Контакт

Регион

Косово: Ратификацијата на спогодбата за демаркација повторно изостана

Објавено пред

И покрај официјалните најави дека Собранието на Косово денеска ќе расправа и одлучува за демаркацијата на границата со Црна Гора, сепак, тоа не се случи.

Претседателот на Собранието, Кадри Весели, изјави дека за демаркацијата ќе се одлучува во наредните денови. Косовските медиуми информираат дека во прашање е немањето доволно пратеници во Собранието кои би гласале за ратификацијата на Спогодбата за демаркација на границата на Косово со Црна Гора.

Истите извори наведуваат дека „Самоопределување“ и понатаму одбива да гласа за демаркацијата, а пратениците на „Српската листа“ побарале одредени услови за да гласаат за ратификацијата.

Дел од медиумите истакнуваат дека меѓународниот фактор смета оти нема подготвеност за гласање за демаркацијата ниту од премиерот Рамуш Харадинај. Притоа се наведува дека е можно паѓање на владата и предвремени избори бидејќи тешко е да се обезбеди мнозинство за да се изгласа демаркацијата, на која меѓународниот фактор категорично инсистира.

К.М.

Регион

Тлото во jужна Албанија продолжува да се тресе

Објавено пред

Од

Во последните два дена над дваесетина земјотреси со посилен интензитет се почувствувани во јужниот дел на Албанија. Албанската сеизмолошка агенција соопшти дека земјотресите со најголем интензитет биле почувствувани во Валона и Тепечена и во бројните рурални населби во регионот.

Податоците велат дека нагласена материјална штета е регистрирана кај дваесетина станбени објекти. Пет семејства се евакуирани бидејќи штетите врз нивните објекти биле големи.

Според албанските медиуми, најсилниот земјотрес, со интензитет од 3,4 степени, бил со епицентар меѓу населените места Врник и Орикум.

К.М.

Прикажи повеќе...

Регион

Црна Гора најави можност за поставување ограда на границата со Албанија

Објавено пред

Од

Црна Гора најави поставување ограда со жица на границата со Албанија ако се зголеми бројот на бегалци од Блискиот Исток.

Веста ја пренесуваат албанските медиуми, кои се повикуваат на изјава на раководителот на Дирекцијата за надгледување на границата на Црна Гора, Воислав Драговиќ, дадена за црногорската РТВ. „Можноста за поставување  ограда од жица се разгледува со цел да се сопре масовното минување на границата во случај ако има масовни движења на бегалците“, изјавил Драговиќ.

Засега нема официјална реакција на Тирана околу најавите на Подгорица за можна изградба на ограда на границата со Албанија.
Медиумите пренесуваат дека во последно време мигрантите како нов коридор за нелегално влегување во земјите на ЕУ ги користат Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина за да влезат во Хрватска бидејќи Унгарија целосно го стопираше влегувањето на најзина територија преку Србија.

Прикажи повеќе...

Регион

БПЦ: Нема опасност од шизма за нашата црква, бидејќи не нарушува канони

Објавено пред

Од

Какви било шпекулации за наметнување раскол за Бугарската православна црква не одговараат на реалноста, бидејќи Комисија на Светиот Синод на таа црква задолжена за македонското барање не извршила противоканонски активности од кои би произлегла таква казна, се вели во соопштението на Комисијата на БПЦ за обнова на канонскиот статус на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Според Комисијата, чиј претседател е митрополитот Кипријан, бугарските митрополити имаат право на свои лични ставови и мислења, но за прашања поврзани со дијалогот за воспоставување канонски статус на Македонската православна црква-ОА и поврзаните одлуки на Комисијата, изјави има право да дава само и единствено претседателот на Синодалната комисија.

Во колумна објавена во „24 часа“, русенскиот митрополитот на БПЦ, Наум напиша дека Бугарската православна црква-Бугарска патријаршија никогаш немала намера да се откаже од својата многувековна историја и канонско достоинство, како вистински наследник на Бугарската Охридска архиепископија, независно од политичката коњуктура.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

В четврток нова рунда преговори за името во Њујорк

В четврток и в петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што...

Свет1 час

Победа на Мадуро на претседателските избори во Венецуела, опозицијата ги негира резултатите

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, извојува нов шестгодишен мандат, по вчерашната победа на претседателските избори во земјата. Изборите ги одбележа...

Македонија2 часа

Пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд во Скопје денеска треба да ја објави пресудата за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев....

Македонија11 час

Планинар од Македонија почина на Хималаите

Македонскиот планинар Георги Петков (63) од Гевгелија починал денеска од срцев удар на Хималаите, додека се искачувал на највисокиот врв...

Македонија13 часа

Ротации во Владата – Дескоска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои...

Македонија18 часа

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија20 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија24 часа

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија1 ден

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија2 дена

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија2 дена

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија2 дена

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија2 дена

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет2 дена

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет2 дена

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Економија3 дена

(Видео) Тасева обвини дека проблемот во „Фени“ е поголем од оној во „Скопје 2014“, бара државните институции да го испитаат

Стечајната судијка на „Фени“ направила формална повреда на Законот за стечај оти не го отфрлила планот за реорганизација на комбинатот...

Култура3 дена

Петиција против пазарењето со културата – Не шуткајте нè во невидливи ќошиња

Интензивни реакции на социјалните мрежи по шпекулациите дека Владата преговара со Беса за ресорот култура. Оваа информација не ја потврдија...

Македонија3 дена

Грујевски и Бошкоски нема да бидат екстрадирани, одлучи Врховниот суд во Атина

Горан Грујевски и Никола Бошкоски нема да бидат екстрадирани во Македонија за да им се суди за децениското нелегално прислушување. Врховниот...

Досие