Контакт

Регион

Коронавирусот влезе во српска градинка, заразена вработена на прием на децата

Објавено пред

Коронавирусот се појави во градинките во Србија, само два дена по почнувањето со работа по пауза од речиси два месеца. Како што пишува „Телеграф“, Ковид-19 е потврден кај вработена во претшколската установа „Милка Диманиќ“ во Власотинце, која е тријажна медицинска сестра и која ги примала децата кои во понеделникот дошле во градинката.

Исто така, позитивна е и една вработена во претшколска установа во Лесковац, но таа не била на работа.

Заразената вработена во градинката во Власотинце немала никакви симптоми на новиот вирус. Дека е заразена, било откриено кога била на работа и кога од Здравствениот дом пристигнале резултатите од тестирањето на сите вработени во таа претшколска установа, на кои брисовите им биле земени минатата недела.

„Вработените беа тестирани од претпазливост. Ниту еден од вработените во градинката не работеше во ковид-болниците, но бидејќи коронавирусот во Власотинце се појави дури неодамна, кога бројот на пациенти почна да се намалува насекаде, директорот на градинката донесе одлука да ги тестира сите вработени. Поради некоја причина, резултатите од тестовите беа препратени од Здравствениот дом дури во понеделникот и тогаш се дозна дека една вработена е заболена, а таа веќе имаше контакт со децата“, наведува вработен во претшколската установа додавајќи дека во градинката во понеделникот имало речиси 23 деца. За среќа, сите епидемиолошки мерки и процедури биле почитувани во градинката, така што заразената вработена на прием на децата работела со заштитна опрема со визир.

Сепак, стравот од ширење на инфекцијата е присутен.

Регион

Кипар ќе ги плати трошоците за одмор на сите туристи кои ќе заболат од Ковид-19

Објавено пред

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе остане позитивен на коронавирус во текот на посетата.

Според Би-би-си, владата објавила писмо во кое се вели дека во ваков случај ќе ги покрие сместувањето, лековите и храната за пациентите и нивните семејства.

Заразените туристи ќе имаат само трошоци за авионски билети за Кипар и назад до дома.

Станува збор за пакет мерки со кои Кипар се обидува да привлече посетители на островот во кој има 939 случаи на коронавирус и 17 смртни случаи.

Туризмот учествува со околу 15 проценти од БДП на земјата, така што владата се надева на туристички посети што е можно поскоро.

„Влијанието на вирусот е огромно, се обидуваме да направиме што е можно повеќе за остатокот од сезоната“, рече заменик-министерот за туризам Савас Пердиос, кој додаде дека властите вложуваат вонреден напор за спречување на вирусот.

Официјалните лица исто така велат дека ќе биде формирана болница со 100 кревети за сите туристи кои се разболеле на Кипар, како и неколку хотели кои ќе служат како карантини за семејствата на заразените.

Кипар планира да ги отвори аеродромите за земји со низок ризик како Германија, Израел и Малта на 9 јуни. За патници од Русија и Велика Британија аеродромите ќе бидат отворени во јули.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Во Украина објавена снимка со детали од апсењето на напаѓачите на водачот на Кавачкиот клан

Објавено пред

Украинската полиција објави видео од апсењето на напаѓачите на наводниот водач на Кавачкиот мафијашки клан од Црна Гора, Радоје Звицер.

Подолгата снимка, објавена на налогот на националната полиција на Украина, ја опфаќа целата акција, почнувајќи од снимките од надзорните камери на обидот за егзекуција во центарот на Киев, па сè до испрашувањето во станица.

На снимките, може да се види и увидот од истрагата каде е прикажано и користеното оружје, а потоа и „ловот“ односно потрагата по осомничените во текот на ноќта.

„Од каде си?“, прашува полицаец еден од уапсените на снимката.

„Од Македонија“, одговара човекот со лисици на рацете.

Второто лице на видеото одговара дека е од Србија и дека разбира зошто е уапсен.

Подоцна, меѓу другото, во полициската станица прикажан е еден од уапсените со српски пасош.

Според тамошните медиуми, украинската полиција ги уапсила осомничените вчера во Одеса, а при апсењето тие се спротивставиле и се обиделе да избегаат. Тие се обиделе да стигнат до границата со Молдавија и така да избегаат од украинската полиција.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Објавено пред

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на случаи останува 2.244.

Досега се тестирани 64.266 лица, од кои 584 во последните 24 часа. Хоспитализирани се 38 лица, од кои шест се прикчлучени на респиратор.

Оздравени се 2.047 пациенти, од кои еден во последните 24 часа. Вкупниот број на починати е 101.

Поради новата состојба, во Хрватска се донесени нови одлуки – се укинува забраната за настани и јавни собири со повеќе од 40 луѓе. Спортските натпревари може да се одржуваат од 30 мај на отворено, а од 13 јуни на затворено, но засега без публика.

Од 29 мај се укинува ограничувањето според кое на погреби можеше да присуствува само најблиското семејство, а се укинува и забраната за свадбени церемонии.

Сепак, овие настани мора да се одржуваат со придржување до мерките и препораките на Хрватскиот завод за јавно здравје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање на свадби и родендени

Со одлука на Владата од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија23 минути

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија25 минути

Парична помош за оние кои останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците кои поради коронакризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе можат брзо да дојдат до...

Регион55 минути

Кипар ќе ги плати трошоците за одмор на сите туристи кои ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе остане позитивен на коронавирус...

Македонија15 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа16 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа19 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион19 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија20 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија20 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија21 час

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија21 час

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија21 час

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија23 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет24 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет1 ден

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија1 ден

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија1 ден

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава1 ден

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Досие