Контакт

Регион

Лајчак: Можна е нормализација на односите меѓу Србија и Косово

Објавено пред

Европската Унија е убедена дека сеопфатно нормализирање на односите меѓу Косово и Србија е апсолутно можно, тоа е во нивен интерес, во интерес на целиот регион и самата Унија, оцени специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак.
Лајчак објасни дека ЕУ е медијатор во тој дијалог и, според него, таа не наметнува ништо, туку посредува во преговорите со цел да се најде заемно прифатливо решение за разните елементи на сеопфатниот договор за нормализација.
„Во право сте дека темата дискутирана од септември се однесува на меѓусебни финансиски побарувања и имотни проблеми. Ние веќе имавме три рунди дискусии на ниво на главни преговарачи минатата година, што им овозможи на страните да разменат мислења и одржавме воведни дискусии за ова многу сложено и чувствително прашање“, рече Лајчак.

„Подготвени сме да продолжиме веднаш штом новата влада во Приштина стапи на должност“, додаде тој.

Посочи дека ЕУ и САД имаат долга и продуктивна историја на тесна соработка на Западен Балкан и во процесот на нормализирање на односите меѓу Србија и Косово.

„Оваа соработка донесе опипливи позитивни резултати во последните години и јас сум во чест контакт со моите американски колеги, со цел да подготвиме заедничка стратегија и заеднички активности и со нетрпение очекуваме обнова на поблиска трансатлантска соработка“, истакна специјалниот претставник.

На прашањето кој треба да биде главниот елемент на договорот за сеопфатна нормализација, Лајчак објасни дека страните се договориле за главните елементи на договорот за сеопфатна нормализација во јули.

„Некои веќе ги знаете затоа што беа дискутирани или заклучени во текот на летото 2020 година. Другите ќе бидат дел од нашите идни разговори“, изјави Лајчак.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Хрватска 544 новoзаразени со коронавирус, 12 починати

Објавено пред

Во последните 24 часа се забележани 544 нови случаи на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 2.933, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Меѓу нив, 790 пациенти се во болница, од кои 70 се на апарати за дишење, додека 12 лица починaле. Учеството на позитивни кај испитаниците е 8,46 проценти.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, досега се евидентирани вкупно 241.592 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 5.489 починале. Вкупно се опоравиле 233.170 луѓе, од кои 278 во последните 24 часа.

Во моментов има 12.869 лица во самоизолација.

До 25 февруари биле тестирани вкупно 1.327.769 лица, од кои 6.433 во последните 24 часа.

Премиерот Андреј Пленковиќ на седницата на хрватската Влада најави дека од 1 март ќе се дозволи работа на терасите на угостителски објекти и тренирање во салите.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Црна Гора уапсен инструктор во автошкола, пијан давал час по возење

Објавено пред

Црногорската полиција уапси инструктор во локална автошкола во Плевља, кој го затекнале пијан за време на час по возење, пренесуваат локалните медиуми.

Според полицијата, инструкторот К.К. бил изведен пред судија за прекршоци бидејќи алко-тест утврдил дека има 1,7 промили алкохол во крвта, додека давал упатства за возење на 20-годишник.

Да бидат работите уште полоши, полицијата го тестирала инструкторот околу пладне.

„На 22 февруари 2021 година, околу 11:55 часот, при редовна контрола во сообраќајот, било сопрено возило во сопственост на автошкола од Плевља со кое управувал кандидатот за возач Г.Н. (2000). К.К. (1956) бил во возилото како инструктор за возење. Вработениот во автошколата бил тестиран за алкохол и било откриено дека е под дејство на алкохол во организмот, во концентрација од 1,7 промили. Тој бил приведен и однесен во прекршочниот суд“, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Регион

Мерките во Хрватска се олеснуваат, се отвораат градини и спортски сали

Објавено пред

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ најави дека, поради подобрената епидемиолошка состојба во земјата, некои мерки ќе бидат олабавени.

„Денес сме заедно со Данска, земја со најмала инциденца на земји во ЕУ во однос на нови инфекции. Добро е што е намален бројот на новоинфицирани и хоспитализирани, оние кои се на апарати за дишење, починати, оние во самоизолација“, рече Пленковиќ на владината седница.

Хрватскиот премиер најави отворање на терасите и овозможување работа на отворен простор, но со епидемиолошки мерки.

„Во однос на спортот, ќе се обезбеди обука во затворен простор“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија2 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија2 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија2 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа3 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион4 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа15 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија21 час

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија23 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие