Контакт

Регион

Инциденти на влезот од српското Собрание

Објавено пред

Повеќе демонстранти кои учествуваа на вечерашниот опозициски протест „1 од 5 милиони“ во Белград, се пробија до влезната врата на српското Собрание на плоштадот „Никола Пашиќ“, пренесе агенцијата „Танјуг“.

Притоа дошло до туркање меѓу демонстрантите и обезбедувањето, кога еден демонстрант се обиел да го скрши стаклото на влезните врати со јарбол од знаме, но бил спречен во намерата.

Меѓу демонстрантите пред вратите на Собранието бил и претседателот на движењето Двери, Бошко Обрадовиќ.

Во Белград вечерва се одружува уште еден протест „1 од 5 милиони“, прв во втората година откако започнаа протестите.

Протестите во Србија под овој слоган започнаа есента 2018 година, по инцидентот во кој беше претепан лидерот на Левицата во Србија, Борко Стефановиќ.

Според нивната стратешка цел и организација, тие се индиректно продолжување на „протестите против диктатурата“ од 2017 година и се насочени против начинот на кој српскиот претседател, Александар Вучиќ, ја спроведува власта.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Загадениот воздух во јужна Европа предизвика протести и забрана на возила

Објавено пред

Европските градови се соочуваат со опасно високо ниво на смог, предизвикан од подолгиот период на суво и сончево време и умерен ветер, пренесува Би-би-си. Изминатите денови најзагадени се главните градови на Македонија, Босна и Херцеговина, Србија и Косово.

Во Босна и Херцеговина демонстранти со гас-маски излегоа на улиците барајќи акција од владата. Активисти за животната средина ја опишуваат ситуацијата како итна. Стотици луѓе со маски на лицето се собраа во Тузла со барање за итна акција за подобрување на квалитетот на воздухот. Во Сараево властите одржаа вонредна седница на која расправаа за преземање мерки против загаденоста на воздухот.

Повремена забрана за дизел-возилата е обајвена во поголем дел од италијанските градови, вклучително и Рим, во обид за намалување на загаденоста. Сите возила на дизел се забранети за време на најголемиот метеж, а другите возила што загадуваат се целосно забранети.

На населението му се препорачува да ги посети колку што може почесто планините, каде што воздухот е почист.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватска издаде нова монета по повод претседателството со ЕУ

Објавено пред

Хрватската народна банка (ЦНБ) пушти во оптек нова пригодна монета од 25 куни по повод одбележувањето на претседателството на Хрватска во Советот на Европската Унија во 2020 година.

Монетата од 25 куни има форма на правилен дванаесетаголник и е искована во Хрватскиот монетарен завод во количество од 30.000 парчиња, соопшти ЦНБ.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Белград разбиена мрежа за проституција, уапсени 22 лица

Објавено пред

Во полициска акција во Белград вчера биле уапсени 22 лица под сомнение за проституција.

Меѓу уапсените се и пет девојки кои тврдат дека немаат врска со проституција, туку нивната улога била како секретарки да договараат состаноци со клиентите.

Според српски „Блиц“, уапсените биле поделени во две групи за соработка.

Во првата група биле 14 лица на возраст меѓу 61 и 24 години.

Втората, пак, ја сочинувале осум лица на возраст меѓу 45 до 32 години.

Главни организатори на работата на двете групи биле Горан С., инаку белградски полицаец и уште две лица.

Групите биле организирани до таква мера што имале менаџери, oбезбедување што стоело пред становите каде се одвивале оргии, како и детални записи за секоја исплата и ценовник за сите услуги.

Бизнисот го воделе толку долго што неодамна прославиле 15 години успешна работа. Тие ги рекламирале своите услуги во огласи на кои се јавувале заинтересираните клиенти. За да не бидат откриени, работеле под прекари, пишува „Блиц“.

Полицијата запленила и голема сума пари, 176 мобилни телефони, 12 лаптопи, како и документација за работењето што ја чувале членовите. Пронајдена е и помала количина на дрога и муниција, како и четири возила користени во извршените деликти.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 часа

Трамп го прекршил законот кога ја спречил воената помош за Украина

Белата куќа го прекршила американскиот закон кога ја прекинала воената помош наменета за Украина, одлучи независното тело кое ја надгледува...

