елизабета Канческа-Милевска

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска,...

Македонија14 часа

Албанската полиција потврди дека Груевски поминал низ Албанија при бегството во Будимпешта

Полицијата во Албанија за албанската телевизија „Топ ченал“ ги потврди информациите дека експремиерот Никола Груевски преку албанската граница заминал за...

Македонија16 часа

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Македонија17 часа

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Македонија17 часа

(Видео) Марковски: Одговорност да се бара од МВР, СЈО и од судот

МВР, СЈО и судот, ова се трие институции од кои треба да се бара одговорност за бегството на експремиерот Никола...

Македонија17 часа

Во битката со аерозагадувањето приоритет се домаќинствата и транспортот

Со двегодишен план и стратегија за справување со аерозагадувањето и дополнителни 1,5 милион евра за интервентни мерки за две години...

Македонија19 часа

Како се организирало бегството на Груевски – под истрага и полицајци во МВР

Две истраги во моментот се водат во Министерството за внатрешни работи за да се утврди како било организирано бегството на...

Македонија19 часа

(Видео) Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници

Досега е прибрана документација на повеќе од 400 страници, со која македонското Министерство за правда ќе бара екстрадиција на Никола...

Македонија19 часа

Обвинителството: Постојат сомнежи дека службени лица му помогнале на Груевски нелегално да излезе од Македонија

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за бегството на поранешниот премиер Никола...

Македонија20 часа

Невладините организации укажаа на сите пропусти на истражните органи за бегството на Груевски

Петнаесетина невладини организации, меѓу кои и Хелсиншкиот комитет, „Цивил“, Македонското здружение на младите правници, „Евротинк“, МОФ, „Транспаренси интернешнл“ и „Транспарентност...

Македонија20 часа

(Видео) Орбан за азилот на Груевски: Прашајте ги правниците зошто не е во транзитен центар

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, запрашан од „24.ху“: „Како може криминалец од Македонија илегално да влезе во Унгарија и зошто не...

Крвав четврток20 часа

Вибер-контакт на Мукоски на 27 април: „Шеќерка мене остајте ми ја, отворајте ги вратите“

Од вибер-групата, каде што членуваат некои од пратениците и членови на ВМРО-ДПМНЕ, преку која се организирале граѓаните да дојдат во...

Крвав четврток21 час

Јанакиески до Мукоски на 27 април: Алал вера за денес, брат

Од СМС и вибер-пораките за 27 април, кои Јавното обвинителство денеска ги презентира на рочиштето за крвавиот четврток во комуникацијата...

Македонија22 часа

Министер од кабинетот на Орбан: Груевски побарал азил преку амбасада на Унгарија

Министерот Гергели Гулијаш од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потврди дека Груевски дал изјава во унгарска амбасада, каде што...

Европа23 часа

Британскиот министер за брегзитот поднесе оставка

Британскиот министер за брегзитот, Доминик Раб, денеска поднесе оставка во знак на протест поради договорот на премиерката Тереза Меј за...

Македонија23 часа

Српска „Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Провладиниот белградски весник „Политика“ во денешното издание на насловната страница објавува текст во кој се тврди дека Груевски во Унгарија...

Македонија24 часа

Бугарското Министерство за правда: На Груевски не му е издаден бугарски пасош

Никола Груевски не е бугарски државјанин и нема поднесено документи за издавање бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда по...

Македонија1 ден

Рот за бегството на Груевски: Унгарија ги отвори границите за мигрантите, неверојатно

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, доцна вечерва на својот твитер-профил напиша...

Досие