Контакт

Регион

Криминални групи од Албанија пренесуваат бегалци кон Европа

Објавено пред

Албанските медиуми информираат дека во земјата постојат организирани криминални групи кои пренесуваат бегалци од Блискиот Исток кон Европа.

Весникот „Експрес“ пренесува информација на албанската телевизија „Топ ченал“ според која во Албанија постојат пет организирани криминални групи што се занимаваат со пренесување бегалци од земјите на Блискиот Исток кон Европа. Истиот извор пренесува дека по акцијата на откривање на групата организатори од Албанија кои беа затекнати на границата помеѓу Албанија и Црна Гора како пренесуваат 19 Сиријци, албанската полиција веќе има јасна слика за начиниот на пренесување  бегалци кои влегуваат во Албанија од Грција, а потоа ги водат кон Европа преку Црна Гора.

Албанските медиуми информираат дека на секој бегалец групите му наплаќаат од 15оо до 2ооо евра. Притоа се оценува дека и покрај активностите на албанската полиција, голем е бројот на бегалци кои завршуваат во земјите на ЕУ токму преку оваа патека. /K.M.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Запленети 6 килограми хероин во луксузен автомобил на Албанец кај Игуменица

Објавено пред

Од

Грчките власти на пристаништето Игуменица открија и запленија шест килограми херион во луксузен автомобил на Албанец со шпанско државјанство. Медиумите во Албанија, кои се повикуваат на извори на грчкото Министерство за внатрешни работи, јавуваат дека засега идентитетот на уапсениот не е соопштен поради истражни активности.

Медиумите пишуваат дека шверцерот со хероин имал за цел од пристаништето со траект да замине за Италија каде и требало да се пренесе дрогата.

Прикажи повеќе...

Регион

Тлото во jужна Албанија продолжува да се тресе

Објавено пред

Од

Во последните два дена над дваесетина земјотреси со посилен интензитет се почувствувани во јужниот дел на Албанија. Албанската сеизмолошка агенција соопшти дека земјотресите со најголем интензитет биле почувствувани во Валона и Тепечена и во бројните рурални населби во регионот.

Податоците велат дека нагласена материјална штета е регистрирана кај дваесетина станбени објекти. Пет семејства се евакуирани бидејќи штетите врз нивните објекти биле големи.

Според албанските медиуми, најсилниот земјотрес, со интензитет од 3,4 степени, бил со епицентар меѓу населените места Врник и Орикум.

К.М.

Прикажи повеќе...

Регион

Црна Гора најави можност за поставување ограда на границата со Албанија

Објавено пред

Од

Црна Гора најави поставување ограда со жица на границата со Албанија ако се зголеми бројот на бегалци од Блискиот Исток.

Веста ја пренесуваат албанските медиуми, кои се повикуваат на изјава на раководителот на Дирекцијата за надгледување на границата на Црна Гора, Воислав Драговиќ, дадена за црногорската РТВ. „Можноста за поставување  ограда од жица се разгледува со цел да се сопре масовното минување на границата во случај ако има масовни движења на бегалците“, изјавил Драговиќ.

Засега нема официјална реакција на Тирана околу најавите на Подгорица за можна изградба на ограда на границата со Албанија.
Медиумите пренесуваат дека во последно време мигрантите како нов коридор за нелегално влегување во земјите на ЕУ ги користат Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина за да влезат во Хрватска бидејќи Унгарија целосно го стопираше влегувањето на најзина територија преку Србија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Емини: Нема простор за паника од министерот за култура на Движењето Беса

Од сите албански партии, Беса најмногу заслужува да биде дел од Владата. Политичките партии, граѓаните и невладините организации немаат потреба...

Македонија31 минута

(Видео) Ослободителна пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд донесе ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев во случајот „Поткуп“. Според пресудата, Обвинителството не успеало да докаже дека...

Македонија1 час

(Видео) Заев доби кривична пријава за загрозување уставен поредок

Партијата „Левица“ денеска во Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев за нарушување на уставниот поредок на...

Македонија3 часа

В четврток нова рунда преговори за името во Њујорк

В четврток и в петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што...

Свет4 часа

Победа на Мадуро на претседателските избори во Венецуела, опозицијата ги негира резултатите

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, извојува нов шестгодишен мандат, по вчерашната победа на претседателските избори во земјата. Изборите ги одбележа...

Македонија13 часа

Планинар од Македонија почина на Хималаите

Македонскиот планинар Георги Петков (63) од Гевгелија починал денеска од срцев удар на Хималаите, додека се искачувал на највисокиот врв...

Македонија15 часа

Ротации во Владата – Дескоска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои...

Македонија21 час

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија22 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија1 ден

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија1 ден

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија2 дена

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија2 дена

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија2 дена

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија2 дена

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет2 дена

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет2 дена

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Економија3 дена

(Видео) Тасева обвини дека проблемот во „Фени“ е поголем од оној во „Скопје 2014“, бара државните институции да го испитаат

Стечајната судијка на „Фени“ направила формална повреда на Законот за стечај оти не го отфрлила планот за реорганизација на комбинатот...

Досие