Македонија16 часа

Докторката на Трајковски ќе сведочи во „ТНТ“ за неговата дијагноза

Судот одлучил на следното рочиште за „ТНТ“ да ја повика докторката која на обвинетиот ексградоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски,...

Европа17 часа

Русија доби нов премиер

Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија. Мишустин...

Топ19 часа

Опожарени возилата на Сузана Турунџиева и на Ребека

Автомобилот на пејачката и водителка Сузана Турунџиева бил опожарен изутринава околу 3 часот. Огнот го зафатил и возилото на пејачката...

Македонија19 часа

Шкријељ: Нема да дозволиме граѓаните поради предизборни препукувања да останат без нивните права

Дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ денеска на прес-конференција во Владата повика на конструктивност и соработка со...

Топ19 часа

Шестмина повредени во сообраќајна несреќа кај Велес

Една жена е потешко повредена додека петмина други полесно во сообраќајната несреќа што се случи изутинава околу 8 часот на...

Свет19 часа

Спасено девојче од Пакистан кое 18 часа било затрупано со снег

Едно 12-годишно девојче е пронајдено живо откако лавина ја погодила нејзината куќа во Пакистан и откако 18 часа било затрупано...

Топ20 часа

Притвор за скопјанец кој марихуаната ја чувал во тегли од лутеница и ајвар

Скопското основно јавно обвинителство покрена обвинение против 27-годишник од скопската населба Влае кој криел марихуана во тегли за зимница. Како...

Регион22 часа

Рама го тужи Харадинај за клевета

Албанскиот премиер Еди Рама  поднел тужба до Основниот суд во Приштина за клевета против косовскиот колега во заминување Рамуш Харадинај....

Свет22 часа

Седум членови од Претставничкиот дом ќе го водат случајот против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес испрати резолуција за отповикување на претседателот Доналд Трамп до Сенатот.  Со тоа се создадени услови...

Свет1 ден

(Видео) Вулканот Таал направи пустош на Филипините

Ерупцијата на вулканот Таал во близина на Манила исфрли лава, а местата во непосредна близина ги покри со пепел. Аеродромот...

Свет2 дена

Путин го предложи Михаил Мишустин за нов премиер на Русија

Рускиот претседател, Владимир Путин, пред државната Дума за премиер го предложи Михаил Мишустин, претседател на Руската федерална даночна служба. „Претседателот...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски: Очекуваме одлука за почеток на преговорите со ЕУ пред самитот во мај

„Влегуваме во важен период во кој очекуваме сериозни исчекори напред кон реализација на една од нашите суштински стратешки цели –...

Естрада2 дена

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евросонг во Холандија

Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. За настапот на Гарванлиев одлучи МРТ на интерен...

Македонија2 дена

Дополнително покачување на платите од 5 отсто ќе добијат и здравствените соработници

Дополнително зголемување на платите од 5 отсто ќе добијат и здравствените соработници во јавното здравство. Покачувањето на платите на здравствените...

Свет2 дена

Медведев поднесе оставка од премиерската функција

Рускиот премиер Дмитриј Медведев денеска поднесе оставка од позицијата, а рускиот претседател Владимир Путин планира да го назначи за заменик-претседател...

Топ2 дена

Скопјанец под истрага за нелегална набавка на хашиш од Албанија

Основното јавно обвинителство Гостивар отвори истрага против скопјанец кој е осомничен дека од Албанија набавил хашиш смола и хашиш масло...

Македонија2 дена

(Видео) Судењето за „ТНТ“ повторно одложено поради здравствената состојба на Трајковски

Судењето за случајот „ТНТ“ повторно се одложи поради здравствената состојба на обвинетиот ексградоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски. Претходно судечкиот...

Македонија2 дена

Рустеми: На Тони Трајковски да му се суди посебно, не дај Боже може да почине

Обвинителот Бурим Рустеми по вторпат бара одвојување на постапката во „ТНТ“, односно на обвинетиот ексградоначалник Тони Трајковски да му се...

Македонија2 дена

За новогодишно украсување низ земјава потрошени 675 илјади евра

Новата 2020 година украсено ја дочекаа Градот Скопје и 20 општини и за тоа се потрошени 675 илјади евра. Споредено...

Досие