Контакт

Македонија

Коѕијас бара прифаќање на еден од предлозите на Нимиц

Објавено пред

Грција ја поддржува потребата да се прифати едно од имињата што ги предложи медијаторот Метју Нимиц. Ова го изјави шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, за грчките медиуми, за време на средбите во Вашингтон.

„Не се согласуваме со петтото име од предлозите на Нимиц“, изјави Коѕијас, мислејќи на предлогот Република Македонија (Скопје) што претходно беше отфрлен од страна на Грција.

Со оваа изјава и Коѕијас индиректно го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“ за кој се заложи македонската Влада.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Владата додели помош од 1,5 милиони евра на Државниот студентски дом-Скопје

Објавено пред

Владата на редовна седница донесе одлука за доделување на средства на државниот студентски дом „Скопје“ – Скопје. Со оваа одлука на Државниот студентски дом Скопје му се доделуваат вкупно 94.109.521,00 денари или околу 1,5 милиони евра од Буџетот за 2019 година. Средствата се наменети за подмирување на трошоците за тековно работење во однос на режиски трошоци за потрошена електрична енергија, парно/мазут, комунална хигиена и вода.

„Станува збор за средства кои Државниот студентски дом – Скопје неможе да ги предвиди и планира од сопствениот буџет, со оглед состојбата во која се наоѓаа сите студентски домови предходните години. Ова е трета финансиската помош од Владата и со оваа поддршка Државниот студентски дом-Скопје го затвора долгот за режиските трошоци“ соопшти Државниот студентски дом – Скопје.

Исто така, минатата недела Собранието го усвои и дополнувањето на Законот за студентскиот стандард, во кој покрај режиските трошоци како досега, Владата може финанскиски да помогне и кај другите трошоци кои се однесуваат на исхраната и одржувањето.

Прикажи повеќе...

Македонија

Николоски од Стразбур: Најголемата стратешка грешка е тоа што Македонија и Албанија се во иста група за преговори со ЕУ

Објавено пред

Македонија втора година со ред не добива датум за почеток на преговори за членство во ЕУ затоа што владата на Заев не спроведува реформи, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, кој присуствува на парламентарното Собрание на Советот на Европа во Стразбур.

Тој рече дека посетата ја искористил и за бројни билатерални средби.

„За жал заеднички е впечатокот дека Македонија втора година со ред не добива датум за почеток на преговори за членство во ЕУ затоа што владата на Заев не спроведува реформи. Не спроведува реформи во борбата против корупцијата, не ја подобрува економијата и не воспоставува функционален систем на владеење на правото. Односно економијата тоне, корупцијата цвета и нема воспоставен систем на владеење на правото“, рече Николоски.

Тој истакна дека неговите соговорници биле изненадени од, како што рече, деспотскиот однос на Заев кој што реши покрај премиер да биде и министер за финансии. Сепак, како што рече Николовски, неподелен е впечатокот помеѓу сите оние со кои што разговарал, дека најголемата стратешка грешка владата на Заев ја направила, договарајќи се со Еди Рама, Македонија и Албанија да влезат во иста група, затоа што Албанија ја влече Македонија назад.

„Со сиот неред кој што се случува во Албанија и нефункционалноста на институциите таму сериозно ја влече Македонија назад и ги уништува европските перспективи на македонските граѓани. Групата со Албанија е најголемото зло и најголемиот проблем што може да се случи на европската интеграција на Македонија и затоа силно апелирав и замолив до сите оние кои што се сретнав да разговараат со своите министри за надворешни работи, да разговараат со своите премиери и да побараат одвојување на Македонија и Албанија, со цел Македонија да чекори напред. Тоа едниот пат кој што треба да го изоди Македонија, а вториот секако се внатрешните реформи“, рече Николоски.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Здравствениот инспекторат побара проверка на стручноста на лекарите за смртта на родилката

Објавено пред

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) вчера извршил вонреден инспекциски надзори во сите здравствени установи каде што била лекувана родилката од Охрид, која минатата недела почина на скопските клиники.

Од ДСЗИ, по контролата, велат дека не констатирале недостатоци, но со цел проверка во однос на стручната работа на здравствените установи и здравствените работници што учествувале во породувањето на пациентката, како и нејзиниот постоперативен третман, Државниот санитарен и здравствен инспекторат до министерот за здравство иницира спроведување стучен надзор над работата на здравствените работници што учествувале во породувањето и натамошниот третман на пациентката.

„Пациентката М. Т. на 11 јуни, во 4.15 часот, е примена на одделението за гинекологија и акушерство при ЈЗУ Општа болница Охрид со пукната плодова вода во 38. гестациска недела. По направените испитувања по протокол, поставена е индикација за оперативно завршување на раѓањето. Оперативниот тек бил уреден, без компликации, родено е живо женско бебе, со родилна тежина и должина 2.130 гр/46 см, со добри витални параметри. Раниот постоперативен период на пациенката е уреден сè до утрото 16.6.2019 година, петти постоперативен ден, кога од страна на дежурниот е забележан оскуден серозен исцедок од раната поради што е извршена тоалета на раната. Во текот на денот направени и се лабораториски испитувања и дијагностички процедури. Наредниот ден поради влошена здравствена состојба и врз основа на конзилијарно мислење, пациентката со медицинска екипа и возило од ЈЗУ Општа болница Охрид се транспортира на клиниките во Скопје.

Во ЈЗУ УК за гинекологија и акушерство пацинтката М. Т. е донесена на 17 јуни во 14 часот, прегледана е, земен ѝ примерок за нова лабораторија и со сите претходни анализи пратена е на конзилијарен преглед од абдоминален хирург. Во 18.30 часот пациентката е вратена на ГАК, направен е запис за прием на оделот за анестезија и реанимација. По спроведени повеќе дијагностички и лабораториски испитувања, поради локален наод на оперативно поле, на клиниката направена е ревизија и обработка на флегмонозната рана, дадена е јака антибиотска терапија, но и аналгетици, антикоагуланти, антиеметици и гастропротективна терпија.

И покрај преземените дијагностички и терапевтски мерки, состојбата на пациентката се влошувала, така што на 20 јуни во 14 часот е примена на понатамошен третман и евалуација на ЈЗУ УК ТОАРИЛУЦ – ОЕ АРИЛ со дијагноза О90.0 – дисрупција на рана од царски рез. На прием пациентката е со немерлива тензија, ниска сатурација, во крајно тешка општа состојба. Веднаш е поставена на механичка вентилација и пристапено е кон поставување централен венски катетер. За кратко време настанува брадикардија, асистолоја, по што е пристапено кон реанимација по сите протоколи, но пациентката не реагира на реанимацијата и настапува смрт во 15.30 часот“, велат од ДСЗИ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Здравствениот инспекторат побара проверка на стручноста на лекарите за смртта на родилката

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) вчера извршил вонреден инспекциски надзори во сите здравствени установи каде што била лекувана родилката од...

Македонија1 час

(Видео) Арсовски: Советник од ДУИ незаконски гради бетонска база во Охрид

Безвластието и самоволието на локалните шерифи во Охрид е само слика и прилика од владеењето на Зоран Заев и СДСМ,...

Македонија3 часа

Кавадарчани фалсификувале американски долари, обвинение против 12 лица, меѓу кои и вработени во банка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинителен акт за фалсификување американски долари. Од Обинителството информираат дека обвинението се однесува на 12...

Македонија4 часа

Поднесено е обвинение против Ел Чека

Основното јавно обвинителство Кичево поднесе обвинение против Ел Чека за, како што се наведува, продолжено кривично дело – неовластено прислушување...

Македонија4 часа

Финансиската полиција спроведе акција во скопско Љуботен, жителите вознемирени

Финансиската полиција од утрово спроведува акција во скопското село Љуботен, каде што со помош на припадници на МВР се врши...

Свет6 часа

Иран: САД го затвори патот на дипломатијата засекогаш

Техеран порача дека со воведувањето на нови американски санкции кон ирански претставници значи постојано затворање на патот на дипломатијата меѓу...

Свет6 часа

Русија се враќа во Советот на Европа

Русија доби поддршка од Парламентарното Собрание на Советот на Европа, по неколку години да се врати во тоа тело, пренесе...

Македонија21 час

Герила акција: Скопските дрвја во синџири

О2 иницијативата во соработка со Институтот за комуникациски студии спроведе герила акција со цел да укаже дека е неопходна слобода на...

Топ22 часа

Две лица се обиделе да запалат кафуле во Лисиче

Синоќа во 22 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред кафе бар на улицата „Горно Лисиче“ во Скопје две...

Македонија22 часа

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование. „ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на...

Македонија1 ден

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Македонија1 ден

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ1 ден

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион1 ден

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион1 ден

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион1 ден

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет1 ден

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија2 дена

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ2 дена

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Досие