Контакт

Регион

Избори во Србија 2022 – Граѓаните бираат шеф на државата и пратеници во Собранието, се води „битка“ и за Белград

Објавено пред

Изборите во Србија 2022 година на три нивоа – претседателски, парламентарни, локални во Белград, Бор и уште 12 општини се одржуваат денеска, 3 април.

dobivaj vesti na viber

Гласачките места низ државата беа отворени во 7 часот, а граѓаните вечерва до 20 часот ќе можат да го остварат своето право на изборите во 2022 година. Се гласа на вкупно 8.255 избирачки места.

Републичката изборна комисија (РИК) утврди дека право на глас на претседателските и парламентарните избори имаат 6.501.689 граѓани на Србија.

Право на глас во главниот град имаат вкупно 1.600.214 гласачи.

Освен во Белград, локални избори ќе се одржат на уште 13 места: во Бор, Аранѓеловац, Смедеревска Паланка, Лучани, Медвеѓа, Књажевац, Бајина Башта, Дољевац, Кула, Кладово, Мајданпек, Сечња и Севојно.

Граѓаните на Србија го избираат претседателот меѓу осумте кандидати за шеф на државата.

Илјадници кандидати од вкупно 19 пратенички листи ќе се борат за 250 пратенички места, додека кандидатите од 12 изборни листи ќе се борат за 110 советници.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Рама: Отворен Балкан нема да запре

Објавено пред

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека иницијативата Отворен Балкан нема да запре, бидејќи, како што рече, иднината не може да се запре.

dobivaj vesti na viber

Тој на „Твитер“ напиша дека противниците на иницијативата не гледаат или разбираат дека таа „промовира мир, соработка, интеграција и го забрзува Берлинскиот процес“.

„Отворениот Балкан нема да запре бидејќи иднината не може да се запре“, напиша Рама, пренесува „Коха диторе“.

Претходно, црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ и неговата колешка од Косово, Вјоса Османи, рекоа дека го гледаат Берлинскиот процес како единствена сеопфатна регионална соработка.

Зборувајќи за иницијативата Отворен Балкан, Ѓукановиќ рече дека го поддржува Берлинскиот процес во кој активно учествуваат сите земји од регионот.

Прикажи повеќе...

Регион

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Објавено пред

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи за исчезнатиот жител на Сплит. Причината за смртта е давење, покажала обдукцијата.

dobivaj vesti na viber

Неговото тело било извлечено од морнари вчераутро околу 9 часот и 30 минути. Телото е пронајдено на местото наречено Ада Хуја, а ДНК анализата ја нареди Вишото јавно обвинителство во Белград.

Телото на младиот човек го пронашол капетан на брод, Милован Зеленовиќ.

„Одевме по палубата и видовме како водата носи тело. Ветерот го донесе, пловеше низводно по Дунав. Потоа пристигна полицијата. Телото беше во фаза на распаѓање, едно момче кое помина, провери на интернет и виде дека е облечен исто како Матеј Периш. Имаше една бела патика и црна маица. Кога човек ќе се удави тој е свртен со телото кон долу“, рече Зеленовиќ.

Таткото на Матеј, Ненад Периш, вчера во неколку наврати стави до знаење дека починатиот помлад маж најверојатно е неговиот син.

Телото е пронајдено четири и пол месеци по исчезнувањето на сплиќанецот. Матеј исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември. Истрчал од клубот „Готик“, трчал низ белградските улици, се обидел да запре такси, а потоа, како што може да се види на снимка од надзорната камера на ресторанот „Саванова“, се спуштил по скалите кон Сава. Но, не се гледа дека влегол во водата.

После тоа почна голема потрага, а српската полиција со недели вршеше увид во Сава и Дунав. Истрагата беше проследена со бројни шпекулации, но и теории на заговор.

Прикажи повеќе...

Регион

Метеоролозите најавуваат големи жештини на Балканот во текот на летото

Објавено пред

Најпознатиот светски метеоролошки сервис AccuWeather објави летна прогноза за цела Европа. Според извештајот, Португалија, Шпанија и Италија ќе се соочат со жежок период со многу покачувања и падови на температурата во текот на целата сезона.

dobivaj vesti na viber

Секој топлотен бран во областа ќе трае една или две недели и ќе се карактеризира со рекордни температури, но тие треба да бидат прекинати со бавни бури што ќе доведат до пад на температурите и врнежи.

Јужниот дел на Европа го очекува рекордна жештина, со невреме. Слично како и минатото лето, градовите ширум Балканот годинава може да очекуваат повеќе денови со температури над 32 Целзиусови степени.

Во 2021 година, во Букурешт се забележани 35 дена со температури од или над 32 Целзиусови степени. Слично беше и со Атина, каде имало 67 дена со температура од најмалку 32 степена, што е значително над вообичаениот просек од 46 дена.

Метеоролозите на AccuWeather годинава предвидуваат дека температурите ќе надминат 32 степена меѓу 31 и 38 дена во Букурешт и меѓу 55 и 63 во Атина.

Топлите периоди ќе бидат придружени со суши, иако годинава се очекува да бидат поблаги од 2021 година.

Во втората половина на летото би требало да има повеќе грмежи отколку во првата. Сепак, тие веројатно нема да бидат доволно распространети за да стават крај на проблемите што ќе ги донесе периодот на суша.

AccuWeather наведува дека грмотевиците би можеле да бидат меч со две острици, во смисла дека до одреден степен ќе го ублажат периодот на суша, но дека ќе донесат сериозни временски катастрофи, вклучително и бури што може да ги оштетат посевите на пченица и пченка.

Летните горештини не треба да го погодат северниот дел на Европа колку јужниот дел, велат метеоролозите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион44 минути

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија3 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија3 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија3 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет4 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет4 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија6 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет15 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион16 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет18 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија18 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија19 часа

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион22 часа

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија23 часа

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија1 ден

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа1 ден

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа1 ден

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија1 ден

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...