Контакт

Регион

Колинда во прегратка на Еди Рама

Објавено пред

Веста дека Хрватска се пласира во финалето на Светското првенство претседателката на Хрватска ја затекна на НАТО-самитот во Брисел.

Победата против Англија ја прослави во прегратка на премиерот на Албанија, Еди Рама, а тој тоа го објави на „Фејсбук“.

Под фотографијата на која се гушка со Китаровиќ, Рама напиша „фотографија на денот“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Ќерката на Караџиќ: Пресудата е резултат на политички притисок

Објавено пред

Соња Караџиќ-Јовичевиќ, потпретседателка на Народното собрание на Република Српска и ќерка на Радован Караџиќ, изјави дека и 20 и 40 години затворска казна е доживотен затвор и дека пресудата за татко ѝ е резултат на политички притисок.

„Таквата пресуда очигледно е резултат на политички притисок и нема никаква врска со правото, правдата, фактите и доказите и тоа што во жалбената постапка го работеше адвокатскиот тим“, изјавила таа за РТРС.

Како успех на одбраната на Караџиќ го навела тоа што не е пресуден геноцид во седум општини.

„Се надевам дека кога тогаш вистината ќе излезе на виделина и дека овие народи, кога ќе дојдат до вистината во БиХ, конечно ќе може да се помират и да живеат нормално. До тогаш мислам дека тоа ќе биде сè потешко и потешко“, рекла Караџиќ-Јовичевиќ.

Механизмот за меѓународни кривични судови (МИЦТ), наследник на Хашкиот трибунал, го осуди Караџиќ на доживотна затворка казна. Караџиќ во 2016 година првостепено беше осуден на 40 години затвор.

Прикажи повеќе...

Регион

Караџиќ: Ова нема врска со правдата

Објавено пред

Ова нема врска со правдата, е првата реакција на првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, кој денеска во Хаг беше осуден на доживотна затворска казна за геноцид, воени злосторства и злосторства против човештвото направени во Босна и Херцеговина.

Оваа изјава ја пренесе адвокатот Горан Петрониевиќ, член на неговиот правен тим, кој беше присутен во судницата на изрекувањето на пресудата.

Адвокатот Питер Робинстон, пак, рече дека неговиот клиент чувствува морална одговорност за воените злосторства направени во текот на вооружениот судир. Но, како што рече, Караџиќ не се согласува со меѓународниот суд дека тој треба да сноси индивидуална кривична одговорност.

Робинсон рече дека Караџиќ е решен да ја продолжи борбата за да ја тргне стигмата од неговото име.

„Тој рече дека денеска политиката триумфира над правдата. Жалбениот совет премина преку неправедно судење и нефер пресуда“, додаде Робинсон.

Тој рече дека Караџиќ ги повикал своите приврзаници да не се впуштаат во какво било насилство.

Механизмот за меѓународни кривични судови (МИЦТ), наследник на Хашкиот трибунал, го осуди Караџиќ на доживотна затворка казна. Караџиќ во 2016 година првостепено беше осуден на 40 години затвор.

Прикажи повеќе...

Регион

Брамерц: Караџиќ направил ужасни злосторства и уништил цела држава

Објавено пред

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото и воени злосторства, изјави главниот обвинител Серж Брамерц кога денеска Жалбениот совет го осуди Караџиќ на доживотна затворска казна.

„Тој ја злоупотребил својата политичка и воена власт, заедно со другите високи лидери, за да поведе незамислива кампања на злосторства, направил ужасни злосторства и уништил една држава. Караџиќ водел кампања на етничко масовно чистење, во која милиони луѓе биле раселени, десетина илјади биле убиени, а голем број обични, невини луѓе, биле силувани, мачени, принудени на сексуално ропство и други видови злосторства. Тој ја надлгедувал опсадата на Сараево, која траела три години, ширејќи терор во градот, со цел остварување на своите политички цели. Припадниците на мировните сили на Обединетите нации ги користел како заложници и како жив штит. А во Сребреница во 1995 година му се придружил на Ратко Младиќ и на други во протерувањето 30.000 жени, девојки и старици од своите домови, како и во убивањето илјада мажи и момчиња, босански муслимани.

Овој суд на ОН го осуди за неговите злосторства на казна доживотен затвор, со што испрати порака дека правдата може да го надвладее злото. Денес, жртвите на неговите злосторства, конечно, видоа како одговара за она што го направил.

