Контакт

Регион

Коронавирусот ја уништи туристичката сезона во Грција, следи тешка зима

Објавено пред

Туризмот е столбот на грчката економија. Но, поради пандемијата на коронавирус сè ни пропадна, се жалат локалните туристички работници.

Тоа е катастрофа за целата земја, на која ѝ се заканува сценарио полошо од финансиската криза, пишува во репортажа „Дојче веле“, пренесе „Н1“

„Вакво нешто какво што е Халкидики е уникатно“. Така говорат во Солун, укажувајќи на прекрасните плажи, зелени шуми и тиркизното море. Сепак, погледот на Псакудија може да залаже. Плажите се полни за време на викендите, но тоа не се странски гости – туку Грци. Средината на август со години е шпицот во Грција. Тогаш улиците во големите градови се празнат, а слободните денови се минуваат на море.

„Ние во селото немавме ниту еден случај на коронавирус, но и покрај тоа, никој не доаѓа“, се жали Мелиса, сопственичка на бар на плажа.

Таа вели дека во однос на минатата година, бизнисот опаднал за 80 проценти. Сепак, таа се обидува да остане оптимист: „Секој тука им помага на сите. Се надеваме дека ќе ја преживееме зимата, барем оваа година, а што носи следната – не знам“.

Брзата реакција на грчката влада во март и април го сведе ширењето на вирусот на минимум. Мерките се почитуваа – се носеа маски, се одржуваше физичко растојание во супермаркетите, луѓето остануваа дома.

Министерот за развој, Адонис Георгиадис, изјави дека Грција од црна овца станала пример во Европа.

Сепак, кога аеродромите беа делумно отворени за меѓународен воздушен сообраќај на 1 јули, обично полните простории за чекање, останаа речиси празни.

„Дојдовме и покрај короната“, раскажува жена од Берлин додека седи на плажа со двајца пријатели. „Сè мина без проблеми на аеродромот“, додава таа.

За влез во Грција неопходен е т.н. QR код, кој се користи за регистрација на патници. На почетокот на јули, многу туристи не беа информирани. Други велат дека имале проблеми да пополнат електронски образец за влез во земјата.

Најдраматична е состојбата на границите со соседните земји, Бугарија и Албанија. Луѓето чекаа на границите неколку дена.

„Платив сто евра за тест за антитела“, раскажува турист од Бугарија, кој пристигнал во северна Грција пред пет дена. Но, на границата требало да го тестираат уште еднаш и тогаш тој морал да остане во хотел 24 часа.

Сега, како и во другите земји, бројот на заразени расте во Грција. Се чини дека нема никаква врска со туристите. Во соопштението од Аристотелскиот универзитет во Солун се вели дека зголемувањето на бројот на заразени било забележливо уште пред да се отворат границите.

Во меѓувреме, баровите и рестораните во Солун мора да се затворат на полноќ. Владата особено ги моли младите да го сфатат сериозно вирусот и да не ги запоставуваат нивните здравствени ризици во текот на летото.

„Не бидете виновни за заразување на вашиот сосед“, им се обрати на премиерот Киријакос Мицотакис на Твитер на сограѓаните.

Многу Грци стравуваат од економските последици. Меѓу нив е и Григорис Тасиос, претседател на грчкото здружение на хотелиери. И неговиот хотел во Псакудија е празен оваа година. Тој значително ги намали цените, но туристите сè уште не дојдоа.

„Капацитетите се исполнети од 30 до 35 проценти. Се чини дека е подобро во август, затоа што имаме повеќе грчки туристи. Сепак, короната предизвика огромна штета на туризмот во Грција. Ние сметаме на загуба од 15 милијарди во однос на 2019 година, кога приходите од туризам беа 18 милијарди евра“, вели Тасиос.

Во 2019 година, туризмот наполни 20 проценти од бруто-домашниот производ на Грција. Останува да се види дали пакетот помош од Европската Унија од 750 милијарди евра – од кои 32 милијарди е наменет за Грција – ќе помогне во компензацијата на огромните загуби.

