Контакт

Регион

Марко Ѓуриќ: Помошта од Русија беше од големо морално значење за Србија

Објавено пред

Помошта дадена од руските воени специјалисти имаше големо морално значење за српскиот народ, изјави Марко Ѓуриќ, директорот на Владината канцеларија за Косово и Метохија и заменик на претседателот Александар Вучиќ во владејачката Српска напредна партија, во интервју за ТАСС.

„Во време на предизвици државите и народите треба да си демонстрираат едни на други со конкретни акти на солидарност дека не се сами во неволја. Ова е особено точно за земји со традиционално пријателски и братски односи. Сигурен сум дека присуството на руски воени специјалисти, покрај тоа што придонесе за воена соработка меѓу нашите земји, пред сè, и најважно, имаше морално влијание врз подготвеноста на српскиот народ да ги издржи тешките недели и месеци од борбата против невидливиот и непознат непријател. Помошта што ја даваат руските браќа, без сомнение, ќе биде запаметена и ценета во Србија долго време оти пријател во неволја е навистина пријател“, рече тој.

Српскиот политичар истакна дека солидарноста меѓу земјите и народите е од огромно значење во услови на пандемија.

„Помошта што ја дава секој на оние на кои им е потребна е од клучно значење, дури и ако оваа помош е симболична. Верувам дека ова треба да стане принцип на меѓународните односи во периодот по коронавирусот“, рече тој.

Србија претходно побара помош од Русија во борбата против епидемијата. На 4 април авионите на руските воздухопловни сили донесоа во Србија руски воени лекари, вклучително и виролози, специјалисти за радијациска, хемиска и биолошка заштита, специјална медицинска опрема, опрема за заштита и шеснаесет воени возила.

Руските специјалисти обезбедија помош во главниот град и во голем број други региони. Тие дезинфицирале стотици илјади метри во клучните здравствени центри и им укажале лекарска помош на пациентите во цела Србија.

Регион

(Видео) Полициски дрон во Истанбул растерувал луѓе што отишле на излет и покрај забраната

Објавено пред

На последниот ден од карантинот во Истанбул, полициски дрон сними група граѓани кои отишле на излет наспроти забраната.

Непослушните граѓани, кои не ја почитувале забраната за излегување од дома за време на четиридневниот полициски час, на самиот крај на прославата за Рамазан, се распослале, извадиле храна, играле со децата, а кога над нив се појавил полициски дрон почнале да бегаат.

Луѓето потоа ги собрале своите работи и заминале дома, наведува турскиот сајт Хаберлер.

Прикажи повеќе...

Регион

Кипар ќе им ги плати трошоците за одмор на сите туристи што ќе заболат од Ковид-19

Објавено пред

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе биде позитивен на коронавирусот во текот на посетата.

Според Би-би-си, владата објавила писмо во кое се вели дека во ваков случај ќе ги покрие сместувањето, лековите и храната за пациентите и нивните семејства.

Заразените туристи ќе имаат само трошоци за авионски билети за Кипар и назад до дома.

Станува збор за пакет-мерки со кои Кипар се обидува да привлече посетители на островот, во кој има 939 случаи на коронавирус и 17 смртни случаи.

Туризмот учествува со речиси 15 проценти од БДП на земјата, така што владата се надева на туристички посети што е можно побргу.

„Влијанието на вирусот е огромно, се обидуваме да направиме што е можно повеќе за остатокот од сезоната“, рече заменик-министерот за туризам, Савас Пердиос, кој додаде дека властите вложуваат вонреден напор за спречување на вирусот.

Официјалните лица исто така велат дека ќе биде формирана болница со 100 кревети за сите туристи што се разболеле на Кипар, како и неколку хотели што ќе служат како карантини за семејствата на заразените.

Кипар планира да ги отвори аеродромите за земји со низок ризик, како Германија, Израел и Малта, на 9 јуни. За патници од Русија и Велика Британија аеродромите ќе бидат отворени во јули.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Во Украина објавена снимка со детали од апсењето на напаѓачите на водачот на кавачкиот клан

Објавено пред

Украинската полиција објави видео од апсењето на напаѓачите на наводниот водач на кавачкиот мафијашки клан од Црна Гора, Радоје Звицер.

Подолгата снимка, објавена на налогот на националната полиција на Украина, ја опфаќа целата акција почнувајќи од снимките од надзорните камери на обидот за егзекуција во центарот на Киев, па сè до испрашувањето во станица.

На снимките може да се види и увидот од истрагата, каде што е прикажано и користеното оружје, а потоа и ловот, односно потрагата по осомничените во текот на ноќта.

„Од каде си?“, прашува полицаец еден од уапсените на снимката.

„Од Македонија“, одговара човекот со лисици на рацете.

Второто лице на видеото одговара дека е од Србија и дека разбира зошто е уапсен.

Подоцна, меѓу другото, во полициската станица прикажан е еден од уапсените со српски пасош.

Според тамошните медиуми, украинската полиција ги уапсила осомничените вчера во Одеса, а при апсењето тие се спротивставиле и се обиделе да избегаат. Тие се обиделе да стигнат до границата со Молдавија и така да избегаат од украинската полиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање на свадби и родендени

Со одлука на Владата од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија2 часа

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија2 часа

Парична помош за оние што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците што поради корона-кризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе може бргу да дојдат до...

Регион2 часа

Кипар ќе им ги плати трошоците за одмор на сите туристи што ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе биде позитивен на коронавирусот...

Македонија16 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа17 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа20 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион20 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија21 час

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија22 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија22 часа

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија22 часа

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија22 часа

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија1 ден

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет1 ден

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет1 ден

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија1 ден

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија1 ден

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава1 ден

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Досие