Противниците на судот ќе тврдат дека оваа пресуда е пресуда против српскиот народ. Категорично го отфрлам тоа. Вината на Караџиќ е негова лична вина, а не вина на неговата заедница. Други ќе речат дека Караџиќ е херој и дека го бранел својот народ. Ова судење го докажа спротивното. Караџиќ во историјата ќе остане запишан како воен злосторник, кој е одговорен за ужасно човеково страдање“, рекол Брамерц.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

(Видео) Караџовски на распит во Обвинителството за покачените плати на Судскиот совет

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски пристигна во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Тој е повикан на распит...

Свет36 минути

Идентификувани жртвите од масакрот во Нов Зеланд, најмладата имала само 3 години

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од...

Македонија2 часа

„Пуцко петрол“ на Јаоски го шири бизнисот – отвора бензинска пред „Континентал“

34-годишниот Асмир Јаоски, синoт на градоначалникот на општина Пласница и сопственик на бензинските станици „Пуцко петрол“, Исмаил Јаоски, од редовите на ДУИ, гради бензинска...

Европа14 часа

Туск: Можно е кратко одложување на датумот за брегзит, но под еден услов

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку...

Регион16 часа

Караџиќ: Ова нема врска со правдата

Ова нема врска со правдата, е првата реакција на првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, кој денеска во Хаг...

Регион17 часа

Брамерц: Караџиќ направил ужасни злосторства и уништил цела држава

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото и воени злосторства, изјави...

Македонија18 часа

(Видео) Невладините до власта: Потценувачка е сумата од 100 евра за издршка на лице со попреченост

Претставници на граѓанските организации за лица со попреченост и хендикеп го изнесоа револтот од законот за социјална заштита, кој, според...

Македонија18 часа

АВМУ: Вработувањата се итни и неодложни и се во согласност со Изборниот законик

Агенцијата за медиуми потврди дека ангажирала двајца правници по распишувањето на изборите, но тврди дека вработувањата се во согласност со...

Македонија19 часа

Почина 19-годишната девојка, жртва од автобуската несреќа кај Ласкарци

Почина 19-годишната девојка на која ѝ беше ампутирана ногата по автобуската несреќа што се случи на 13 февруари кај селото...

Свет19 часа

Радован Караџиќ осуден на доживотен затвор за геноцидот во Сребреница

Апелациониот суд на ОН му ја зголеми казната на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, на доживотен затвор поради,...

Македонија20 часа

(Видео) Пренџов: Јакимовски не е осомничен за криминал и корупција, туку затоа што премногу работел

Љупчо Пренџов од ГРОМ изјави дека претседателот на партијата, Стевчо Јакимовски, на кој вчера му беше одреден куќен притвор од...

Македонија20 часа

(Bидео) Гувернерката одби да говори за судирот на интереси на директорката за супервизија

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежовска, не сакаше да даде изјава по завршувањето на промотивниот настан во НРБМ, на кој...

Македонија20 часа

(Видео) Џамтоски: Заев вети мораториум за градење и забранет пристап до Али-пашината џамија

Жолта лента за забранет пристап до Али-пашината џамија и мораторум за градење, им ветил премиерот Зоран Заев на претставниците од...

Топ21 час

(Видео) ДКСК: Нема непотизам во случаите со пратеничката Александрова и градоначалникот на Берово

Два предмета од првите 18 кои антикорупциската комисија ги отвори за можен судир на интереси при вработувањето на роднините на...

Македонија23 часа

Досие „Маѓар телеком“: 7,5 милиони евра за „пријателите од Тетово“ и за страната „А“

Поранешниот министер за транспорт и врски од ДУИ, Џемали Мехази, еден час одговараше на прашања на обвинителката Лиле Стефанова, во...

Свет1 ден

Премиерката на Нов Зеланд повика на глобална антирасистичка борба

Премиерката на Нов Зеланд, Жакинда Ардерн, повика на глобална борба против расистичката идеологија на десното крило, по минатонеделните напади на...

Македонија1 ден

Хазби Лика со најмногу вработени роднини во државните служби

Функционерите ги пријавуваат во антикорупциската комисија роднините кои се вработени во државните служби, како и своите блиски кои имаат свои...

Регион1 ден

Денеска ќе биде изречена второстепената пресуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал) ќе ја изрече денеска, по три години...

Македонија1 ден

Се запали автомобил во движење кај старата железничка станица

Автомобил од марката „ситроен“ се запали сред улица во близина на старата железничка станица во Скопје. Очевидци за „Макфакс“ раскажуваат...

Европа1 ден

Татко и син се првите погребани жртви по масакрот во Крајстчерч

Таткото и синот Калед Мустафа (44) и Хамза (16) денеска беа погребани како први жртви во терористичкиот напад во Крајстчерч....

Досие