Регион

Девојка убиена и запалена во Херцег Нови, телото е пронајдено по десет дена

Објавено пред

Запалено женско тело било пронајдено во населбата Мокрине во Херцег Нови, му било потврдено на весникот „Дан“ од повеќе извори од полицијата.

Како што дознава весникот, починатата девојка е странски државјанин, а првичните резултати од истрагата укажуваат на сомневање дека девојчето било убиено и запалено.

Постоеле видливи изгореници на телото на девојчето во пределот на главата и рацете. Мотивот за убиството не е познат, иако полицијата има одредени сомнежи кога станува збор за можниот сторител, пренесува порталот РТЦГ.

Обвинителот наредил обдукција за да се утврдат точните причини за смртта и дали има уште повредени.

Полицијата се сомнева дека телото било изгорено, најверојатно, пред околу десетина дена, а го пронашле луѓе кои собирале дрва.

Прикажи повеќе...

Регион

БиХ: Брод на граничната полиција исчезна под неразјаснети околности

Објавено пред

Брод на Единицата за гранична полиција на БиХ во Градишка исчезна под неразјаснети околности, но е пронајден по неколкучасовна потрага.

Бродот е пронајден на реката Сава во близина на Хрватска, изјави за Срна портпаролот на оваа полициска агенција, Франка Викан.

Според РТРС, таа изјавила дека бродот е пронајден утрово од полицајците на граничната полиција на БиХ.

„Граничната полиција продолжува да работи за да утврди како исчезна бродот ноќта меѓу петокот и саботата“, рече Франка Викан.

Таа додаде дека за сè биле информирани полициските службеници на Министерството за внатрешни работи на Република Српска, кои преземаат понатамошни мерки од нивна надлежност.

Прикажи повеќе...

Регион

Нови 83 случаи на коронавирус во Србија, едно лице почина

Објавено пред

Во последните 24 часа, потврдени се уште 83 случаи на инфекција со коронавирус меѓу 595 тестирани примероци во Србија, а едно лице починало како резултат на инфекцијата, соопшти Кризниот штаб.

Во болницата има 323 пациенти, од кои 23 се на апарати за дишење. Од почетокот на епидемијата на 6 март, тестирани се вкупно 1.069.626 примероци и регистрирани се 32.840 заразени.

Според официјалните податоци, 740 пациенти починале како резултат на инфекција со Ковид-19, а стапката на смртност е 2,25 проценти.

Поради епидемиолошката состојба во околните земји и зголемениот ризик од ширење на коронавирусот, од петок во 18 часот во Србија се на сила засилените мерки за надзор на повратниците од Црна Гора, БиХ, Хрватска и Албанија. Обврска е на сите повратници да се пријават на електронскиот систем или личен лекар, со цел да реагираат побрзо во случај на појава на симптоми и да се спречи понатамошно ширење на инфекцијата.

„Од почетокот на примената на таа мерка до саботата наутро, се пријавија околу 4.500 лица“, изјави членот на Кризниот штаб, Предраг Кон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет4 часа

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура6 часа

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет6 часа

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ6 часа

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион8 часа

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија9 часа

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион9 часа

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт9 часа

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија10 часа

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Топ10 часа

Приведен светиниколец за мачење на животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од селото Ерџелија, Свети Николе, поради мачење животни,...

Македонија11 час

Османи: Предизвиците со Бугарија иако делуваат жестоко, тие се надминливи

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ги претстави приоритетите во неговиот мандат. Како прв и најважен приоритет Османи ги...

Свет12 часа

Се огласи Навални: Патот кон закрепнувањето е јасен, но долг

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, објави фотографија на „Инстаграм“ на која се гледа како се симнува по скали и напиша дека...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија15 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија15 часа

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет15 часа

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија16 часа

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет16 часа

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ17 часа

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт17 часа

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Досие