Контакт

Регион

(Видео) Марјан Шарец стана нов премиер на Словенија

Објавено пред

Марјан Шарец, кој пред да заплови во политичките води беше познат како имитатор на политичари, ќе ја предводи првата словенечка малцинска влада како најмлад премиер.

Шарец, кој ќе наполни 41 година во декември, пред четири години ја основа Листата со која отиде на локалните избори во својот роден град Камник.
Тој беше двапати градоначалник на Камник, 2010 и 2014 година, кога освои 63 отсто од гласовите. Овој политички новодојденец јавноста првин го запозна како комичар.

Тој ја напушти глумата веднаш штом стана градоначалник. Сепак, Шарец е амбициозен и се чини дека одамна има зацртано да стане премиер, вели словенечката агенција истакнувајќи дека, по сè изгледа, и брзо учи.

По гласањето во парламентот, Шарец рече дека неговата влада е достојна за доверба ​​и веднаш ќе почне да работи. На новата влада, како што рече, ќе ѝ суди според она што го постигнала.

Шарец најави дека неговата прва посета во странство ќе биде Австрија, односно Салцбург, каде што следната недела ќе присуствува на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Грција бара од ЕУ да го признае гирото за традиционален специјалитет

Објавено пред

Министерството за рурален развој и храна на Грција денеска објави дека до Европската Унија е доставено досието со одредница „гарантиран традиционален специјалитет“ (traditional speciality guaranteed (TSG)) за грчкото гиро.

Агенцијата АНА објави дека досието до соодветниот оддел на ова Министерство било испратено од страна на Здружението на грчките индустрии за преработка на месо.

Прикажи повеќе...

Регион

Монтгомери: Ситуацијата со Косово оди во опасна насока

Објавено пред

Поранешниот американски амбасадор во Србија, Вилијам Монтгомери, оцени дека во моментот работите во Косово и за косовското прашање се движат во опасна насока.

„Се надевам дека грешам, но јас сум крајно песимистичен во врска со ситуацијата за Косово“, вели Монтгомери за агенцијата „Танјуг“ и објаснува:

„Сегашната позиција на косовското раководство е дека Декларацијата за независност променила сè и дека новото Косово може да парви сè што можат и другите независни држави“.

Тоа значи игнорирање на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, воведување такси од 100 отсто за српските производи и непочитување на Уставот, кој, вели Монтгомери, е напишан од страна на Американците, а Албанците го промениле за да овозможат формирање армија.

Покрај тоа, Монтгомери забележува дека Европската Унија нема моќ или волја да инсистира на имплементација на бриселскиот договор вклучувајќи го и ветувањето за формирање заедница на српски општини.

„Албанците открија дека тие не мора да се држат до ветувања и да бидат искрени кон ЕУ“, додава тој.

Американскиот дипломат истакнал дека особено е разочаран од тоа што САД го промениле својот долгогодишен став дека нема да се формира косовска армија.

Прикажи повеќе...

Регион

Бугарија го забранува купувањето државјанство

Објавено пред

bugarija-eu

Бугарија планира да го укине законот со кој се дозволува купување бугарско државјанство преку инвестирање во земјата, соопшти бугарското Министерство за правда истакнувајќи дека ваквиот закон не донел значајна економска корист за државата, објави британски „Телеграф“, а пренесува агенцијата „Танјуг“.

Овие законски измени следуваат по извештајот на Европската комисија, со кој се предупредува Бугарија дека законот им овозможува на странските организирани криминални групи да се инфилтрираат во Европската Унија и го зголемува ризикот од перење пари, корупција и даночно затајување.

Бугарија е една од трите земји на Европската Унија, покрај Кипар и Малта, која сега им дава државјанство на странски инвеститори.

Дваесет земји членки на ЕУ, вклучувајќи ги и овие три, исто така продаваат дозволи за постојан престој.

Во Бугарија странците може да добијат пасош кој ги отвора вратите за повеќето земји на Европската Унија за инвестиции во висина од 1 до 2 милиона лева, односно од 500.000 до 1 милион евра.

Бугарското Министерство за правда соопшти дека од 2013 година до денес само 50 странци од Русија, Египет, Израел и од Пакистан добиле пасоши врз основа на овој закон.

Законските измени, како што е наведено во соопштението на Министерството, ќе ги зајакнат контролите и правилата за доделување државјанство и на лица со бугарска етничка припадност.

Во октомври минатата година бугарските обвинители обвинија висок државен службеник за измама со документи за кои велат дека на странците им овозможиле да добијат бугарски пасоши и слободно патување во ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не сакаат да се договорат за една изборна единица

Многуте повици од помалите партии за измени на Изборниот законик, со кои ќе се воведе една изборна единица и отворени...

Анализи11 час

Политиката го подели СЈО на табори

„Чарлиевите ангели“ ги нема. Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи речиси една година не се појавуваат на заеднички прес-конференции....

Македонија12 часа

Ѓорчев: Не се грижам кој ќе биде противкандидат од СДСМ, тие го излажаа народот

Без да одговара на новинарски прашања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев ја објави кандидатурата за претседател на државата. Тој повеќе...

Истражувања14 часа

(Видео) „Лимак“ и Градот ги изиграа скопјани, се гради хотел место прво да се изгради подземната сообраќајница

Место прво да ја изгради подземната сообраќајница па потоа да ги гради содржините над земја, турската компанија „Лимак“ кај Стара...

Македонија15 часа

Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети

Адвокати на обвинети во предметите на специјалното јавно обвинителство, преку неколку иницијативи, бараат од Врховен начелно правно мислење за постапките...

Македонија15 часа

Нимиц: Длабоки и опасни последици ако не успее преспанскиот договор

Специјалниот пратеник на Обединетите нации, Метју Нимиц, предупредува дека пропаѓањето на преспанскиот договор би имало опасни последици за двете страни,...

Свет15 часа

Шпанските спасувачи во трка со времето – ќе успеат ли да го извлечат двегодишното дете од бунарот

Шпанските спасувачи се во трка со времето и неизвесно е дали ќе успеат да го извлечат двегодишното дете кое пред...

Македонија16 часа

Протестот за воздухот в сабота за едни политички за други неопходен

Нова најава за протест против загадувањето на воздухот од синоќа ги подели скопјани на верници и луѓе кои повеќе не...

Македонија16 часа

Зоран Заев: Мијалков ги охрабрувал пратениците да гласаат за промена на името

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за „Алсат“ призна дека ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалоков, лично разговарал со 8-те...

Регион16 часа

Во Грција почна расправата за ратификација на преспанскиот договор

Грчкиот парламент ја почна расправата за ратификувањето на преспанскиот одговор, а гласањето сепак ќе се случува в петок, пишува грчката...

Свет17 часа

(Видео) Петгодишни девојчиња на минус 45 степени избегале од градинка во Сибир

Две девојчиња на возраст од пет години избегале од градинка во рускиот град Јакутск во Сибир, при што се здобиле...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион17 часа

Бугарија става крај на продажбата на државјанства

Бугарија планира да стави крај на програмата за продажбата на државјанства на богати поединци, соопшти Министерството за правда во Бугарија,...

Вести18 часа

(Видео) Москва: Патникот кој се обиде да киднапира руски авион бил под дејство на алкохол

Рускиот истражен комитет објави дека патникот осомничен за киднапирање на патничкиот авион на „Аерофлота”, немал никаков вид експлозив или оружје...

Свет18 часа

Конгресот му забрани на Трамп да излезе од НАТО

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои закон за поддршка на НАТО, со кој му се забранува на американскиот претседател, Доналд...

Регион18 часа

Косовскиот суд осуди повеќе лица за тероризам во Сирија

Судот во Приштина осуди едно лице на пет години затвор поради учество во терористички групи во Сирија. Од судот соопштија...

Свет19 часа

Американските сенатори Меконел и Шумер ќе гласаат за граничниот ѕид

Лидерот на мнозинството во Сенатот, Мич Меконел, закажа гласање во четврток за целосно финансирање на пограничниот ѕид што го бара...

Свет20 часа

Мадуро: Венецуела ќе ги преиспита односите со САД и ќе преземе политички мерки

Каракас ќе ја преиспита својата врска со САД откако американскиот потпретседател, Мајк Пенс, изрази поддршка за идејата на опозицискиот водач...

Свет21 час

Еврејска група тужи бразилски карикатурист поради карикатура на Нетанјаху и Болсонаро

Еврејската заедница во Бразил го тужи славниот политички карикатурист Ароира за антисемитизам поради карикатура што ги прикажува бразилскиот претседател, Јаир...

Македонија1 ден

Собранието објави оглас за aнтикорупциската комисија, Тасева обвинува дека добрите антикорупционери не се пожелни

Собранието го објави огласот за избор на новиот состав на Комисијата за спречување на корупцијата. Огласот ќе трае 7 дена...

Свет1 ден

Вес Мичел поднесе оставка, идниот месец заминува од Стејт департментот

Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД, наредниот месец заминува од функцијата во Стејт департмент поради лични и професионални причини. „Две...

Досие